Jump to content

Jakości wg. F. Prengla


Ismer

Recommended Posts

  • Administrator

Żywioły (Powietrze, Ogień, Woda, Ziemia) są jakby narzędziami przejawów życiowych, a jakości (kardynalna, stała, zmienna) - sposobami tego przejawiania.

 

Jakości i znaki kardynalne to zewnętrzna, formalna strona życia, przejawy woli i energii, ogółem: wszelkie czyny będące zasadniczą podstawą życia Włh. Funkcje czynnościowe, inicjujące, ale niekoniecznie trwałe.

Znaki kardynalne to osie horoskopu i reprezentują najważniejsze dziedziny życia człowieka: Mnie, moje podstawy uczuciowe, moje związki i moją rolę /miejsce/ w społeczeństwie.

Te znaki są inicjujące, aktywne, łatwiej też ulegają wpływom otoczenia bądź określonych warunków niż jakość stała, są bardziej gotowe do zmiany, do zastosowania nowych rozwiązań, po prostu łatwiej przyjmują "podpowiedzi", wpadają na nowe pomysły, rozwiązania i realizują je.

Umiejętnie nimi kierując łatwo jest je na coś podpuścić, namówić bo są otwarte aktywne i chętne do czynu.

Ale to one najbardziej nie umieją rozróżniać co jest dla nich korzystne a co nie i dostają najwięcej bolesnych nauczek, kupując wszystko jak leci. Te znaki powinny nauczyć się rozróżniania co jest dla nich dobre a co nie i w związku z tym większej dbałości o siebie.

 

Baran: kardynalny Ogień łączy aktywnie myśli /życie/ z czynami, czyli podstawową funkcją znaku jest realizowanie myśli (zamierzeń).

Rak: kardynalna Woda łączy uczucia, emocje z czynami (realizuje uczucia), czyli wytwarza uczucia, emocje, zamiłowania, przywiązania.

Waga: kardynalne Powietrze kieruje funkcje czynnościowe w dziedzinie myślowej – ideowej abstrakcyjnej, czyli realizuje idee co wyraża się pojęciami sztuka, miłość, związki.

Koziorożec: kardynalna Ziemia realizuje formy materialne, czyli związana jest z osiąganiem celów materialnych i pracą w materii (fizyczną).

 

Jakości i znaki stałe to uczuciowa i "długotrwała" strona życia, ta która wytwarza długotrwałe dążenia, raczej jednokierunkowe. Utrwalające, stałe, wytwarzają przywiązania -> nie mylić z uczuciem miłości.

Te znaki są zdeterminowane w dążeniu do swego celu, mało co może zawrócić Włh z wybranej ścieżki.

Nie poddaje się on wpływom, ma własne zdanie, idzie tam, gdzie postanowił iść i często za wszelką cenę chce tam dotrzeć.

Im najtrudniej jest się przystosować do czegokolwiek.

Te znaki powinny nauczyć się być bardziej elastyczne i nie obawiać się zmian, utraty (zmiany) obiektu przywiązania.

 

Byk: stała Ziemia odczuwa formy materialne, wytwarza uczuciowe dążenia ziemskie, czyli symbolizuje użycie zmysłowe materii, oczywiście nie tylko w dziedzinie erotycznej.

Lew: stały Ogień łączy aktywnie myśli /życie/ z odczuwaniem czyli "ustala myśli" wytwarzając autorytet.

Skorpion: stała Woda łączy funkcje uczuciowe z samymi uczuciami, czyli uczucia nabierają mocy i stałości, są bardzo intensywne, wytwarzają bardzo silne przywiązania, które nazywamy namiętnościami (pożądaniem).

Wodnik: stałe Powietrze łączy funkcje uczuciowe w dziedzinie myślowej – ideowej, abstrakcyjnej, czyli ustala (nowe) idee czego wyrazem jest pionierstwo i postęp.

 

Jakości i znaki zmienne to umysłowa strona życia a więc myśli i idee będące źródłami pobudek czynnościowych i uczuciowych.

Te znaki są najbardziej przystosowane do zmian, one też umieją "zapomnieć o sobie" i myśleć o czym innym lub o innych, zrezygnować z czegoś, zmienić kierunek.

Mocno zaznaczona jakość zmienna to typowa chorągiewka na wietrze.

Te znaki powinny nauczyć się koncentracji na tym co dla nich samych jest ważne, uzmysłowić sobie własne potrzeby i być wytrwałym w dążeniu do tych celów.

 

Bliźnięta: zmienne Powietrze łączy funkcje myślowe (pojęciowe, ideowe) z samymi ideami („umysł z myślami”), czyli ma duże możliwości pojęciowe, intelektualne.

Panna: zmienna Ziemia łączy myśli z materią, to rozumienie form materialnych i jest znakiem praktyczności i przystosowania materii w życiu codziennym (i odwrotnie).

Strzelec: zmienny Ogień łączy aktywnie funkcje umysłu /życiowe/ z myślami – ideami i rozwija je bardzo silnie, czyli jest teoretykiem.

Ryby: zmienna Woda łączy funkcje uczuciowe z myślami, czyli rozumie uczucia (emocje), co prowadzi do wyrozumiałości – tolerancji, dobroci serca i ofiarności.

 

źródło: F. Prengel "Elementarny kurs astrologii urodzeniowej" 1937r.

Edited by Ismer
  • Like 2
  • Super 1
  • Thanks! 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...