Jump to content

Planety w retrogradacji


Guest Bethany

Recommended Posts

Guest Bethany

Planety w retrogradacji to planety w tzw. ruchu wstecznym. Jest to oczywiście ruch pozorny, gdyż oczywistym jest, że planety poruszają się po swoich orbitach zawsze w jednym kierunku. Jednak z Ziemi wygląda to trochę inaczej. Patrząc na niebo (najlepiej przez teleskop) widzimy, że wszystkie „planety astrologiczne”, oprócz Słońca i Księżyca, okresowo zwalniają swój ruch, po czym zmieniają kierunek, by zacząć wracać tam skąd przyszły. Ten właśnie okres w astrologii nazywamy retrogradacją. Długość czasu retrogradacji jest różna - od kilku tygodni do kilku miesięcy.

 

Retrogradacja jest więc złudzeniem optycznym, które powstaje dlatego, że planety w naszym Układzie Słonecznym poruszają się, po orbitach, z różną prędkością. Każda planeta prócz Słońca i Księżyca ma swoje okresy retrogradacji , a zanim w nią wejdzie „zatrzymuje się” i stoi w jednym stopniu nawet do 3 dni. Planety „stojące” w astrologii nazywa się stacjonarnymi i umieszcza się wtedy przy jej symbolu literkę S (czasami D). Planeta natomiast w ruchu wstecznym, przy swym symbolu zyskuje literkę R.

 

Ogólnie uważa się, że gdy w horoskopie urodzeniowym przeważają planety w retrogradacji, to człowiek staje się bardziej zamknięty w sobie i nieśmiały, a jego cechy charakteru słabo się będą uzewnętrzniać i osoba taka pozostanie tajemnicza dla otocznia, bądź przez nie, nie zrozumiana. Brak planet w retrogradacji w horoskopie powoduje że osobowość staje się przejrzysta i nieskomplikowana. Działanie planet w retrogradacji często powoduje wykrzywienie archetypowych energii planet, tak jak to się dzieje z wizerunkiem człowieka gdy stanie przed krzywym zwierciadłem. Planeta retrogradująca kieruje swoją energię do wnętrza człowieka, tam ta energia zakrzywia się i archetypowa energia planety wydostaje się na zewnątrz w zmienionej formie.

 

Merkury

 

Retrogradujący Merkury występuje często u pisarzy. Sprawia, że łatwiej jest się wyrazić w piśmie niż w mowie, a procesy myślowe stają się głębsze. Taka osoba staje się wrażliwsza i łatwiej wczuwa się w położenie innych, co sprawia że staje się mniej pochopna w ocenie innych ludzi. Może również powodować zamykanie się w sobie i trudności wyrażaniu siebie za pomocą mowy.

 

Okresy retrogradacji Merkurego pojawiają się około trzech razy do roku. Podczas tranzytów retrogradującego Merkurego nie powinniśmy zaczynać nowych projektów, podpisywać umów, rozpoczynać związków, kupować wszelkich urządzeń związanych z komunikacją. Powinniśmy natomiast dokańczać sprawy które rozpoczęliśmy, poprawiać teksty pisane, potwierdzać rezerwacje, zmieniać zdanie.

 

Wenus

 

Retrogradująca Wenus wskazuje na to, że dana osoba nie potrafi okazywać miłości, chociaż jej uczucia niejednokrotnie są bardzo głębokie. Demonstracja uczuć może przychodzić z wielkim trudem, bez względu na to jak bardzo jest ona oczekiwana. Czasami również spotyka się u tych osób bardzo niedojrzałe podejście do samej miłości

 

Okresy retrogradacji Wenus pojawiają się co około 1,5 roku i trwają do 6 tygodni. Podczas tranzytów retrogradującej Wenus nie należy brać ślubów i załatwiać spraw finansowych. Okres ten należy za to poświęcić dokładnej analizie zarówno swojego związku jak i konta bankowego. Ewentualne decyzje dotyczące związków radzę podejmować, gdy Wenus wróci do ruchu prostego.

 

Mars

 

Mars w retrogradacji jest zdecydowanie mniej przebojowy i aktywny. Jego agresja i energia skierowana jest zdecydowanie do wewnątrz. Podejmowanie decyzji jest dłuższe, a osoba z retrogradującym Marsem w horoskopie urodzeniowym jest ostrożniejsza. Gdy osoby te podejmują decyzję zbyt szybko lub pochopnie jest ona najczęściej zła.

 

Tranzytujący Mars retrograduje co 22 miesiące i znajduje się w tym stanie przez około 11 tygodni i zapewne nie jest to dobry czas na rozpoczynanie kłótni i awantur. Na ten okres należy zakopać topór wojenny, bez względu na to z kim i o co toczymy wojnę.

Retrogradacja pozostałych planet

 

Retrogradacja pozostałych planet (Jowisz, Saturn, Uran, Neptun i Pluton oraz planetoid, np. Chiron) zarówno w horoskopie urodzeniowym jak i tranzytowym, zdaje się mieć mniejsze znaczenie. Ich okresy retrogradacyjne trwają długo (miesiące). Dla porządku jednak podam co na temat retrogradacji tych planet w horoskopie urodzeniowym, pisze Konaszewska – Rymarkiewicz:

 

Jowisz – planeta ekspansji na zewnątrz, optymizmu i idealizmu. W retrogradacji niesie skłonność do rozwijania swych wewnętrznych filozoficznych czy religijnych ideałów niż tych, które zostały nam wpojone.

Saturn – staje się planetą wolnej woli, zamiast planetą schematów narzuconych.

Uran – wzmacnia potrzebę bycia innym, wzmacnia potrzebę osiągnięcia własnej wolności oraz potrzebę dominacji nad innymi.

Neptun – planeta intuicji i iluzji, w retrogradacji może pogłębiać intuicyjne i duchowe odczuwanie rzeczywistości, lub też blokować racjonalne odczuwanie rzeczywistości i wpędzać właściciela horoskopu w świat iluzji i złudy.

Pluton – planeta transformacji i obsesji , w retrogradacji może pogłębiać obsesyjność plutona lub powodować podporządkowywanie się woli innych.

 

Autor: Agnieszka Ratajska

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...