Jump to content

Żywioł Ognia wg. F. Prengla


Recommended Posts

  • Administrator

Żywioł Ognia też jest ruchliwy jak Powietrza, ale już bardziej materialny, związany jest z myśleniem bardziej konkretnym, powiązanym ze sprawami świata zmysłowego i życia praktycznego, z używaniem życia.

Reprezentuje on funkcje twórcze i niszczycielskie, za jego pośrednictwem życie przejawia się jak działalność fizycznego ognia: oświetla, użycza ciepła, jest wewnętrznym ogniem, dzięki niemu życie "ruszyło naprzód" bo wiele idei mogło się urzeczywistnić (np. kiedy człowiek nauczył się rozpalać ogień). Ale też i wiele zniszczył.

To dzięki niemu koncepcje Powietrza mogły zostać przekute w czyn, on dał nie tyle sam impuls - ideę, co impuls - siłę i entuzjazm potrzebne do działania.

W organizmie należą do niego mózg i jego czynność myślowa, serce i cyrkulacja krwi, wymieniająca elementy szkodliwe na pożyteczne.

W charakterze wytwarza myśli konkretne, tzn. takie, które wytwarzają coś konkretnego, przejawiają się w świecie zewnętrznym, powodują określone zjawiska (czyn). Myśl Ognia to siła powodująca czyny, pośrednio lub bezpośrednio, ogień daje możliwość tworzenia myśli, które działają na świat zewnętrzny. To jest istotą ognia.

Jeżeli u Włh przeważa twórcza (ognista) strona działalności umysłowej to rozwijają się liczne uzdolnienia intelektualne, siły konstrukcyjne charakteru, energia do działania w każdej sferze: umysłowej, duchowej, materialnej. To rozwój.

 

Najbardziej bezpośredni i najpraktyczniejszy jest Baran.

Najwięcej uczuciowy i wspaniałomyślny jest Lew.

Najbardziej teoretyczny i suchy jest Strzelec.

 

Przedstawiciel Ognia jest to osobnik bardzo entuzjastyczny i witalny. Tryska energią i jest skłonny podejmować wielkie wyzwania, pokonywać ograniczenia nic sobie nie robiąc z trudności, które innym podcinają skrzydła.

Łatwo też wraca do zdrowia, bowiem światło, ciepło, Słońce są niezbędnymi czynnikami życiowymi a tych ma dużo.

 

Dobry wpływ Ognia wytwarza najczęściej optymizm, chęć rozkazywania i kierowania, niecierpliwość i impulsywność czyli łatwość wpadania w gniew, a nadmierny optymizm powoduje brak przezorności i praktyczności, gdyż one nie dopuszczają myśli, że coś im nie wyjdzie.

 

Wypaczenia Ognia to rozwinięte siły destrukcyjne, działalność niszczycielska, niecierpliwość, porywczość, złość, przemoc i zniszczenie; wszelkie formy nieprawidłowo stosowanej energii.

 

Za dużo Ognia czyni Włh nieznośnym dla innych, to osoba drażniąca otoczenie swym zachowaniem, którym próbuje zwrócić na siebie uwagę, wyolbrzymia wszystko, żyje hałaśliwie i pełnią życia, jest nieuporządkowana, drażliwa, eksploatuje się ponad miarę i szybko wypala. Bywa nakręcony aż do maniactwa. No i musi rozkazywać, nie znosi sprzeciwu.

 

Mało Ognia łatwo pogrąża Włh w monotonnej egzystencji, brak mu entuzjazmu i chęci do działania.

Obawia się niepowodzenia, tego, że zbraknie mu sił, co powstrzymuje go przed stawianiem sobie wysoko poprzeczki lub do zaniechania działania.

 

źródło: F. Prengel "Elementarny kurs astrologii urodzeniowej" 1937r.

  • Like 2
  • Super 2
  • Thanks! 1
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

Pragniemy Cię poinformować, że nasza strona może dostosowywać treści do Twoich potrzeb. Aby to robić, potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych w celach personalizacji treści marketingowych.