Jump to content
moghartsen

Sen na jawie, iluzja czy może prawda?

Recommended Posts

moghartsen

Witam,

Chciałem rozpocząć dość ciekawy i nie dający mi od naprawdę długiego czasu temat: czy to co nas otacza jest prawdą czy fikcją?

Swoje rozważania rozpocznę może od stwierdzenie co tak naprawdę wiemy o tym co nas otacza patrząc przez pryzmat wiary (ogólnie pojętej), Magii i nauki.

pkt 1. Wiara, religia i podejście do świata- w naszej kulturze (światowej) istnieje niesamowita ilość religii i wierzeń. Niektóre są bardzo stare jak np. Hinduizm, Judaizm, Szamanizm, etc., oraz stosunkowo młode religie jak Chrześcijaństwo. Punktem odniesienia moich rozważań są elementy łączące wszystkie wersje. przykładem może być np biblijny potop, zniszczenie Sodomy i Gomory poprzez "słup światła", istoty wyższe i coś co jest nad nimi w postaci Boga, bytu który jest nie osiągalny bezpośrednio. Istoty wyższe o których mowa to np. Anioły, Duchy opiekuńcze, itp., itd. W każdej religii istnieją także miejsca w których można spotkać owe byty, istoty. Mają konkretną nazwę, a także nierzadko bywają opisane.

 

pkt 2. Nauka- nauka zakłada teorie ewolucji, "wielki wybuch" i inne hipotezy które ciężko udowodnić, tak samo jak w religii. Mamy komórki, DNA, wszechświat, inne planety, teorie istot je zamieszkujące ( podobno są dowody). Ale coraz częściej pojawiają się teorie i hipotezy jakoby nasz świat był tylko częścią większej całości, mówię tu o wymiarach równoległych. Naukowcy próbują tłumaczyć to co nas otacza coraz to wymyślniejszymi dowodami, jak np. teorie czarnych dziur jako portali. Takich teorii jest masę, nawet Einstein nie negował możliwości istnienia innych płaszczyzn egzystencji.

 

pkt 3. Magia- jako łącznik między nauką i religią. Dlaczego łącznik? Już tłumaczę. Skoro zakładamy że w każdej religii jest trochę prawdy, a nauka także tworzy kolejne teorie związane z "podróżami"pomiędzy wymiarami, być może w czystej teorii, bajce naukowo- fantastycznej można by uznać iż miejsca "przebywania" istoto wyższych i inne wymiary są tymi samymi miejscami. Bądź częścią z nich. A więc Magia jako "nauka" o otaczającym nas świecie zakłada istnienie świata astralnego, oddziela płaszczyzny, więc być może, czysto teoretycznie jest możliwość przemieszczania się pomiędzy tymi wymiarami w jakiś nawet ograniczony sposób. Spróbować dowiedzieć się kto ma rację. Czy to co widzimy jest tylko etapem czy końcem podróży, czy to co widzimy jest tak naprawdę prawdziwe.

 

Mam nadzieje, że nie uraziłem wierzeń żadnego użytkownika forum, kieruję się jedynie własnym tokiem myślenia i analizami tego co mnie otacza. Uprzejmie zapraszam wszystkich do rozmowy i podzielenia się swoimi spostrzeżeniami na temat tego co nas otacza, oraz apeluję aby osoby które są zainteresowane jedynie negowaniem opinii innych raczej unikały brania udziału w ewentualnej dyskusji. Oczekuję raczej luźnej dyskusji na temat aniżeli kłótni i sprzeczek czy religia taka czy siaka jest beee, albo że Darwin ma racje i tylko fakty się liczą.

 

Dziękuje za poświęcony czas i pozdrawiam :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Kobalt60

Czytając Twój wywód rodzi mi się pytanie.

 

Czy Ty aby na pewno wiesz, że jesteś na forum ezoterycznym, a nie na forum dla miłośników si-fi?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dr Muller

Chłopak ma potrzebę wygadania się. Dejta mu spokój.

Share this post


Link to post
Share on other sites
moghartsen

Tak wiem że jestem na forum ezoterycznym. I wiem też ezoteryka to nie jest tylko jeden wymiar postrzegania rzeczywistości. Bo gdyby tak było mielibyśmy do czynienia z nauką

Share this post


Link to post
Share on other sites
Kobalt60

Temat łączenia religii, nauki i magii już na forum został poruszony w o wiele bardziej rozwiniętej formie, z poruszeniem odpowiednich etnograficznych źródeł. No i z elementem dyskusji osób praktykujących magię :)

 

>>tutaj<<

 

Reszta tematu to nudne spekulacje, które w rzeczywistości nic nie wnoszą.

Share this post


Link to post
Share on other sites
moghartsen

Tak widziałem ten temat, mój temat mialł zupełnie inne założenia. Otóż chciałem się dowiedzieć podejścia światopoglądowego userów. Czy są nastawieni na to co czytają czy na to co czują? Bo zawsze w każdym z elementów układanki są luki, dopóki się ich nie połączy. A kwestia podania konkretnych źródeł... to odpowiedzmy sobie szczerze od czego się wywodzą dzisiejsze techniki magiczne i zastanówmy się czy można je uznać za fakt a nie domysły

Share this post


Link to post
Share on other sites
Kobalt60

de facto wystarczy poczytać forum, żeby się tego dowiedzieć :)

 

Duża część użytkowników nie ma w tej kwestii przemyśleń ;p

Edited by Kobalt60

Share this post


Link to post
Share on other sites
moghartsen

Fakt, poszperałem co nieco po innych działach i zapadła decyzja, żeby poszerzyć swoją wiedze o inne aspekty, a jeśli będe w stanie kiedyś konuś w czymś pomóc z checią to zrobie. A co do tematu albo zamknąć albo zostawić z ciekawości jak się potoczą "jego" losy :) a z offtopem koniec ( bo aktualnir zeszliśmy z kusrsu) error, dzięki za uświadomienie co do tematyki forumowej ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...