Skocz do zawartości

Karty Endory


Reina

Rekomendowane odpowiedzi

Dziewczynki, jestem podekscytowana, bo zamówiłam dziś wieczorem na osiem.com.pl karty Endory (Madame Endora's Fortune Cards). Uparłam się, żeby mieć coś poza Tarotem i wreszcie znalazłam, a oglądałam chyba wszystko, co jest na rynku - Lenormand, Anielskie, jakieś zwierzęco-celtyckie wyrocznie itd. Chciałam Wam o Endorze o napisać, ponieważ wydała mi się wyjątkowo hmmm... "przyjazna", prosta i ciekawa graficznie - mimo czarnego tła karty są dość kobiece. Po za tym jakoś tak mi smętnie mimo wszystko, że wybrałam coś tak unikalnego, a talia wygląda na fajną. W każdym razie:

 

Karty są stworzone przez Christine Filipak przy współpracy Joseph'a Vargo (ten od gotyckiego Tarota). Jest ich 48 i ich symbolika stanowi połączenie motywów egipskich, celtyckich, greckich, fantastycznych... Budową talia przypomina nieco Tarota (podzielona jest na kilka części) - Dwór Królewski (np. Król, Królowa, Jasnowidz, Arlekin...) - oznaczający osoby, Dwór Baśniowy ( np. Sfinks, Golem, Syrena, Meduza itd.) - wpływy zewnętrzne decydujące o przeznaczeniu, Bestie (Chimera, Smok, Gryf itd.) - lekcje i doświadczenia życiowe, Skarbiec (Klepsydra, Ręka losu, Talizman, Kaduceusz itd.) - pomocne wartości, oraz na końcu Żywioły (Słońce, Księżyc, Woda, Ogień itd.) - siły natury.

 

Karty mają co prawda podpowiedzi, czego bardzo nie lubię, tym razem jednak nie zraziły mnie one. Rzeczywiście wydają mi się bardziej pomocą, niż głównym źródłem interpetacji, ale to też dzięki nim talia staje się prosta w "obsłudze". A nadają się właściwie do wszystkiego - do pytań o przyszłość, finanse, problemy jak i do medytacji (ponoć).

 

Jakie są w rzeczywistości, przekonam się już niedługo - ach, wyobrażam sobie, jak lecą do mnie :serduszka: A jak Wam się podoba ta talia?:dostal_na:

 

Więcej można poczytać tu: TAROT egipski, gotycki i inne Taroty! Wróżka Romy zaprasza! Bardzo fajna stronka, przede wszystkim z opisami kart Tarota, można na niej poczytać o znaczeniach kart Endory i obejrzeć je wszystkie.

 

A same karty wyglądają tak (kilka screenów wybranych przeze mnie):

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doszły! :D

 

Hmmm... Pierwsze wrażenia: karty są nieco ładniejsze niż na zdjęciach, zwłaszcza jeśli chodzi o twarze niektórych postaci, które na początku tak średnio mi się podobały, a teraz stwierdzam, że są ok.

 

Karty trochę czerpią z Tarota. Chodzi mi o to, że do niektórych kart z łatwością można przypasować Tarotowe odpowiedniki: egipska Królowa to nic innego niż Cesarzowa, Przeszkoda (Hindrance - karta z elfką w czerwonej sukni wśród jesiennego listowia) kojarzy mi się z Wisielcem (czasowa zwłoka i konieczność spojrzenia z innej perspektywy), Syrena do Diabeł (pokusy), Gwiazdy mają coś z 6 Mieczy (podróż, wielka odległość, rozstanie). I tak dalej, i tak dalej :) Znajomość Tarota jednak wymagana nie jest, to raczej ciekawostka i małe uproszczenie dla siedzących w tym temacie.

 

Symbolika jest dość logiczna, niektóre motywy nawiązują do mitologii (Syrena jest dobrym przykładem). Ostatnio dziewczyny na forum uznały te karty za "mroczne" i lekko przerażające - dla mnie tchną po prostu tajemnicą, ale jednocześnie czuję z ich strony coś w rodzaju oferowania nieco mglistej pomocy - mglistej, bo porady mogą dać raczej ogólne (wszak nie ma przecież ich znowu tak wiele), są jakby trochę oderwane od rzeczywistości - nawet niewielka talia Cygańskich chyba bardziej się wgryza w nasze życie, bo opowiada właśnie o nim (obrazki, znaczenia...). Tu jest jakoś tak... mistycznie.

 

Wydaje mi się, że dobre by były do rozkładów dotyczących właśnie tajemnic - w kontaktach między ludźmi, czy też w analizowaniu swoich własnych kroków.

 

Zobaczymy, co mi z tego wyjdzie, jeszcze nie zaczęłam z nimi pracować. Acha, tak swoją drogą - w książeczce dali ciekawe rozkłady :)

 

Ja na przykład boję sie kart cygańskich, podobają mi sie Lenormand i Anielskie

Czemu się boisz? :) Ja właśnie do Tarota czuję respekt. Nie strach, bo inaczej by mnie do niego nie przyciągnęło, ale staram się go trzymać na pewien dystans - nie wróżę zbyt często sobie.

Edytowane przez Reina
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mnie się tak podobają cygańskie... ale wróżyć to ja SE mogę... z chmur pogodę, pod warunkiem, że niebo jest pogodne... ;)

 

Wyglądałam sobie dokładnie karty, które zamówiłaś Reina.

Są bardzo ładne i takie... hmm... tajemnicze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Ahaha, nie uwierzycie, ale zamówiłam drugą talię, pierwszą dawno temu komuś oddałam :) Strasznie tęsknię za Endorkami, musze przyznać, że nieźle sie sprawdzały - ponieważ było ich troche mniej, nie były aż tak szczegółowe jak Tarot, ale w małych rozkładach sprawdzały sie tak samo dobrze jak on. I jakoś bardzo mnie do nich ciągnie :) Trochę mnie bardziej teraz przekonują, bo wierze w karmę, której Tarot w ogóle nie uwzględnia, a Endorki mają parę kart, które mówią o subtelnych powodach pewnych zdarzeń :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 lat później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...