Jump to content
Grom Hellscream

Sennik

Recommended Posts

Grom Hellscream

Dopiero założyłem konto na tym forum i to jest mój pierwszy post więc z góry przepraszam, jeżeli piszę go w niewłaściwej części forum. Ostatnio zainteresowała mnie tematyka snów, ich interpretacji itd. Moim hobby jest zbieranie książek oraz czytanie, dlatego postanowiłem sprawić sobie sennik. Przed chwilą zajrzałem na allegro i zauważyłem jak wiele różnych książek związanych z tą dziedziną tam się znajduje. Jako stuprocentowy nowicjusz, nie mam pojęcia który byłby najlepszy. Czy możecie mi polecić jakąś pozycję, która waszym zdaniem zawiera najwięcej, najrzetelniejszych interpretacji symbolów spotykanych w snach? Od razu dodam, że w ogóle nie jestem zainteresowany sennikami w jakikolwiek sposób powiązanymi z religią. Już takie widziałem na allegro.

Share this post


Link to post
Share on other sites
OazaSpokoju

Po pierwsze w istocie wrzuciłeś ten post w dziale jako żywo nie związanym ze snami :) Przerzucę go zaraz do swojego działu.

Po drugie nie kupuj senników, bo to wyrzucenie kasy w błoto. Kup sobie na początek "Wymiary snów" Ole Vedfelt. Senniki to w 99.99999999% bzdury pisane przez ludzi, którzy nie mają lepszego pomysłu na życie. Warto też przeczytać "Czarowny świat snu" ogólnie o fizjologii snu. A potem szukać dalej.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Grom Hellscream

Jeszcze raz przepraszam za pomyłkę :) Mogłabyś nieco przybliżyć treść zaproponowanych przez Ciebie książek?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Jacek Bartnicki

Ja dodam od siebie coś takiego: u mnie mama robiła wiele rzeczy (ale jedno wiem na pewno i jestem z niej dumny to że zajmowała się snami). Od małego tłumaczyła sobie samej sny. Nauczyła się tego od swojej mamy (takie proste rzeczy, że ząb oznacza krewnych, mięso we śnie chorobę itd).

 

Miała senniki (chaldejski, taki króciutki, miał może z 30 stron cały) inne, które nazywały się po prostu Wielka Księga Snów, albo Wielki Sennik (przy okazji nie miała żadnego który nazywałby się Mała księga Snów ;).

 

Zasada jest taka, że w cienkim senniku jeden symbol to zazwyczaj jedno zdanie. W grubych jeden symbol to tak z pół strony (i często nie na temat, tak że jak przeczytasz to jesteś jeszcze bardziej skołomącony).

Ja polecałbym jakiekolwiek dwa, trzy senniki cieknie (lub takie średnio - grube) gdzie jeden symbol to jedno dwa zdania. Miałbyś wtedy dwa, trzy senniki (w których niektóre rzeczy mogłyby się różnić) i mógłbyś sobie dopasowywać.

 

Na pewno lepsze niż jeden Wielki Sennik (który bardziej pomiesza niż pomoże). Od siebie polecę właśnie jakieś dwa, trzy "cieknie" senniki. (obojętnie jakie).

 

Pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites
OazaSpokoju

Generalnie to z tymi zębami nie jest takie proste np Freudyści uważają zęby za symbol jednoznacznie seksualny, a jednocześnie stan zębów we śnie jak zauważyłam ma związek z problemami zdrowotnymi itd. Jak przeczytasz coś w senniku, możesz mieć kłopot jeżeli sobie zakodujesz, że to to i przegapisz inne znaczenie symbolu, dlatego jeżeli już musisz to trzymaj ich kilka i żadnemu nie wierz. Wymiary snu to książka pisana przez analityka, pokazuje jak podchodzą do snów różne szkoły interpretacji, jakie sny mają znaczenie dla ciała, w ezoteryce, w religii, jak można interpretować, na co uważać, statystkę częstości występowania pewnych symboli itd. Przystępnie i porządnie napisane.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Kasjanaa

Zawsze odwoływałam się do senników, ale teraz widzę, że to duży błąd z mojej strony. Przy okazji skorzystam z podanych tutaj pozycji książkowych, żeby lepiej zrozumieć z czym mam do czynienia....a tak się składa, że sny są nieodłączną częścią mojej rzeczywistości. Miewam je często i przeżywam bardzo intensywnie. Są w jakiś sposób dla mnie ważne. I to nie ze względu na sugestię kogoś z mojego otoczenia. Po prostu je odczuwam...podobnie jest z deja vu, które miewam równie często. Yh, rozgadałam się. Dam znać jak się zapoznam :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
januszpogorzelski0

Uważam, że senniki nie odwzorowują poprawnie snów, potrzeba zakupić bardziej profesjonalne książki.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...