Skocz do zawartości
Trida

Dietetycznie i nie tylko ;)

Rekomendowane odpowiedzi

Trida

W porozumieniu z Panią Admin postanowiłyśmy stworzyć kącik dla osób, które starają się o szczupłą sylwetkę oraz o ogólną poprawę zdrowia.

Jak wiadomo zakręty na dietetycznej drodze bywają ostre i nie zawsze wiadomo, co dalej. Tym bardziej, gdy dołącza się aktywność fizyczną do całego procesu odchudzania i zdrowego trybu życia.

Jako technolog żywności, fizjolog i dietetyk z wykształcenia (i co najważniejsze - z zamiłowania :_oczko:) postaram się pomóc w wyprowadzeniu diety na prostą lub po prostu doradzić w temacie.

W poniższym wątku postaram się odpowiadać na Wasze pytania a w dziale umieszczać artykuły oraz wiadomości warte uwagi i poświęcenia wolnej chwili na przeczytanie (oczywiście postaram się dodawać mój komentarz do tego).

W internecie jest wiele blogów czy stron tematycznych dlatego postaram się omawiać temat w bardziej 'naukowo-uczelniany' sposób.

Info dla sceptyków ;)

Skończyłam studia kierunkowe (Technologia żywności i żywienie człowieka), zrobiłam kilka kursów tematycznych.

Od kilku lat analizuję jadłospisy oraz układam diety.

Z aktywności fizycznej - chodzę na siłownie (3-5x w tyg), biegam, pływam, jeżdżę na rolkach (w dni nietreningowe cardio ;)). Trenowałam siatkówkę (6 lat), pływałam (3 lata), kick-boxing (2 lata).

Zapraszam :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
patrychaa

Zauważyłam, że dieta to nie wszystko, ale najbardziej trzeba kłaść nacisk na ćwiczenia! Kiedyś będąc tylko i wyłącznie na diecie straciłam 10kg, ale wszystko wróciło. Teraz za pomocą ćwiczeń i zdrowego odżywania stopniowo tracę na wadze, a przede wszystkim ubywa mi cm :) I to cieszy, bo już 8kg za mną i czuję się świetnie. Czasem mam małe przerwy w ćwiczeniach, ale kg nie wracają ;]

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Trida
Zauważyłam, że dieta to nie wszystko, ale najbardziej trzeba kłaść nacisk na ćwiczenia!

No właśnie nie :)

I powiem Ci to każda osoba 'fit'. Dieta to 70%. Są osoby, które uważają, ze to nawet 80% a 20% to ćwiczenia fizyczne.

Oczywiście wszystko zależy od treningu.

To, ze przebiegniesz dziennie 10km nie uprawnia Cię do zjedzenia 3 cheesów i dużej porcji frytek (też mam na myśli codziennie).

Odstępstwa od diety przy regularnych treningów to ni strasznego.

Poniżej wklejam foto dziewczyny, która eksperymentując na sobie pokazała różnicę - sam trening, trening z dietą, sama dieta.

ib9e8y.jpg

Jak dla mnie wymowne :)

Trening i wysiłek fizyczny powinien być tak na prawdę uzupełnieniem diety a nie bazą w odchudzaniu.

Siłownie, baseny, bieganie itd pomagają ujędrnić skórę itd to fakt. Ale nie pozbędziemy się niestety kilogramów na samym treningu. Tak samo nie będziemy 'seksy' wyglądać na samej diecie ;)

227160_421932391213810_1401681686_n.jpg

(mam nadzieję, ze obrazek regulaminowy ;))

Czasem mam małe przerwy w ćwiczeniach, ale kg nie wracają ;]
Bo trzymasz dietę ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
ivi123

:) fajny temat

to ja mam pytania:

przy wzroście 162 mam 45kg wagi, nic nie robiłam, w sensie nie ćwiczyłam, nie spacerowałam... zero ruchu. W końcu stwierdziłam, ze tak być nie może, źle się czuję sama z sobą, bo jestem flaczkiem, tym bardziej, że nerwy robiły swoje i spadało do 40kg :(

Zakupiłam stepper skrętny i od tygodnia ćwiczę. To, że minimum 30minut mam ćwiczyć to wiem, ale jaka dietka do tego, to już niestety nie wiem i stąd pytanko i prośba jaką dietke stosować :)

W sumie to przyznaje się, że dałam czadu na początku 2x dziennie po 30minut, codziennie... może przesadzam, nie wiem...

bedę wdzięczna za rady

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Trida

Możesz wysłać mi foto tego czegoś w pw ;)?

2x dziennie to zdecydowanie za dużo na początek...

Określ pierw swój cel (chyba nie chcesz już chudnąć ;)) - domyślam się, ze 'lepsze ciało', ile chcesz przytyć, jaki masz tryb życia (studia, ile i co ćwiczysz itd) i ile kcal mniej więcej zjadasz dziennie .

Bo sztywna dieta w Twoim przypadku będzie ciężka do zrobienia i niekoniecznie z efektami. Dużo węglowodanów i tłuszczy. Ale to jak uzyskam odpowiedzi hehe :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość adora

Ja cwicze z obciazeniem w domu, bo na silownie nie mam czasu. Znajomy rozpisal mi diete : 150g wegli, 50g tluszczu i 100g bialka. Mialam straszne zatwardzenia po niej. Zmniejszylam wegle i bialko a dodalam tluszczu i przeszlo. Czy bialko moze zatykac? Poza tym zastanawialam sie czy 100g bialka to nie za duzo. Mam 168 wzrostu i waze 56 kg. Jestem szczupla i chce te wage utrzymac. Jakie proporcje bylyby dobre dla mnie?

Edytowane przez adora

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Trida

O_O kto Ci to układał?

80g białka to jest wystarczająca wystarczalność dla Ciebie.

120-150g węgli i tłuszcz 60g wg mnie i powinno być ok.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość adora

Trida dziekuje. Trener osobisty mi to ukladal. Mowilam mu, ze chyba za duzo bialka to mi powiedzial, ze wcale nie.

Zauwazylam, ze jak cwicze ok 1h to potem czuje sie super, mam dobry humor i mase energii ale jak tylko trening jest dluzszy niz 1;15 to jest ze mna zle, czuje sie padnieta i nic mi sie nie chce.

Edytowane przez adora

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Trida
Trida dziekuje. Trener osobisty mi to ukladal. Mowilam mu, ze chyba za duzo bialka to mi powiedzial, ze wcale nie.

Proszę bardzo ;)

Powiem Ci, ze mi kiedyś też 'trener osobisty' polecił za dużo białka i mój organizm tak reagował, że szło w tłuszcz a nie w mięśnie, bo nie nadążało się metabolizować... A za dietę i trening zapłaciłam wtedy spore pieniążki (moja wiedza była zdecydowanie mniejsza niż teraz)

Zauwazylam, ze jak cwicze ok 1h to potem czuje sie super, mam dobry humor i mase energii ale jak tylko trening jest dluzszy niz 1;15 to jest ze mna zle, czuje sie padnieta i nic mi sie nie chce.

Bo się zaczynają całkiem inne przemiany w organizmie.

A napisz mi proszę, jak wygląda Twój trening (np 20 min cardio, 40 min siłowka etc)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość adora

Cwicze w domu wiec nie mam pola do popisu. Rozgrzewka trwa 10 minut i jest intensywna (pajacyki, mountain climber, burpees, przysiady, podskoki, pompki) potem 40 minut treningu silowego, obwodowego i 5-10 minut rozciagania. Taki trening mnie nie zamecza. Robie 3 serie.

Wczesniej byly 3 serie po 15 powt, nastepnie 2 serie przy zmniejszonym ciezarze po 25 powt a na koniec 2 serie po 6 powtorzen z 3 kg dodatkowym obciazeniem na reke. No wtedy byla tragedia. Dodam, ze wcale nie zauwazylam lepszych efektow niz po krotkim treningu. Wrecz przeciwnie. Do tego kombinowalam aby nie cwiczyc.

Edytowane przez adora

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość adora

Nie napisalam, ze jestem na diecie bez glutenu i zboz i z ograniczonym nabialem (choroba hashimoto). Ogolnie jem 3 posilki dzisnnie, bo tak lubi moj organizm. Kalorii nie licze. Wiem, ze bialka zjadam ok 70g i z samopoczucia wynika, ze to ilosc odpowiednia dla mnie. Oczywiscie sa dni, ze zjem go wiecej.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Trida
Nie napisalam, ze jestem na diecie bez glutenu i zboz i z ograniczonym nabialem (choroba hashimoto). Ogolnie jem 3 posilki dzisnnie, bo tak lubi moj organizm. Kalorii nie licze. Wiem, ze bialka zjadam ok 70g i z samopoczucia wynika, ze to ilosc odpowiednia dla mnie. Oczywiscie sa dni, ze zjem go wiecej.

Tobie się wydaje, że Twój organizm tak lubi, bo tak się przyzwyczaiłaś ale gwarantuję Ci, że Twój organizm tak nie lubi. Po prostu funkcjonuje tak, bo niejako musi ;)

Trening optymalny, z najfajniejszymi efektami to około 40-50 min (z czego początkowe 10 min to cardio / rozgrzewka).

Trening może trwać dłużej pod warunkiem, ze po tych 40 min jest cardio. Nie ma sensu robić dłuższego wysiłkowego, bo spada wydajność.

To takie moje rady :)

Soje jadasz?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość adora

Nie, nie jem soi.

Wg Ciebie Trida lepiej jesc czesciej a mniej? Ile posilkow jesz (zalecasz), 4-5?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Trida

I chwała Ci dziecino za brak soi w diecie ;))))

Oj tak - częściej a mniej.

Ja swego czasu jadłam co 1,5h - wydawało mi się, że non stop coś szamię a waga leciała mimo wszystko ;)

Albo to był eksperyment, więc się nie sugeruj.

Ja jadam 5-6 posiłków w ciągu dnia.

Rodzice się śmiali ze mnie, że ja w pracy to chyba cały czas przy misce siedzę hehe ;))))

Dlatego zalecam / rekomenduję 5-6 posiłków w tym obowiązkowo śniadanie i jeden bardziej syty (około 13:30-14:30).

A w jakiej porze dnia ćwiczysz?

Myślałaś o bieganiu?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość adora

Soja to tragedia.

Cwicze ok 16-17, bo moj synek wtedy spi i przynajmniej polowe treningu moge zrobic bez przeszkadzania. Kiedys jak zaczynalam przygode z silownia czyli jakies 10 lat temu biegalam troche. Pamietam sam poczatek, bylo super, masa energii, swietny humor ale z czasem z silowego treningu, zrobilo sie cardio. Schudlam wtedy troche i chcialam jeszcze wiecej. Dieta tez byla do bani (chleb i zero tluszczu). Potem doszly klopoty ze zdrowiem. Teraz dopiero widze, jaka krzywde sobie zrobilam. Szkoda, ze musialam tego wszystkiego doswiadczyc. Na szczescie jest coraz lepiej, dzieki diecie wlasnie. Nawet leki odstawilam, choc bralam je 6 lat i lekarze mowili, ze tak juz bede lykac do konca zycia. Nie biore ich juz rok i 8 miesiecy i jest coraz lepiej. Nie ma co porownywac, jak sie czulam kiedys na lekach i teraz bez nich.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość adora

Mam problem. Miesnie rak sa ok ale jakie robic cwiczenia w domu aby zbudowac miesnie nog i posladkow. Robie przysiady, martwy ciag czy lezac na brzuchu biore sztangielke miedzy stopy i podnosze do posladkow ale cos slabe sa rezultaty. Kolezanki mowia, ze powinnam jesc wiecej, bo nieco za szczupla jestem. Czy maja racje? Nie da sie zbudowac miesni nog i posladkow jedzac normalnie i zachowujac dotychczasowa wage? Jakie cwiczenia robic (w domu)? Podpowiesz?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
mpConroe

Fajny wątek :) Ja właśnie ćwiczyłem w domowej siłowni, w sumie 58 minut. Przerwy między seriami ok 2 minut. Dzisiaj robiłem wyciskanie sztangi na ławce prostej, skośnej w górę i skośnej w dół (na każdą 3 serie). Do tego wyciskanie francuskie sztangielki jednorącz, podciąganie drążka za plecy i mięśnie ud na atlasie (nie wiem jaka jest nazwa na to ostatnie). Na każde ćwiczenie 3 serie, po ok. 10-15 powtórzeń, zależy od ćwiczenia.

Należy jednak zwrócić uwagę, że nie jest to profesjonalnie ułożony trening (taki wypróbuję w przyszłym tygodniu), diety też nie trzymam za bardzo (za dużo fastfoodów typu KFC, McD), ale po treningu obowiązkowo koktajl z bananami (szybko wchłaniające się węglowodany proste, czyli po prostu cukier, który ma uzupełnić braki glikogenu powstałe po wysiłku fizycznym) z odżywką białkową z BCAA.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość adora

Ciekawa jestem, czy naprawde potrzebny jest ten zastrzyk wegli po cwiczeniu. Nigdy tego nie robie. Z reszta moja dieta jest niskoweglowodanowa.

Edytowane przez adora

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
mpConroe

No i dlatego jesteś za szczupła :P . Po ćwiczeniach musisz dostarczyć odpowiednią ilość szybko wchłaniających się białek i węglowodanów, aby nie dopuścić do katabolizmu mięśni, lecz do ich wzrostu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Trida

Niskowęglowodanową dietę powinno się stosować samą lub przy lekkim wysiłku LUB na redukcji.

Nie w momencie, jak się rzeźbisz.

Ile masz adoro kalorii zjadanych dziennie, mniej więcej?

Napisz do mnie pw.

mpConroe widzę, że coś tam wiesz hehe ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Nelka10

Ja się odzywiam mocno niezdrowo, jedzenie w nocy, fast foody, słodycze...mimo to mam szczupła figure przez stres. Jem też z nudów...i tak myśle, co można by było wcinać ale nie tłuczącego/niezdrowego ? do tej pory wcinałam np. paluszki ale kolezanka mi powiedziała ze maja mase kalorii...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Trida
mimo to mam szczupła figure przez stres
Odbije Ci się za jakiś czas...

i tak myśle, co można by było wcinać ale nie tłuczącego/niezdrowego ? do tej pory wcinałam np. paluszki ale kolezanka mi powiedziała ze maja mase kalorii...

Chlebki Wasa, marchewka, owoce.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Nelka10
Odbije Ci się za jakiś czas...

Jak ja bym chciała pozbyć się tego stresu :( eh taka moja natura, że przeżywam wszystko i martwie się na zapas..;/

Dziękuje za odpowiedz :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Taya

Dobry wieczór Trido :icon_smile:

Czy mogłabyś mi polecić ćwiczenia na wysmuklenie nóg? Chodzi konkretnie o łydki. Jestem raczej szczupła (53kg dla 166, 62 cm w talii), ale nogi mam dość masywne. I tak jak lubię moje pośladki, a nawet udało mi się je lekko powiększyć ćwiczeniami, tak nie mam pomysłu, co począć z dolną partią nóg. Mój obwód w łydce to 35,5 cm.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Trida
Czy mogłabyś mi polecić ćwiczenia na wysmuklenie nóg?

Stawanie na palcach (powtórzenie 20-30-40 razy w kilku seriach) i chodzenie w szpilkach :D

No i bieganie. Ale bieganie jest na wszystko.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Taya

Dziękuję, wypróbuję zwłaszcza stawanie na palcach. Z bieganiem na razie nie ma z kim, a nie lubię sama. Jakieś podejrzane typki zawsze się mnie czepią.

No i mam teraz powód by kupić nową parę szpilek. Legenda mówi, że da się dostać wygodne, na razie nie miałam szczęścia.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Trida
Legenda mówi, że da się dostać wygodne, na razie nie miałam szczęścia.

Ja mam w szafie z 6 par ;) (wygodnych oczywiście :usmiech_na:)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
majuga
...Z bieganiem na razie nie ma z kim, a nie lubię sama. Jakieś podejrzane typki zawsze się mnie czepią.

Też sama nie lubię biegać. Z kolei jak biegałam z koleżanką to nie mogłam za nią nadążyć i teraz biegam sama. Tylko w dzień, więc jest bezpiecznie :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Amesia
Też sama nie lubię biegać. Z kolei jak biegałam z koleżanką to nie mogłam za nią nadążyć i teraz biegam sama. Tylko w dzień, więc jest bezpiecznie :)

ja z kolei jak już biegam to też sama ale dlatego ,że kiedy biegam z kimś to mnie rozprasza.Słuchawki na uszy i rozmysłam o egzystencji ludzkiej ^^

a w ogóle na nogi są dobre ćw jak Trida napisała.

Chodzę na kickboxing, wcześniej trenowalam na silowni ale nie powiem mialam fajne lydki i w ogóle całe nóżki ale odkąd trenuje w rękawicach to żyleta :DD nogi się wyrabiają .Polecam także bieżnie z podciśnieniem .Ogólnie wyszczupla ciało , nie schodzisz z kg a z centymentrów. U mnie w małym mieście karnet 12 wejść po 30 min to 160zł ,więc aż tak drogo nie jest.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Ismer

Trida, Ty mi powiedz, co zrobić by nie żreć nocą. Prowadzę sowi tryb życia, śniadanie najwcześniej to godz. 10, potem obiadek i długo nic, bo mi się jeść nie chce a potem jak mnie głód dopada, to teoretycznie jest o wiele za późno na kolację. Nie pytam co jeść, bo to i tak nie ma sensu :) tylko co zrobić, by nie nażerać się na noc jak się jest baaardzo głodnym... tylko mi nie mów, że śruta i otręby o 18 :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi