Jump to content
Nemehi

Cel/Misja życiowa

Recommended Posts

Nemehi

Witam. Wiem, że temat ten jest złożony i odkrywanie swojej misji to nie kwestia, którą można "załatwić od zaraz". Czy moglibyście podzielić się swoim doświadczeniem w tej sprawie i może własnymi historiami? ;) W jaki sposób doszliście/dochodzicie do tej wiedzy? Naturalnie każdy ma swoją drogę, ale można natrafić na małą inspiracje.

Share this post


Link to post
Share on other sites
OazaSpokoju

Nie jestem pewna, czy ktokolwiek kiedykolwiek doszedł do tej wiedzy. :D Albo do wiedzy, że w ogóle istnieje jakiś cel i misja. Temat jest nie tyle złożony, co nierozwiązywalny jak dla mnie.

 

Chociaż np Jung uważał, że każdy ma jakiś swój własny, powiedzmy, że kształt, do którego może/powinien/dobrze by było gdyby dotrzeć. Nazywał to indywiduacją, stawaniem się sobą. Ale on nie uważał, że każdemu się to uda, większośc ludzi nigdy do tego nie docierała, według niego.

Zresztą o ile łatwo powiedzieć, że celem żołędzia jest dąb, to co miałoby być celem człowieka? Zwłaszcza, że z żołędzia zawsze jak zasadzisz dostaniesz dąb, a ludzie bardzo się różnią miedzy sobą. Ich wartości się różnią, zmieniają się w czasie i w przestrzeni. Nie zaryzykowałabym stwierdzenia, że istnieje jeden cel.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tamaya

Hm.... Ja biorę to na wiarę. Przyjmuję, że nic nie dzieje się bez przyczyny i obserwuję to, co mnie otacza. Drobne i duże wydarzenia. Staram się skupiać na tym, co mogę zakładając, że jest to częścią większego planu, że nikt nie jest tu bez celu, więc to co robi z sercem to część być może jego celu. Na przykład czuję się dobrze pomagając innym, więc to robię. Czasem medytuję czy we snach proszę o wskazówki i próbuję je zrozumieć. Czy mam już pełny obraz celu? Nie zupełnie, ale wczuwając się w siebie czasem czuję, że coś jest właściwe, a coś wymaga większej pracy nad sobą.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nemehi

Myślę, że temat może nie jest nierozwiązywalny ale wielowątkowy, że nie działa to na zasadzie "w tym wcieleniu zrób to" :D tylko ma wiele aspektów przenikających się nawzajem i możemy być w życiu kierowani tak, aby dojść lub doświadczyć pewnych rzeczy, które nas ukształtują i doprowadzą do czegoś.

 

@Tamaya

To nawet nie wymaga wiary, trzeba być nawet obiektywnym czy to nie są nasze wyobrażenia i naleciałości o tym kim byśmy chcieli być. Co do reszty popieram w 100% ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
HaXx

Wg mnie jednoznacznie nie da się określić celu/misji życia, bo tych celów jest mnóstwo. Można podzielić(po swojemu) na ważne, ważniejsze, czy nawet priorytetowe w danej sytuacji cele. Można też dać sobie jakiś nadrzędny cel np. bezwarunkowa pomoc innym. Jednak stawiam, że celem jest w dalszym ciągu, odnalezienie się w danej sytuacji, bo jak jesteśmy młodzi, chodzimy do szkoły, to naszym celem jest ukończenie jej, później przechodzimy na inny etap - rodzina, kariera itp., które w tym okresie będę właśnie tymi priorytetowymi. Ja osobiście dałem sobie nadrzędny cel - być sobą, bezwarunkowo. Następnie krocząc drogę życia, obieram te bliskie cele - rodzina, szkoła, kariera itd. - i tak ja to sobie wszystko widzę :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...