Skocz do zawartości

Halloween a chrześcijaństwo


siloam

Rekomendowane odpowiedzi

  • Administrator

Powinniśmy pamiętać, że forum jest otwarte dla wszystkich wyznań i nie wszyscy muszą kierować się religią chrześcijańską.

Ale chrześcijanie dziękują za ostrzeżenie.

Ja co prawda nie dziękuję, ale też i nie jestem zwolennikiem halloween.

Wolę rodzime Zaduszki, choć to akurat ma korzenie w pogaństwie, jak zresztą i inne święta wcielone do obrzędów chrześcijańskich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy co się rozumie poprzez "obchodzenie" Halloween. Zauważam wyraźną różnicę między wywoływaniem duchów na cmentarzu i składaniem ofiar szatanowi, a np. tematyczną imprezą w klubie i piciem czerwonych drinków.

A rzekoma symbolika lampionu z dyni wydaje mi się współcześnie równie absurdalna jak Hello Kitty jako narzędzie szatana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

No i ja uważam, że jak już się kogoś ostrzega, to wypadałoby się dowiedzieć z jakiej kultury ten zwyczaj pochodzi, jakie są jego korzenie, jak go się naprawdę obchodzi a nie potępiać wszystko w czambuł jak leci, bo JA mam takie poglądy, bo to wynalazek szatana itd.

Pewnie, że to co teraz robi się z okazji i podczas halloween to jest tak dalekie od pierwowzoru i jarmarczne, że aż budzi niesmak.

Ale czy np. w nowym roku czy podczas świąt wielkanocnych strzelanie z petard przed mszą rezurekcyjną też nie jest wypaczeniem idei? Kiedyś strzelano z "kalichlorku" w odpowiednim czasie - dziś jest to pretekst do wyżycia się młodzieży, która długo przed i po święcie uprzykrza tym życie bliźnich. To tylko maleńki przykładzik tego, jak łatwo można odejść od idei, jak łatwo ją wypaczyć. A reszta już leci siłą rozpędu i tworzy się kolejna subkultura...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinniśmy pamiętać, że forum jest otwarte dla wszystkich wyznań i nie wszyscy muszą kierować się religią chrześcijańską.

Ten dział jest jednak o chrześcijaństwie.

Ale chrześcijanie dziękują za ostrzeżenie.

Ja co prawda nie dziękuję

To z łaski swojej nie wypowiadaj się za chrześcijan. Równie dobrze mógłbym napisać, że "Wiccanie przepraszają za czary".

to akurat ma korzenie w pogaństwie, jak zresztą i inne święta wcielone do obrzędów chrześcijańskich.

To święto nie ma korzeni w pogaństwie. Wręcz przeciwnie - zostało ustanowione, aby pogaństwo zastąpić wiarą chrześcijańską.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

To jest forum "Duchowosć i rozwój", sekcja -> religie -> chrześcijaństwo.

I tu masz rację. Ale że tego typu posty czytają wszyscy, nie tylko chrześcijanie a dotyczy on tematyki halloween to i wszyscy mają prawo do czytania i wyrażania swojej opinii na temat hallowen , tak w spojrzeniu przez pryzmat chrześcijaństwa jak i tradycji tego "święta" w ogóle.

A Zaduszki mają korzenie w pogaństwie, choć nie przeczę, że święto obchodzone 1.XI. i Dzień Zaduszny 2.XI ustanowione zostały po to właśnie, by wykorzenić pogaństwo i zastąpić je chrześcijaństwem.

Kościół wiele swoich świąt zaasymilował z wierzeń poprzedzających go, właśnie m.in. dlatego, by utorować drogę nowej wierze i łatwiej ją zakorzenić w sercach i umysłach.

Dziwię się siloam, że tego nie dostrzegasz i to cię denerwuje - przecież to nie żaden wstyd ani zbrodnia, po prostu fakty i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kościół wiele swoich świąt zaasymilował z wierzeń poprzedzających go, właśnie m.in. dlatego, by utorować drogę nowej wierze i łatwiej ją zakorzenić w sercach i umysłach.

 

Istnieje zasadnicza różnica między ustanawianiem święta aby wykorzenić pogaństwo, a twierdzeniem, że dane święto chrześcijańskie ma pogańskie korzenie. To tak jakby twierdzić, że ruchy pacyfistyczne miały korzenie w wojnach. Bezsens.

 

[video=youtube;Z0mciGuiq8o]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Tak, tak, masz rację, szkoda słów i bezsens ale prowadzenia dyskusji, która lada moment zamieni się w offtop i będę musiała sama siebie zbanować.

Nie przekonasz mnie, ani ja Ciebie też nie zamierzam do niczego przekonywać. Mam takie poglądy jakie mam odnośnie tego święta (zaduszek) i jego korzeni w Polsce, Ty zaś masz swoje i jedziemy dalej na swoich wózkach.

A najśmieszniejsze jest to, że oboje mamy podobne spojrzenie na halloween, tyle, że z innego punktu widzenia. I szczerze mówiąc, gdyby mogła to bym to "święto" wykrochmaliła z naszego kraju w odległy kosmos, ale że nie mogę to pozostało mi je tylko olewać. Bo poza tym co już powiedziałam, jestem przeciwnikiem przeszczepiania wszelkich świąt bez wyjaśnienia skąd pochodzą i co znaczą, w końcu prawdziwe halloween to nie jest jedynie przebieranie się dla zabawy, ono też ma swoje korzenie i swoje znaczenie, ale to i tak jest nieważne, gdyż gawiedź po prostu się bawi, nie wchodząc w istotę rzeczy. Bo i po co, niech będzie tylko wesoło.

 

A ruchy pacyfistyczne miały korzenie w wojnach, bo jakby wojen nie było to nie byłoby tez ruchów pacyfistycznych.

Edytowane przez Ismer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...