Jump to content
Sign in to follow this  
Ismer

Żywioł Ognia wg. F. Prengla

Recommended Posts

Ismer

Żywioł Ognia też jest ruchliwy jak Powietrza, ale już bardziej materialny, związany jest z myśleniem bardziej konkretnym, powiązanym ze sprawami świata zmysłowego i życia praktycznego, z używaniem życia.

Reprezentuje on funkcje twórcze i niszczycielskie, za jego pośrednictwem życie przejawia się jak działalność fizycznego ognia: oświetla, użycza ciepła, jest wewnętrznym ogniem, dzięki niemu życie "ruszyło naprzód" bo wiele idei mogło się urzeczywistnić (np. kiedy człowiek nauczył się rozpalać ogień). Ale też i wiele zniszczył.

To dzięki niemu koncepcje Powietrza mogły zostać przekute w czyn, on dał nie tyle sam impuls - ideę, co impuls - siłę i entuzjazm potrzebne do działania.

W organizmie należą do niego mózg i jego czynność myślowa, serce i cyrkulacja krwi, wymieniająca elementy szkodliwe na pożyteczne.

W charakterze wytwarza myśli konkretne, tzn. takie, które wytwarzają coś konkretnego, przejawiają się w świecie zewnętrznym, powodują określone zjawiska (czyn). Myśl Ognia to siła powodująca czyny, pośrednio lub bezpośrednio, ogień daje możliwość tworzenia myśli, które działają na świat zewnętrzny. To jest istotą ognia.

Jeżeli u Włh przeważa twórcza (ognista) strona działalności umysłowej to rozwijają się liczne uzdolnienia intelektualne, siły konstrukcyjne charakteru, energia do działania w każdej sferze: umysłowej, duchowej, materialnej. To rozwój.

 

Najbardziej bezpośredni i najpraktyczniejszy jest Baran.

Najwięcej uczuciowy i wspaniałomyślny jest Lew.

Najbardziej teoretyczny i suchy jest Strzelec.

 

Przedstawiciel Ognia jest to osobnik bardzo entuzjastyczny i witalny. Tryska energią i jest skłonny podejmować wielkie wyzwania, pokonywać ograniczenia nic sobie nie robiąc z trudności, które innym podcinają skrzydła.

Łatwo też wraca do zdrowia, bowiem światło, ciepło, Słońce są niezbędnymi czynnikami życiowymi a tych ma dużo.

 

Dobry wpływ Ognia wytwarza najczęściej optymizm, chęć rozkazywania i kierowania, niecierpliwość i impulsywność czyli łatwość wpadania w gniew, a nadmierny optymizm powoduje brak przezorności i praktyczności, gdyż one nie dopuszczają myśli, że coś im nie wyjdzie.

 

Wypaczenia Ognia to rozwinięte siły destrukcyjne, działalność niszczycielska, niecierpliwość, porywczość, złość, przemoc i zniszczenie; wszelkie formy nieprawidłowo stosowanej energii.

 

Za dużo Ognia czyni Włh nieznośnym dla innych, to osoba drażniąca otoczenie swym zachowaniem, którym próbuje zwrócić na siebie uwagę, wyolbrzymia wszystko, żyje hałaśliwie i pełnią życia, jest nieuporządkowana, drażliwa, eksploatuje się ponad miarę i szybko wypala. Bywa nakręcony aż do maniactwa. No i musi rozkazywać, nie znosi sprzeciwu.

 

Mało Ognia łatwo pogrąża Włh w monotonnej egzystencji, brak mu entuzjazmu i chęci do działania.

Obawia się niepowodzenia, tego, że zbraknie mu sił, co powstrzymuje go przed stawianiem sobie wysoko poprzeczki lub do zaniechania działania.

 

źródło: F. Prengel "Elementarny kurs astrologii urodzeniowej" 1937r.

  • Like 2
  • Super 2
  • Thanks! 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...