Skocz do zawartości

Bartłomiej


Xardi

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 lata później...

To niezwykły mężczyzna, który jest godny zaufania. Jest dobry, uczciwy. Wśród ludzi jest szanowany za swoją pracowitość. Ceni sobie domowe ognisko i rodzinę.

 

Imieniny Bartłomieja

23 stycznia, 17 lutego, 21 kwietnia, 30 kwietnia, 6 maja, 5 lipca, 16 lipca, 24 sierpnia, 3 września, 5 października, 23 października, 11 listopada, 5 grudnia i 27 grudnia

 

Patroni i święci

Święty Bartłomiej, apostoł.

Barfolomej Kiryłłowicz

 

Zdrobnienia imienia Bartłomiej

Babija, Baciek, Bacik, Bacio, Badi, Bado, Bantusiek, Bap, Bapek, Barbi, Barcik, Barcio, Barcisław, Barciu, Barciątko, Barczi, Bard, Barita, Bart, Bartakus, Bartas, Bartecki, Barteczek, Barteczunio, Bartek, Bartex, Bartez, Barthez, Barti, Bartikson, Bartinio, Bartiszon, Bartka, Bartkinson, Bartman, Barto, Bartodziej, Bartol, Bartolek, Bartolini, Bartolino, Bartolomek, Bartolomel, Bartolomeo, Bartoszka, Bartoś, Barts, Bartson, Bartu, Bartucci, Bartuch, Bartucha, Bartula, Bartulek, Bartun, Bartunia, Bartunio, Bartusik, Bartusinek, Bartuzi, Bartuś, Bartuśka, Barty, Baru, Bary, Baryś, Baszko, Bata, Batezo, Bati, Batiu, Batol, Baton, Batuta, Baxio, Berbelas, Bercik, Berta, Berti, Bubi, Butek, Butusia, Tusiek, Tutek, Łomek, Łomiej

 

Przysłowia

„Bartłomiej zwiastuje, jaka jesień następuje i czy w przyszłym latku dożyjesz dostatku”

„Drzeć ze skóry, jak św. Bartłomieja”

„Na świętego Bartłomieja mroźnej zimy jest nadzieja”

„Kto na świętego Bartłomieja siał, będzie chleb miał”

„Gospodarz dobry rok poczyna od świętego Bartłomieja”

„Święty Bartłomiej dorzuci drewien na płomień”

„Co chłop, to Bartek”

„Powiedział nam Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła”

„Na święty Bartłomi śliweczka się zapłoni.

„Od świętego Bartłomieja lepsza w stodole nadzieja”

 

Szczęśliwa liczba: 6

Szczęśliwy kamień: cytryn

Szczęśliwy kolor: żółty

 

Bartłomiej w innych językach

język angielski – Bartholomew

język niemiecki – Bartolomäus

język francuski – Barthélemy

język włoski – Bartolomeo

język hiszpański – Bartolomé

język portugalski – Bartolomeu

język niderlandzki – Bartholomeus, Bartel

język czeski – Bartolomej

język szwedzki – Bartolomaios, Bartolomeus

język japoński – バルテク – Barteku

język grecki – Βαρθολομαίος

język fiński – Perttu

język węgierski – Bertalan, Bartal, Bartos, Bartó

język chorwacki – Bartolomej

język rosyjski – Варфоломей

język słoweński – Jernej

język maltański – Bartoloméw, Bartilméw

język kataloński – Bartomeu

język szkocki gaelicki – Párlan

język irlandzki – Baitrliméad, Parthálan

język prowansalski – Barthomieu

język litewski – Baltramiejus, Baltrus

Esperanto – Bartolomeo

 

Historia imienia Bartłomiej

Jest to imię pochodzenia aramejskiego, genetycznie patronimikum (nazwisko odojcowskie) Bar-Tholomai, „syn Tolmy” lub „syn oracza”. Jeśli identyfikacja Natanaela i Bartłomieja jest słuszna, to można przyjąć, że jego pełne imię brzmiało Natanael bar-Tholomai. W chrześcijaństwie znane jest od początku w formie Bartholomaeus, z której wywodzi się staropolski Bartłomiej. W średniowieczu było ono w Polsce bardzo popularne, jak imiona apostołów. Było identyfikowane z pospolitym wyrazem bartodziej (wyrabiacz barci). W użyciu była forma pełna, jak i liczne spieszczenia: Bartek, Barto, Bartel, Bart, Bartol, Bartoń, Bartosz (np. Bartosz Głowacki – kosynier; Bartosz Paprocki 1543-1614). Z imieniem tym łączy się wiele np. : Powiedział nam Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła itp. Z literatury znamy młynarza Bartłomieja z „Krakowiaków i górali”, a także Bartka z opowiadania Sienkiewicza „Bartek zwycięzca”.

Świętych o tym imieniu w wykazach hagiograficznych jest około 30, my zajmiemy się jednak najważniejszym, od którego wszyscy inni wzięli swe imię.

 

BARTŁOMIEJ, APOSTOŁ

Nowy Testament przekazuje nam właściwie samo tylko imię, które znajduje się na czterech listach kolegium apostolskiego. Czwarty ewangelista opowiada o wczesnym powołaniu Natanaela pochodzącego z Kany. Gdy Filip, co dopiero sam powołany i pełen świeżego entuzjazmu, powiedział do tegoż właśnie Natanaela: „Znaleźliśmy tego, o którym pisał Mojżesz w Prawie i Prorocy”, Natanael okazał wyraźny sceptycyzm. Mimo to Chrystus wystawił mu przy pierwszym spotkaniu wspaniałą opinię: „To prawdziwy Izraelita, w którym nie ma podstępu”. Przekonawszy się, że Nazaretańczyk zna także tajniki jego serca, Natanael nie zwleka teraz z wyznaniem swej spontanicznej wiary. Jest najwidoczniej człowiekiem otwartym, prostolinijnym i wielkodusznym. Widzimy go później, jak uczestniczy w cudownym połowie ryb na Jeziorze Tyberiadzkim. Ponieważ zaś na wspomnianych listach Bartłomiej pojawia się wespół z Filipem, łatwo przyjąć, iż jest on identyczny z Natanaelem. Takie też przeświadczenie upowszechniło się w Kościele. Jeśli jednak łatwo przyjąć to upowszechnione zdanie o tożsamości Bartłomieja i Natanaela, to znacznie trudniej wyrobić sobie jakiekolwiek pojęcie o losie apostoła po Zesłaniu Ducha Świętego. Sugestie apokryfów i ułamkowe relacje pierwszych historyków Kościoła tak są rozbieżne i mało precyzyjne, że o pole misyjnej pracy trudno nawet pytać.

W tej Bartłomiej owej geografii zorientować się naprawdę nie sposób. Ale jakby relacji było za mało, nawet Talmud miał tu coś do powiedzenia i wchłonął w siebie legendarne opowiadanie o Bartłomieju. Jeszcze mniej jasne są różne legendy o relikwiach apostoła. Grzegorz z Tours ( + 594) utrzymywał, że je przewieziono na wyspę Lipari (niedaleko Sycylii), skąd później w obawie przed Saracenami wywieziono je do Benewentu, stamtąd zaś w r. 1000 do Rzymu. W związku z tą ostatnią translacją Wieczne Miasto obchodziło pamiątkę apostoła w dniu 25 sierpnia, natomiast w dawnych kodeksach hieronimiańskich wyznaczono ją albo na tę datę, albo też na dzień poprzedni 24 VIII. Grecy znów czczą Bartłomieja 11 lub 13 czerwca, a Koptowie i Ormianie 28 sierpnia, 15 października i 8 grudnia. Dzięki legendzie, która utrzymywała, że Bartłomiejowi na żywo zdzierano skórę, został on patronem rzeźników, garbarzy i introligatorów. Kult apostoła był w średniowieczu powszechny. Do Polski jego kult dotarł około roku 1000.

 

Bartłomiej | Znaczenie imienia Bartłomiej Zdrobnienia Interpretacja Przysłowia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...