Jump to content
thade

Dzeń rejestracji/założenia firmy

Recommended Posts

thade

Dzień dobry,

 

Mam pytanie odnośnie daty założenia/rejestracji domeny. Złożenie zamówienia na domenę zostało "kliknięte" późnym wieczorem w piątek, w piątek też została dokonana płatność za domenę (na podstawie faktury proforma, która została wygenerowana) oraz zostało wygenerowane potwierdzenie zawarcia umowy. Od piątku przez weekend domena w panelu widniała jako "czeka na zapłatę". Zapłata została zaksięgowana w poniedziałek z datą zapłaty z piątku i wtedy też domena przeszła na status "skonfigurowana". We wtorek przyszła faktura za domenę na rok od poniedziałku w przód z piątkową datą opłacenia.

 

Jaka jest data założenia/zarejestrowania domeny? Czy liczy się data, kiedy proces się rozpoczął i zostało złożone zamówienie (piątek) czy data kiedy domena stała się "fizycznie" dostępna, czyli skonfigurowana (data wykonania usługi - poniedziałek)?

 

Pozdrawiam

Marcin

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ismer

W procesie rodzenia dziecka co jest ważniejsze: akcja porodowa i wszystkie działania z tym związane czy pierwszy oddech i tym samym "fizyczna rejestracja" życia nowej duszy na Ziemi? ;)

 

Podobnie jest z firmą: masz na dokumencie rozpoczęcie jej życia od poniedziałku.

Jest to umowa na rok czyli obejmuje konkretny czas od momentu zaistnienia, a Twoja domena zaistniała faktycznie w poniedziałek, nie w piątek.

Share this post


Link to post
Share on other sites
thade

No ja rozumiem... Ale w przypadku gdy konfiguracja takiej domeny trwa do 24 godzin to czasami wyznaczenie daty jest loterią. Przykładowo data początku obowiązywania umowy na domenę jest wystawiona na piątek.

 

No nic. Pozdrawiam :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ismer
We wtorek przyszła faktura za domenę na rok od poniedziałku w przód z piątkową datą opłacenia.

 

Thade data opłacenia to proces prowadzący do zaistnienia domeny a nie jej zaistnienie. Napisałeś: rok od poniedziałku, więc rozumiem iż od poniedziałku Twoja domena zaistniała w sieci, przedtem jej nie było. Stąd wyprowadzam datę faktycznego zaistnienia a nie jej proces przygotowawczy.

 

Na każdych dokumentach założycielskich widnieje data rejestracji firmy, choć przecież proces przygotowawczy trwa wcześniej, jednak za oficjalną uznaje się datę rejestracji właśnie (wpisania do ewidencji) a nie procedurę jak np. opłaty.

 

Istnieją też warianty wspomagające, stosowane w przypadku kiedy nie ma się wpływu na datę zaistnienia (a najczęściej się nie ma) w postaci np. przecięcia wstęgi, ale bez względu na wszystko datą urodzin czegokolwiek jest to, co widnieje w dokumencie, że tak powiem ostatecznym, stwierdzającym, że moja firma istnieje od 26.03. 2016 - to jest jak metryka urodzenia.

 

edit: natomiast jeśli domena zaistniała w piątek, to jej datą urodzenia jest piątek.

w tym wypadku jest to czas określony, zaczęty "od" i trwający "do", tu nie ma zaczęcia (czyli obowiązywania) od poniedziałku; więc o ile faktycznie jej życie trwa od piątku to za datę przyjmij piątek.

Edited by Ismer

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...