Jump to content

Dom VIII w praktyce


Guest Bethany

Recommended Posts

Guest Bethany

Dom VIII mam pusty, próg w Kozie, jakieś 80 % w tym znaku. Saturn w V domu, we Wadze.Końcówka tego domu we Wodniku, Uran w VI domu, w Strzelcu.

Trudny to jest dom w interpretacji. Kojarzą mi się straty bliskich mi osób. Do seksu mam dość poważne podejście, można tak powiedzieć, seks tylko, jak jest uczucie.

Kredytów niet, kasy nikomu nie jestem winna :P.

Jak chodzi o śmierć, to ona w jakimś stopniu się przewija u mnie od dzieciństwa. Tyle mi się na razie kojarzy w związku z tym domem.

Link to comment
Share on other sites

W Koziorozcu, wladca w Lwie w 3 domu-w koniunkcji z Immum Coeli -odziedziczylam spadek (nieruchomosc) po matce i w jakims sensie uwazam ze zapewnienie (chocby w spadku) dzieciom (Lew) domu jest w pewnym stopniu obowiazkiem (Saturn) rodzica -(4 dom)-tak zostalam wychowana.

Sama tez zamierzam przekazac w spadku nieruchomosc swoim dzieciom (jesli je bede miala) , w ogole bardzo szanuje tradycje dziedziczenia, i zrobilabym duzo zeby tego spadku nie stracic/roztrwonic, i tego samego oczekiwalabym od swoich spadkobiercow :_oczko:

Link to comment
Share on other sites

VIII dom w 1/3 Byk w 2/3 w Bliźniętach. Wenus znajduje się w domu I, w Wadze, w kon. z Plutonem i ASC, sekstylu z Neptunem i w kwadracie do MC. Merkury wypada w Pannie w domu XI w kon. ze Słońcem, w trygonie do Marsa, opozycji do Jowisza, kwadracie do Urana. Z owych konfiguracji wynika, że ojciec zmarł dość wcześnie, a matka będzie żyła długo. Śmierć ojca była dla mnie szokiem, ponieważ od momentu zdiagnozowania choroby a zgonu minęło kilka miesięcy. Był to dla mnie szczególnie bolesny i trudny okres, bo kończyłam wtedy studia.

Co do seksu, to zmieniłam podejście z tradycyjnego do nieco bardziej nowoczesnego. Nie musi być miłości, wystarczy chemia. Facet musi mnie czymś pociągać, intelektualnie rozbudzać i inspirować.

Tematy ezo jak najbardziej podkreślone sekstylem Neptuna z Wenus. :)

Dom jest trudny do analizy, więc na tych informacjach się zatrzymam.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrator

A ja mam pytanie: co to jest seks ;)

- z definicji, z własnego spojrzenia na zagadnienie i jak to się ma do domu VIII.

Seks do 8 wpadł całkiem niedawno - ten dom nigdy nie był domem seksu. To był dom śmierci przede wszystkim, z założenia fizycznej ale nie tylko, bo także tego, co umrzeć musi (lub przynajmniej powinno, żeby móc "rozwijać się dalej") oraz wszystkiego co się z pojęciem "śmierć" kojarzy, i paru innych rzeczy.

Dom 8 zwany jest "bramą" - bramą do wyższych wymiarów, kto nie przejdzie próby 8 domu ten może zapomnieć o dalszym rozwoju. To jest głęboki ezoteryczny sens 8 domu.

 

Można oczywiście polemizować czy przyjąć wersję według nowego władztwa przez następstwo kolejności znaków: VIII = znak Skorpiona i jego władcy, czy pozostać przy koncepcji starożytnych, która została zdetronizowana i zapomniana, czyli zostawić władanie 8 domem Saturnowi.

Link to comment
Share on other sites

Zarówno Pluton, jak i Saturn pasują do charakteru tego domu. No właśnie Ismer, sex powinien zostać w 5 domu, no chyba, że ktoś preseruje sex tantryczny i wtedy wywala go w inny wymiar. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Administrator

Mnie nie chodzi o to która planeta pasuje do charakteru domu, tylko o to jak liczyć władztwo.

Stara zasada głosi, że jest to Saturn - to idzie według kolejności planet, od Saturna z pierwszego domu poczynając.

Nowa: że Mars. Pluton, odkryty w 1930 roku, został niejako z góry przypisany Skorpionowi, gdyż uznano, że jego energia (czyt. zasady, cechy) najlepiej pasują do znaku Skorpiona. Jednak jest to władztwo hipotetyczne, jeszcze w fazie obserwacji. I na tej tylko zasadzie, że został przypisany Skorpionowi dano mu władzę i nad 8 domem. Najbardziej śmieszy mnie fakt, że Pluton dostał Skorpiona i 8 dom na podstawie wieloletnich obserwacji działania planety...

Jeśli wieloletnie obserwacje mają lat aż 85, a planeta od chwili odkrycia nie zrobiła pełnego obrotu wokół Słońca, to ja dziękuję za takie "obserwacje". Oczywiście, że porównywano Plutona do epok sprzed jego odkrycia, no ale tu bardzo łatwo jest przypasować planetę pod coś. Uran dostał rewolucje, bunt - jednym z powodów było odkrycie go w czasach Rewolucji Francuskiej. Ten właśnie powód, a raczej jego pseudoezoteryczne powody (korelacja chwili odkrycia z wydarzeniem historycznym) jest jednym z tłumaczeń dlaczego planetom transsaturnicznym dano takie a nie inne władztwa.

 

Seks tantryczny, mimo wywalania w inny wymiar, pozostanie seksem :D "inny wymiar" to także "przyjemność" tylko innego wymiaru ;)

 

Dlatego właśnie chciałabym przy 8 domu rozważyć i władztwo i dziedziny, które obejmuje, tu jest dużo nieporozumień.

Podobne "kłótnie" czyli różne spojrzenia są związane z domami 4 - 10, no ale to temat do rozważań w tamtych domach.

Link to comment
Share on other sites

Guest Bethany

Moim zdaniem, astrologia jest między innymi fascynująca dlatego, że nie jest jednoznaczna.

Zdaniem pani Izabeli - Podlaskiej Konkel astrologowie humanistyczni w XX wieku przypisali do domu VIII - wielkie pieniądze, seks i ukryte przyjemności.

Dla mnie dom VIII, to taki tajemniczy dom, takie tabu, więc jeżeli dla kogoś seks jest powiedzmy na jakiejś zasadzie tematem tabu, to wówczas to jak najbardziej wchodzi w tą tematykę VIII domową. Teraz piszę od siebie. To moja interpretacja. Zdaje sobie sprawę, że czasem tylu ile astrologów, tyle zdań. I to jest ok.

Link to comment
Share on other sites

Wroński uważał dom VIII (jako astrolog klasyczny) za dom śmierci, wędrówki dusz, wyrzeczeń, dziedzictwa, okultyzmu, odrodzenia i transformacji, czyli tutaj Pluton jako władca mógłby wg tego opisu pasować.

Podlaska-Konkel mówi, że dom VIII opisuje relacje jakie tworzymy z ludźmi świadomie, co my dajemy innym od siebie i to, co od innych otrzymujemy, czyli pasuje do spadków/dziedziczenia. To też dom tajemnic, tego, czego nie chcemy wyjawić światu. Może wskazywać na zawód detektywa, tajnego agenta lub na zawody medyczno-pogrzebowe. Znam osobę, która ma Jowisza w domu VIII i jest ratownikiem medycznym.

Warto zwrócić uwagę, że jest to dom opozycyjny do domu II, więc wszystko to, co otrzymujemy w domu II, możemy stracić w domu VIII.

Edited by Ismer
Link to comment
Share on other sites

  • Administrator

Rzecz jasna :)

Ale skoro temat domów odżył, to jest okazja, żeby o tym i porozmawiać i porównać jak się sprawa przedstawia w wypadku, kiedy władcą domu 8 jest jakaś planeta, niech będzie to Wenus - i czy oraz jakie ma aspekty do

a) Marsa jako naturalnego władcy 8 d. wg. nowego systemu

B) do Saturna jako naturalnego władcy 8 d. wg. starego systemu

 

Magnolia, ja rozumiem Twoje podejście, ale z drugiej strony nie uważam, że jeśli seks dla kogoś jest tabu to podciąga go pod dom 8 a jeśli nie jest to pod dom 5.

Domy to dziedziny, one mają swoje określone znaczenia i moim zdaniem nie ma podciągania seksu (czy jakiegokolwiek innego zagadnienia) pod dom tylko dlatego, że ktoś ma swoje spojrzenie na seks :)

No i "tabu" to też jest współcześnie dołożone; ogólnie to wszystkie domy wodne były i są "domami tajemnic", czegoś ukrytego, niewidocznego albo wstydliwego, seks w naszej kulturze takim czymś właśnie jest, ale tym niemniej to też nie jest powód, żeby wsadzać go do 8 domu jako "tabu".

Mnie się wydaje, że największe nieporozumienia powstały właśnie od momentu zdetronizowania starych władców domów i osadzenia nowych oraz walnie przyczyniła się do tego "astrologia humanistyczna" i rozprzężenie czyli wolna amerykanka w interpretacji.

I przyznaję rację Podlaskiej, że to dopiero wiek XX walnie się przyczynił do tego rozprzężenia.

 

No i myślę, że dopóki ilu jest astrologów tyle jest zdań i jest to o.k na poziomie dyskusji, ale już nie jest o.k na poziomie interpretacji.

Dlatego zaczęłam od 8 domu i o ile mi czas pozwoli, to rozbiorę jakiś kosmogram z uwzględnieniem obu opcji.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Moja corka ma saturn w 8 co moze sie realizowac jako placenie cudzych dlugow i faktycznie po śmierci kuzyna musialam zalatwiac zrzeczenie sie spadku. Co ciekawe moj partner ktoty oplacal cala procedre rowniez ma tam saturn, ja natomiast mimo ze tez musialam sie zrzekac spadku nie posiadam w 8 domu saturna lecz pluton ( w skorpionie)

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Jak to rozumieć gdy władcą MC jest saturn w 8 domu? Ma koniunkcję z uranem, a szczyt domu jak i obie planety są w strzelcu. Pytam w kontekście MC, ponieważ nie jestem pewna jak to połączyć z moimi dotychczasowymi dążeniami.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Wroński uważał dom VIII (jako astrolog klasyczny) za dom śmierci, wędrówki dusz, wyrzeczeń, dziedzictwa, okultyzmu, odrodzenia i transformacji, czyli tutaj Pluton jako władca mógłby wg tego opisu pasować.

O, Wronski!

U mnie jak u posiadacza Słońca w 8 domu z aspektami do Księżyca, Neptuna (<1), Urana i Plutona, i innymi ciekawymi wskazówkami, ten klasyczny temat dość wyraźnie się odzwierciadlą: ciąg do okultyzmu, fascynacja i zachwycenie głębokimi zmianami, transformacjami, ryzykiem, dość często życie toczy się na krawędzi, pracownicy medyczni mnie nie jeden raz już ratowali od śmierci :D (dla siebie wybrałam symbolem Feniksa), też była dość wyraźna fascynacja śmiercią i tym, co jest po śmierci, seks też rozumiem w okolicznościach 8 domu, jako małą śmierć przez orgazm, odrodzenie i łączenie w nim dusz, bardziej przez emocję, niż fizykę. Separacja z ojcem.

Ale u mnie w ogóle ten dom nie przegrywa się finansowo, chociaż znam dużo osób u których to ma tylko to właśnie znaczenie (szczególnie wśród księgowych) z zapełnionym 8 domem (i planetami albo asc w Skorpionie, Pannie i Byku), u polityków też często jest zapełniony (A. Merkel, H. Clinton i nie tylko, chociaż też zależy od tego, gdzie im stawią ascendent)). Interesujących się ezoteryka po za sobą też znam, chociaż ich jest trochę mniej, niż władzo-finansowych. Z ryzykiem rożnie, poświecenie się czemuś (uratowanie ludzi) częściej przegrywa się przez 12/10 domy.

Bill Herbst też odnosi do tego domu wspólne życie (zaufanie, wspólne wartości), intuicję, wspólne posiadanie, co też u niektórych ludzi się przegrywa.

Można powiedzieć, że wszyscy przeżywają misterię tego domu w swoim stylu (czasami tylko i wyłącznie z jednej strony), a jak też zależy od rozwoju osobistego i dodatkowych wskazówek (aspektów, znaków, i t.d.)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...