Skocz do zawartości

Ludowe czarownictwo


Seid

Rekomendowane odpowiedzi

Współcześnie termin czarownictwo definiuje się najczęściej jako neopogańską religię chtoniczną celebrującą zjawiska występujące w naturze (cykle wegetatywne, solarne, lunarne itd).

Na ogół w jego ramach wyróżnia się między innymi Wicca, czarownictwo tradycyjne (Klan Tubal-Kaina, 1734, Cultus Sabbati, Ros an Bucca i inne), czarownictwo eklektyczne (przez niektórych nazywane wicca eklektycznym) i całą masę innych ścieżek takich jak Reclaiming, Feri czy czarownictwo dianiczne.

 

Prezentowany przeze mnie tekst odchodzi nieco od tej definicji, bo opisuje praktyki niezwiązane z Wyspami Brytyjskimi, z których wywodzi się wiele czarowniczych tradycji. Można w nim znaleźć informacje o tym jak moim zdaniem należy kwalifikować ludowe praktyki magiczne, jaka jest moja wizja czarownictwa i jaką rolę pełnią w niej bóstwa.

 

Wieśne magie i pożytki: Czarownictwo i kwestia etykietek

Edytowane przez Seid
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że odrobinę natchnęła Cię nasza dyskusja.

 

Generalnie krótkim komentarzem do fragmentu odnośnie celów czarownika ludowego: osobiście uważam, że samo utrzymywanie kontaktu z bóstwem definiuje wznoszenie się czarownika wyżej - osiąganie kolejny leveli do boskości :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Natchnęla, natchnęła - po tekstach typowo wspominkowo-nostalgicznych przyszła pora na napisanie czegoś poważnego i filozofującego - dyskusja podrzuciła mi po prostu impuls do napisania tekstu na ten konkretny temat. Prawdę mówiąc od dawna się za to zabierałem, ale jakoś nie mogłem zebrać się w sobie, żeby nad tym usiąść. W Polsce czarownictwo nadal kojarzy się głównie z wicca i lataniem nago po lesie (^_^), więc chciałem zaprezentować coś w innym klimacie. Bliżej mi zresztą do klimatów Traditional Witchcraft, bo widzę w nich sporo pasujących mi elementów.

 

 

Generalnie krótkim komentarzem do fragmentu odnośnie celów czarownika ludowego: osobiście uważam, że samo utrzymywanie kontaktu z bóstwem definiuje wznoszenie się czarownika wyżej - osiąganie kolejny leveli do boskości :D

 

Tak naprawdę każde odprawione gusło podbija Ci nieco level. Misterium (czyli kontakt z bóstwem) też je podbija - bardziej lub mniej, w zależności od tego jak intensywnie doświadczasz obecności bóstwa w trakcie rytuału. Im większe "zespolenie" tym lepszy wymierny efekt, który chcesz uzyskać z zastrzeżeniem tego, że w trakcie kontaktu z sacrum nie bierzesz tylko dostajesz (ze wszystkimi tego konsekwencjami). Rozwój duchowy, wskoczenie na kolejny lvl, które mogą owocować przebóstwieniem są dla mnie raczej skutkiem ubocznym działań, a nie ich głównym celem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...