Jump to content

Psychiatria, psychologia a psychoterapia


Witek D.

Recommended Posts

Na stronie sporo artykułów, dot. różnic między tym czy jest psychiatria, psychologia i psychoterapia i do kogo się zwrócić w razie określonych problemów

Milena Karlińska-Nehrebecka | NaTemat.pl

 

Tu zwłaszcza ciekawe

Na co pomaga psychoterapia. Twarde fakty | NaTemat.pl

 

Czy da się wyleczyć zaburzenia osobowości? Lekarze psychiatrzy nie są w stanie. Psychoterapeuci leczą. | NaTemat.pl

Link to comment
Share on other sites

Psychoterapeuci też nie są w stanie wyleczyć zaburzeń osobowości - ogólnie trudno mówić o wyleczeniu w momencie, gdy leczymy coś co z założenia jest utrwalone. Psychoterapia rzeczywiście jest metodą z wyboru i w wielu przypadkach daje ogromną poprawę, ale bywa tak, że dochodzi do dekompensacji i człowiek wraca do starych nawyków.

 

Tak przy okazji - są zaburzenia osobowości, które z wyboru leczy się lekami i w których psychoterapia jest nieskuteczna.

Link to comment
Share on other sites

Zaburzenie nie jest z założenia utrwalone, jeśli nie wynika z trwałych zmian w funkcjonowaniu fizjologii mózgu. Jakkolwiek jest to kwestia wyłącznie definicji.

Bywa, tak bywa zawsze gdy nie pielęgnuje się pozytywnych zmian w świadomości, bywa też w innych przypadkach. Czemu? Bo każdy proces nad sobą bywa zawodny, gdy nie ma się pełnej informacji o samym sobie. Jednak takiej zdobywa się więcej w trakcie przechodzenia psychoterapii niż bez niej.

 

Są takie zaburzenia, ale jednak leki są nadużywane z uwagi na brak wiedzy zarówno pacjentów jak i czasem psychologów/psychiatrów w zakresie prowadzenia psychoterapii (pomijając już paranoje w rodzaju szprycowania przedszkolaków psychotropami). I w wielu takich przypadkach psychotropy powinny być czymś, co powinno się brać jako ostatnie, a nie jako pierwsze dla wygody czy by szybciej dopasować pacjenta do zewnętrznego funkcjonowania w społeczeństwie.

Link to comment
Share on other sites

Zaburzenie nie jest z założenia utrwalone, jeśli nie wynika z trwałych zmian w funkcjonowaniu fizjologii mózgu. Jakkolwiek jest to kwestia wyłącznie definicji.

 

Definicja nie bierze się z odwłoka - opiera się na klinice, przeświadczenie o utrwaleniu nie pojawiło się w definicji tylko dlatego że ktoś wpadł na tak genialny pomysł. Wiele osób koryguje się z wiekiem, ale i tak w ich zachowaniu widac utrwalone mechanizmy i wzorce. Uzyskanie wglądu w czasie terapii umożliwia uświadomienie sobie tych patologicznych wzorców, ich źródla i mechanizmów ich korygowania. Nie oznacza to automatycznie, że ktoś pozbywa się tych mechanizmów - po prostu wie jak im przeciwdziałać.

 

Dobrze widac to chociażby u borderów, kórzy potrafią terapeutyzować się latami (rekordzista, które znam juz 7 lat tak chodzi) i końca terapii nie widac. Pacjent jest zadowolony (bo niby mu lepiej), a terapeuta jest szczęsliwy, bo jak wiadomo 400zł miesięcznie piechotą nie chodzi.

 

Problem z lekami psychotropowymi nie wynika jedynie z ich używania, ale też z ich demonizowania przez wiele osób. Jest to często wynik braku wiedzy i powtarzania utartych stereotypów, które powstały w czasach, kiedy lecznictwo opierało się na dwóch lekach na krzyż. Od tamtego czasu (czyli od lat 50tych XX wieku), trochę się jednak zmieniło, a tymczasem ciągle straszy się ludzi, że wzięcie tabletki skończy się tym, że będą siedzieć, kiwać się, mówić do siebie jak obłąkani i ślinić.

 

I w wielu takich przypadkach psychotropy powinny być czymś, co powinno się brać jako ostatnie, a nie jako pierwsze dla wygody czy by szybciej dopasować pacjenta do zewnętrznego funkcjonowania w społeczeństwie.

 

Leki stosowane są przede wszystkim po to, żeby ulżyć chorym ludziom w cierpieniu. Nie wszyscy moga czekać kilka-kilkanaście miesięcy, aż terapia zacznie działać - zwłaszcza jeżeli ich problem znacznie utrudnia im funkcjonowanie albo powoduje dyskomfort. To, że ktoś chodzi z zaburzeniem rok czy dwa nie oznacza, że może pochodzić kolejny rok, bo leki to fanaberia dla wygody.

 

To, że ktoś nadużywa psychotropów i ordynuje je larga manu nie oznacza, że leki są złe. To raczej w ordynującym je tkwi problem.

Edited by Seid
Link to comment
Share on other sites

Seid

Ja jestem za tym by po zdiagnozowaniu problemu zaczynać od psychoterapeuty a nie psychotropów (jeśli nie jest to jedyna opcja). I by mieć świadomość że psychiatra (lekarz) i psycholog nie ma przeszkolenia w zakresie psychoterapii przed udaniem się do któregoś z nich. Nie jest moim celem wchodzenie między relację pacjent-lekarz, ale zachęcenie do tego, by przed udaniem się do któregoś z tych trzech, głęboko zastanowić się, do kogo chce się udać, jakie ma się cele i kto najlepiej je spełnia.

 

Jestem też zwolennikiem tego by dopuszczać do siebie swoje cierpienie, zwłaszcza decydując się na pracę nad sobą. Pewnie że to czasem boli, niektórych do granic wytrzymałości, ale daje to też możliwość głębokiej konfrontacji ze sobą i z problemem. Ja jestem zadowolony z tego, co udało mi się osiągnąć w ten sposób. Wiem że do tego potrzeba wsparcia i świadomości że można na innych liczyć lub dużo samozaparcia i nie od razu jest łatwo, jednak efekt kontaktu ze sobą jaki się dzięki temu ma, jest wg. mnie tego warty. To nie jest "wyzwanie" któremu trzeba podołać ale nad którym warto się zastanowić.

 

Co do trwałości - bo może nie rozumiemy się w kwestii definiowania mojego a twojego, dla mnie trwałość zmian (w sensie jaki użyłem) oznacza nienaruszalność, niemożność odwrócenia, w psychologii trwałość zmian w osobowości to raczej wytrwałość/uporczywość tych zmian i w takim sensie można je nazwać trwałymi.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...