Jump to content

athame


Shorma
 Share

Recommended Posts

Dziękuje Wam bardzo :)

 

się rozglądam rozglądam i znaleźć nie mogę, zrobienie samemu odpada gdyż w jakichkolwiek pracach ręcznych jestem kaleką..

 

coś podpowiecie ?

Link to comment
Share on other sites

Tak więc,

 

Athema, to nie Athame

 

chodzi mi o 'sztylet czarownicy', który (głównie w Wicca) używany jest do odprawiania rytuałów, pomaga w przepływie energii, parowany z kielichem itd.

 

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Witam,

 

zwykły nóż do krojenia mięsa też da radę, zrozum że nie chodzi o te znaczki które tam są wyryte, tylko o samą funkcję którą spełnia, w książce Czarna magia w teorii i praktyce, można przeczytać iż wszelkiego rodzaju ostrze przedmioty służące w rytuałach mają za zadanie rozrzedzać tzw. energię astralną, kiedy różdżki mają za zadanie skupiać tzw. energię astralną. Ze zrozumieniem tego iż chodzi o funkcjonalność, aniżeli przymioty, jesteś w stanie sięgnąć po substytuty danych narzędzi, dlatego athame możesz zastąpić nożem kuchennym, a różdżkę drewnianą łyżką. Zapewne puryści czy estetyści będą protestować, ale gdzie tutaj ma się praktyka efektywności do teorii literatury?

 

Pozdrawiam,

Auegamma

Link to comment
Share on other sites

nie chodzi mi o żadne znaczki czy grawery ani o piękno danego przedmiotu,

 

rozumiem o sięgnięciu po substytut i tu nie ma problemu, jednakże, wszędzie gdzie spotkałam się z opisami powinien to być sztylet obosieczny z czarną rękojeścią

mimo wszystko co o tym sądzisz Auegamma?

Link to comment
Share on other sites

Witam,

 

ściema, niepotrzebne skupianie się na elementach estetycznych zamiast skupiać się na efektywności. Pamiętaj też że istnieje rynek na tego typu produkty jak runy, sztylety, "magiczne" kamienie czy karty tarota, dlatego jak masz kogoś kto sprzedaje tego typu asortymenty jest szansa że będzie wciskał kit tylko po to by się pozbyć produktów z półek i osiągnąć zysk na końcu miesiąca, a jak jednemu wciśnie kit to przekabacony kupujący będzie głosił równie kopiereszowane tezy, bo przecież sam dał się wciągnąć w kupienie bezsensownych badziewi i sam przed sobą będzie to uzasadniał innym by nie wyjść na kupującego śmieci idiotę.

 

Pozdrawiam,

Auegamma

Link to comment
Share on other sites

no w sumie masz rację

 

skupianie się na danych elementach, ogłoszonych przez kogoś jako 'jedyna prawda' (u mnie - książka)

no jeśli chodzi o rynek - to chyba każdy wie, że tak jest

zapomniałam o praktycznym zastosowaniu i efektywności

 

dziękuję za przypomnienie jak i poświęcony czas

 

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Spoko, zawsze znajdzie się ktoś kto doradzi, dzisiaj byłem to ja, jutro pewnie byłby to ktoś inny ale i tak pewnie doszła byś od tych samych wniosków.

 

Powodzenia w praktykach :)

Link to comment
Share on other sites

Drobna uwaga: Athame to typowo wiccańskie narzędzie. W zależności od kowenu jest wykonane z określonych materiałów, znaczenie ma również kolor rękojeści. Wg. obiegowej opini powinna ona być czarna, choć nie jest to regułą. Generalnie każdy element czy zdobienie ma określone znaczenie.

 

W Twoim przypadku chodzi po prostu o zwykły nóż czarownicy. Wybór masz absolutnie dowolny - zwróć uwagę na te elementy, które mają znaczenie w twojej praktyce. Nóż ma posiadać jedno czy dwa ostrza? Mieć rękojeść z naturalnych czy sztucznych materiałów? Jeśli zależy Ci na dokonaniu dobrego wyboru zadaj sobie takie pytania.

 

Niegłupim pomysłem jest wizyta w sklepie z antykami. Można tam czasem trafić na naprawdę piękne noże. Łatwo też uniknąć ezo-kiczu i zawyżania ceny.

 

Oczywiście nóż kuchenny też się sprawdzi, w ostateczności możesz też wszystkie gesty wykonać dłonią złożoną na "kształt ostrza". Liczy się efekt. Jednak większość czarownic preferuje użycie narzędzi specjalnie przygotowanych do praktyki.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Jeżeli o mnie chodzi to wybrałem obusieczny surowy sztylet a na surowej metalicznej rękojeści zrobiłem z czarnego sznurka plecionkę. Sztylet nie jest cały, lecz jest zarysem jego przez co jego wnętrze jest puste.

 

Tak jak to inni napisali nie liczy się sam sztylet bo może być dowolny. Tu główną rolę odgrywa konsekracja. Czy to masz zwykły kozik, czy zdobiony sztylet to i tak bez swojej "duszy" jest zwykłym narzędziem do krojenia.

Link to comment
Share on other sites

 

Drobna uwaga: Athame to typowo wiccańskie narzędzie. W zależności od kowenu jest wykonane z określonych materiałów, znaczenie ma również kolor rękojeści. Wg. obiegowej opini powinna ona być czarna, choć nie jest to regułą.

 

Athame ma mieć czarną rękojeść i tylko czarną. Owszem czasami ta czerń wpada np w brąz, ale zdecydowanie nie jest brązowa. Analogicznie white handed knife musi mieć rękojeść białą ewentualnie kremową. Pełna dowolność w kwestii koloru dotyczy bolline, który za to musi mieć ostrze w kształcie sierpa.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

To prawda, że obecnie athame to głównie wiccańskie narzędzie ale Gerald Gardner (twórca Wicca) zaczerpną pomysł z athame ze średniowiecznych grimuarów. Materiały nie różnią się w zależności od kowenu. Tutaj odnośnie ostrza i rękojeści panuje dowolność. Rodzaj metalu czy drewna na rękojeści czy innego materiału to sprawa bardzo indywidualna. Generalnie zasadą jest, że Athame to sztylet z podwójnym ostrzem (nie ostry) oraz z czarną rękojeścią (Chociaż jakby ktoś się uparł to nie widzę problemu z ciemnym brązem, w zależności czy Arcykapłani pozwolą). Tradycyjnie białonóż (white handed knife) ma białą rękojeść ale z tym "musi" to bym polemizował.

Link to comment
Share on other sites

Guest Cordeli

Ja jako athame używam babcinych nożyczek krawieckich, w których czuję o wiele wiekszą moc niż w jakimkolwiek nożu. To zależy od ciebie i tego co czujesz. Jeśli chodzi o dobieranie takich przedmiotów to oczywiście powinno się znać podstawy symboliki, tego co znaczą i czemu akurat ich się używa, ale każdy powinien sam wybrać to czego używa. Czuj to czego inni w danym przedmiocie wyczuć nie mogą.

Link to comment
Share on other sites

Teoretycznie mógłbym taki dla ciebie wykonać, gdyż lubuje się w pracach kowalskich i warsztatowych ogólnie. Ale to kontakt na pw.

Link to comment
Share on other sites

Cordeli, nie do końca masz rację. Nożyczki nie mogą zastąpić athame, nie ta symbolika. Athame ma konkretne zastosowanie, związane jest z żywiołem powietrza. Nożyczki już nie. Możesz je używać do przycinania różnych rzeczy. Natomiast w miejsce athame poszukaj sobie pióra ptasiego.

 

Generalnie zasadą jest, że Athame to sztylet z podwójnym ostrzem (nie ostry) oraz z czarną rękojeścią (Chociaż jakby ktoś się uparł to nie widzę problemu z ciemnym brązem, w zależności czy Arcykapłani pozwolą). Tradycyjnie białonóż (white handed knife) ma białą rękojeść ale z tym "musi" to bym polemizował.

 

Potrzebne są 2 athame - z czarną i białą rękojeścią. Każde ma inne zastosowanie.

Edited by Elie-1
Link to comment
Share on other sites

Guest Cordeli

Jak na razie u mnie spisywały się bardzo dobrze. Gdy lekko się rozdziela ostrza w nożyczkach tak samo przecinają każdą stronę.

Jak działają wtedy nożyczki i z jakim żywiołem i symboliką się je wiążę?

Link to comment
Share on other sites

Tu mnie zaskoczyłaś. Nie jestem aż tak dobrze zorientowana. Jednak na mój skromny rozum, jako, że nożyczki służą do niszczenia, może da się podciągnąć pod żywioł ognia.

Ja traktuję je jako dodatkowe narzędzie, praktyczne, często pomocne. W sumie wszystkie narzędzia swoje przyporządkowanie uzależnia się od systemu magicznego.W jakim Ty pracujesz ?

Link to comment
Share on other sites

Guest Cordeli

Szczerze to bardzo trudno mi stwierdzić w jakim systemie magicznym pracuję. Uczę się wszystkiego czego mogę i uważam za ciekawe i potem łączę to o ile to możliwe.

Zaczęłam od Wicca, potem czytałam Crowleya, Franz Bardona, Blavatską, Peter J. Carolla, Bucklanda i wielu innych, których już nie pamiętam. Tak czy siak uczyłam się także trochę o religii Egiptu i hellenistycznej, potem trochę o przewodnikach duchowych, Kabalizmie, szamanizmie, wróżeniu i jakoś wszystko zostało jeszcze zmieszane z moimi przekonaniami i wierzeniami.

Chyba najprościej podciągnąć do do magii chaosu. Wiele rzeczy robię intuicyjnie i po prostu patrzę czy działają, ale nie chcę już tutaj rozpisywać się o tym co dokładnie robię, żeby nie mieszać w temacie.

Wydaje mi się, że zależy od intencji narzędzia i posiadacza, jesli można to tak nazwać. Chodzi mi o to co dana osoba może zrobić z danym narzędziem i jakie ona ma dla niej znaczenie, siłę, wartość itp. Historia narzędzia i danego przedmiotu itp.

Według mnie nożyczki:

1) rozdzielają materiał (w tym wypadku świat duchowy i materialny)

2) można nimi wycinać kształty (kształtować rzeczywistość i "wycinać", tworzyć miejsce pomiędzy światami - krąg)

3) to że są zbudowane z dwóch ostrzy też może mieć znaczenie tego, że nie należą do żadnego ze światów, ale są pomiędzy

Link to comment
Share on other sites

Cordeli, według tego co napisałaś o mieszaniu systemów i użyciu narzędzi to można by to podciągnąć pod system magii chaosu i na logikę bym tak zrobił.

Ale coś czuję że ty po prostu urodzoną wiedźmą jesteś. Dosłownie.

Link to comment
Share on other sites

Guest Cordeli

Od jakiegoś czasu jestem ciekawa czy tak jest (o ile nie mówisz ironicznie hah) i czy mogłam coś odziedziczyć, ponieważ jako jeszcze bardzo małe dziecko co kilka dni wyobrażałam sobie przed snem, że tworzę tarczę nad każdym z moich najbliższych (przyjaciół, rodziny etc.) i gdy parę tygodni temu to sobie przypomniałam zapaliła mi się właśnie taka myśl. Może spróbuję coś wywróżyć, albo poszukać odpowiedzi przy medytacji.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...