Jump to content
OazaSpokoju

Pies

Recommended Posts

OazaSpokoju

Pies jest zwierzęciem związanym blisko z człowiekiem, tak blisko, że we śnie jest częścią nas. Natura psa jest skomplikowana, z jednej strony wilcze korzenie, z drugiej tresura i posłuszeństwo wymagane przez człowieka. Patrząc na zęby psa, widzimy drapieżnika, ale drapieżnik ten posłusznie chodzi na smyczy i przynosi nam patyki, albo swoją zdobycz. Z tego rozszczepienia wynikać może symbolika konfliktu we śnie. Kiedy śni nam się pies – ukazuje nam on nasze dzikie instynkty wzięte w karby przez wymogi społeczeństwa. Nie koniecznie musi to być popęd seksualny, ale również agresja czy inne siły jakie nami kierują.

 

Psy w snach bywają różne tak jak różne są na jawie. Mamy przykładowo psy Husky, którym niewiele brakuje do wilka, są ułożone tylko na tyle, żeby ciągnąć sanie, ale jeżeli pokażemy im pekińczyka będą skłonne potraktować go jak obiad. Symbolizują naszą siłę i dyscyplinę, w zaprzęgu celu, jaki sobie postawiliśmy.

 

Mamy też wszelkiego rodzaju maleństwa, które nierzadko mieszczą się do torebki. Posiadane przez nas lub spotkane we śnie mogą sugerować, że coś z naszych instynktów zwierzęcia zostało nienaturalnie przetworzone i utraciło przez to swoją siłę.

 

Psy ozdoby i psy zabawki, mogą mówić też o tym jaki mamy stosunek do siebie, albo do ludzi, albo jaki stosunek ludzie mają do nas (przynajmniej w naszych oczach). Jeżeli przyśni nam się na przykład kobieta z maleńkim Yorkiem, może to być znak, że wydaje się nam ona dominująca lub nadopiekuńcza.

 

Psy obronne mogą symbolizować agresję, której używamy do uzyskania pozycji dominującej. Psy, tak jak ludzie są stadne i potrzebują hierarchii. Agresja, której używamy nie musi być fizyczna. Dobrze wiemy, że istnieją szefowie lubiący pokrzyczeć na podwładnych i szefowe wbijające szpile. Można wyrażać ją przez złośliwość, szantaż, wyizolowanie kogoś z grupy, ośmieszenie, umniejszanie czyichś osiągnięć kosztem własnych. Wreszcie rywalizacja często wyradza się w pęd do pozycji Alfy w stadzie. W więzieniu samiec alfa będzie mógł odbyć stosunek z podległym mężczyzną i wcale nie będzie się uważał za homoseksualistę. Podbuduje to jego pozycję. W stadach psów, często zdarza się, że dominujący osobnik, pies lub suka, pokrywa psa o niższej pozycji. Tak więc, pies agresywnej rasy nadaje się idealnie do ukazania w śnie tego jak podchodzimy do naszej agresji.

 

Pies ujadający wściekle na łańcuchu to agresja, która nie ma ujścia, ponieważ jest tłumiona. Jeżeli nasza pozycja jest niska, albo nasze otoczenie nie toleruje agresji, to będziemy dusić w sobie złość i niczego nie powiemy ani nie zrobimy, a jednocześnie złość ta będzie po cichu pracować nad naszymi wrzodami żołądka i nadciśnieniem.

 

Mały piesek ujadający zza ogrodzenia oznacza osobę(lub nas) w sytuacji, kiedy dużo hałasujemy, ale niewiele możemy zrobić. Może też wskazywać na to, że główna przyczyna naszej złości leży w strachu, że ktoś mógłby wkroczyć na nasz teren, przekroczyć granice naszej strefy komfortu.

 

Pies prowadzony na smyczy lub wożony samochodem, to ucywilizowanie jakiemu poddaliśmy nasza zwierzęcą część. Sikamy w wyznaczonych miejscach, przechodzimy na zielonym i nie rzucamy się na przechodzącą atrakcyjną osobę przeciwnej płci, ale wdrażamy cały cywilizowany arsenał środków mających na celu umówienie się z nią. Pies na smyczy to kwiaty kupowane dla kobiety i makijaż pokazujący mężczyźnie błyszczące oczy i zaczerwienione usta sugerujące, że kobieta miałaby ochotę bliżej go poznać. To romantyczne kolacje i pierścionki zaręczynowe. Ale też mówienie „przepraszam” i „nic się nie stało” kiedy ktoś zostanie nadepnięty w autobusie. To negocjacje z klientem w korporacji, to podanie ręki komuś kogo nie lubimy, zamiast dania mu w twarz. To trening w wojsku i policji, to posłuszeństwo szefowi i płacenie podatków.

 

Jeżeli pies jest nieposłuszny, zrywa się ze smyczy i ucieka, albo atakuje kogoś to znak, że samokontrola została nadszarpnięta i na przykład zaangażowaliśmy się w coś nieetycznego tylko dlatego, że czuliśmy, że jakaś potrzeba jest od nas silniejsza. Możemy zdradzić partnera, albo nie zdzierżyć i zdzielić w ucho rozkrzyczane dziecko, a może ukraść pieniądze na alkohol albo zjeść całą paczkę ptasiego mleczka na diecie.

 

Stado zdziczałych psów to zagrożenie albo hulającym wewnętrznym konfliktem lub nerwicą, albo realne poczucie zagrożenia ze strony otoczenia.

 

Czarny pies ma poczytne miejsce w symbolice snów, bo od zawsze był jedna z postaci, w jakie wcielać lubiła się siła nieczysta. Czarny pies we śnie to przesłanie od naszego wnętrza i trzeba zwracać baczną uwagę na to co robi. W czarnego pudla w Fauście wcielił się Mefisto. Czarny pies nawiedzał grunta rodziny Baskerwilów w opowiadaniu o Sherlocku Holmsie. Czarny pies – ponurak, zwiastował śmierć w Harrym Potterze, a Słowacki pisał:

 

„Szło dwóch w nocy, z wielką trwoga,

Aż pies czarny bieży drogą.

Czy to pies,

Czy to bies?

Rzecze jeden do drugiego:

Czy ty widzisz psa czarnego?

Żaden nic nie odpowiedział,

Żaden bowiem nic nie wiedział.

Lecz obadwaj tak się zlękli,

Że zeszli w rów i przyklękli:

Drżą, potnieją, włos się jeży,

A pies bieży, a pies bieży.

Bieży, bieży, już ich mija,

Podniósł ogon i wywija.

Wtem, o dziwo! w oka mgnieniu,

Biegnąc dalej, zniknął w cieniu.

Długo stali i myśleli,

Lecz się nic nie dowiedzieli.

…”

 

Czarny pies niesie więc informacje od mrocznej strony nas, czyli nieświadomości. Mówi się, że stanowi ostrzeżenie przed ważnymi wydarzeniami w życiu śniącego.

 

Również ostrzeżeniem swego rodzaju, jest bycie pogryzionym przez psa. Zwraca ono naszą uwagę na bunt jaki ma miejsce w naszej duszy. Być może tłumione emocje zaczynają nam szkodzić, może jesteśmy na granicy wygarnięcia komuś, co naprawdę myślimy o nim oraz całej jego rodzinie do sześciu pokoleń wstecz. Może wiedzeni głosem instynktu zrobimy coś, co skończy się dla nas kiepsko i będzie miało gwałtowne konsekwencje. Pies szarpiący nas za nogawkę może stanowić przestrogę, że zmierzamy w złym kierunku i czekają nas tam kłopoty. W Tarocie na karcie Głupiec, można zobaczyć jak mały biały piesek, szarpie za spodnie głupca idącego prosto w przepaść. Czasem nasze instynkty lub intuicja dobrze nam radzą, bywa że wiemy od razu, czy partner w interesach będzie uczciwy, czy coś planowanego pójdzie dobrze lub, że jest skazane na niepowodzenie.

 

Szczenięta to nasze instynkty w powijakach, część nas, która nigdy nie dorosła i nie spoważniała. Mogą to być skłonności do nadużywania używek, albo brak umiejętności włączenie pralki przez trzydziestolatka/kę. Brak umiejętności kontroli swoich finansów (bo jest tyle rzeczy, które po prostu muszę mieć!), ale też szczeniackie poczucie humoru i brak umiejętności przewidywania konsekwencji swoich czynów.

 

Psy pilnujące domu oznaczają granice, jakie wytyczamy ludziom w kontaktach z nami. To jak reagujemy kiedy ktoś stanie za blisko, wtyka nos w nasze prywatne życie, za dużo od nas oczekuje, nie liczy się z naszymi emocjami. Jeżeli we śnie twojego domu pilnują wielkie, zębate psiska to znak, że nie czujesz się pewnie w jakiejś sytuacji i starasz się odstraszyć „intruzów”. Może chodzić o bycie niemiłym dla ludzi, w obawie, że oni będą niemili dla nas. Albo odrzucenie kogoś jako potencjalnego partnera/kę, ponieważ martwimy się, że ta osoba jest za dobra dla nas. Czasami po prostu, ktoś pcha się nam w życie metodą „na bezczela” i wtedy też czujemy się osaczeni i marzymy żeby poszczuć go wściekłą sforą.

 

Polowanie z psami/psem podkreśla znaczenie współpracy w naszym życiu. Może jest jej za mało i sen mówi, że sukces osoby zależy od sukcesu zespołu. Może przydałoby się nieco uspołecznić, pójść na pewne ustępstwa dla wspólnego dobra.

 

Podświadomość może ukazać nam kogoś, kogo znamy w postaci psa, a wtedy prawdopodobnie chodzi o pokazanie nam, co naprawdę myślimy o tym kimś. Nazwanie kogoś psem lub suką jest obraźliwe, a czasem na jawie nie możemy kogoś obrazić. Wtedy sen może powiedzieć to za nas.

 

Pies przyjazny nam oznacza, że jesteśmy na dobrej stopie ze światem naszych instynktów. Oznacza potrzebę obserwacji i rozumienia siebie. Osoba zdolna zaprzyjaźnić się z wewnętrznym psem, będzie lepiej wiedzieć co trzeba zrobić, żeby przeszła jej złość, albo żeby poprawić sobie humor. Będzie lubić siebie i mieć ze sobą lepszy kontakt. Można wiele osiągnąć obserwując się i poznając swoje reakcje i możliwości.

Share this post


Link to post
Share on other sites

×
×
  • Create New...