Skocz do zawartości

Autorytet :)


Koma

Rekomendowane odpowiedzi

Warto sprawdzic czy zasada podzialu rodzicow na 4-10 dom wciaz obowiazuje :P

Dlaczego Saturn to autorytet?

Chyba tez juz odeszlow zapomnienie przekonanie ze osoby starsze "sa zawsze madrzejsze " (choc bywaja ), autorytet to raczej Slonce.

Uran tu praktycznie bez aspektow (ale nie wiem jakie orby przyjeto), oprocz SLonca w 4 d., ale jakos jestem przekonana ze Slonce to tu albo sama Madonna, albo Rocco, w MC, wiec nawet jak by przyjac ze 10 d. to ojciec to bylby w opozycji do matki, ale sam Uran w sensie niestabilnosc niekoniecznie musi byc negatywny, zalezy co kto lubi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Bethany

Równie dobrze Madonna może być w X domu jako matka robiąca karierę :P poza tym bierzmy pod uwagę, że to nie są zwykli zjadacze chleba. Nie znam Madonny ofc, jednak te jej zmiany image pasują mi mi do Urana.

Nie uważam, że osoby starsze są mądrzejsze, jednak jakoś zawsze mi się dziadzio Saturn bardziej kojarzył z autorytetami, niż Słońce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Saturn autorytet sobie wypracowuje, Słońce go ma z nadania.

Autorytet Saturna ma solidne podstawy, natomiast Słońce jest bo to król, może być podły i głupi jak but, lecz nikt autorytetu króla nie poważy się poddawać w wątpliwość. W teorii oczywiście.

W praktyce Saturn to doświadczenie, więc autorytet typu saturnicznego oznacza mądrość dojrzałą, nagromadzoną w ciągu całego życia WH, dlatego starsi ludzie uważani są za skarbnice mądrości i doświadczenia, które przekazują następnemu pokoleniu.

Natomiast Słońce daje autorytet już z samej pozycji bycia na świeczniku, na eksponowanej pozycji, bez względu na to czy ma się jakiekolwiek doświadczenie czy nie, że nie wspomnę o mądrości.

Ale tak Saturn jak Słońce są wyznacznikami autorytetu, tylko każdy we własnej skali znaczeniowej.

 

Co do osi ojciec - matka, to każdy ma swoje na to zapatrywania. W zasadzie to dopiero od czasów Alana Leo zaczęto wprowadzać inny podział dotyczący zagadnień domów, opierając go na patronacie znaków zodiaku i dziś już się ten podział na dobre zadomowił. Ja jednak mam paskudny zwyczaj badania wszystkiego również od tyłka strony, więc mogę powiedzieć tak: w przeważającej większości badanych przeze mnie horoskopów sprawdza się metoda stara. Przy czym ta przeważająca większość dotyczy horoskopów osób o których dużo wiem, natomiast co do reszty nie jestem pewna wyniku, ponieważ nie znam ich rodzinnych spraw zbyt dobrze.

Jednak, jeśli się uprę, to tak prze(d)stawię horoskop, że sprawdzi się wszystko, to co ja chcę w nim zobaczyć lub może inaczej: to co ja "chcę" by zobaczono, używając do tych samych planet innych argumentów (o, tak jak Bethany wyżej), ale jednocześnie będących w spektrum ich możliwości działania.

To żadna sztuka - tak robią wszyscy znani współcześni, bo doprawdy wszystko można podpasować pod swoje kopyto, tzn. podając przykłady do wykładów itp. ale własnego prawdziwego (tajnego :D) warsztatu nikt nie odkrywa.

  • Super 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli Saturn to autorytet to rownie dobrze Wenus (w dziedzinie piekna), albo Jowisz (religii) itd itp.

 

Autorytet w praktyce to ktos kto rzadzi, ma najwiecej do gadania i jest obdarzany szacunkiem.

Bardzo czesto nieslusznie ale to inny temat.

Wiec w praktyce to raczej Slonce to autorytet.

 

Saturn to doswiadczenie, ale niejako zautomatu odrzucany przez mlodsze pokolenie (i dobrze , bo nie byloby postepu)

 

Oczywiscie dawwiej rzeczywiscie starsi mieli niejako wiecej do powiedzenia niz mlodsi, i "rzadzili"ale ich pozycja to dalej Slonce, lub inaczej mowiac ich pozycje wyraza Slonce,trzeba rozdzielic te dwie rzeczy,

gdyby chodzilo o sam Saturn to najwiecej do powiedzenie mieliby staruszkowie stojacy nad grobem (jesli juz tam nie bedacy ), co zwyczajnie sie nie sprawdza.

 

 

Madonna robi kariere,ale jego ojciec przeciez tez.

I dlaczego 10 d. Rocco mialby nam mowic o karierze jego matki??

Jesli 10 dom to matka, to o jej karierze powie dom 7, czyz nie ?:P (10 od 10 czyli pierwszego, liczonego jako Asc matki)

 

Poza tym to jednak horoskop Rocco i jego 10 d.mowi najwiecej o jego karierze, a sukces lub jego brak u matki ma marginalne znaczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Nie Koma, autorytet nie jest tylko domeną Słońca. A także nie jest sygnifikowany przez Wenus ani inne planety, bo nie chodzi tu o to, w jakiej dziedzinie jest się autorytetem, tylko że się w ogóle jest - swoją postawą, znaczeniem, pozycją.

Autorytet - auctoritas - powaga, znaczenie.

z Wiki:

"Autorytet:

Społeczne uznanie, prestiż osób lub grup bądź instytucji społecznych oparte na cenionych w danym społeczeństwie wartościach.

Osoba lub instytucja ciesząca się uznaniem, mająca kredyt zaufania co do profesjonalizmu, prawdomówności i bezstronności, w ocenie jakiegoś zjawiska lub wydarzenia.

W kontaktach międzyludzkich osoba mająca cechy przywódcze, z wysoką inteligencją emocjonalną lub charyzmą.

W teorii socjologicznej jeden z typów idealnych legitymizacji władzy. Zinternalizowane przeświadczenie o świętości i nadrzędności przywódcy. Por. władza charyzmatyczna.

Najczęściej autorytet postrzegany jest jako czynnik stabilizujący więzi społeczne i ma wydźwięk pozytywny. Istnieje jednak niebezpieczeństwo, iż nadmierne zaufanie do autorytetów grozi skostnieniem poglądów a czasem nawet ich zwyrodnieniem. Brak autorytetów w danej społeczności grozi jej rozpadem lub anarchią. Istnienie w społeczności jednego, dominującego, autorytetu grozi jej faszyzacją. Zbyt wielka ich liczba zagraża atomizacją.

W psychologii osoba, której jesteśmy skłonni ulegać, podporządkowywać się i wykonywać jej polecenia"

 

Jak widać jest to związane z przymiotami Saturna i Słońca.

A piszę tu w tym wątku, ponieważ w nim wpadliśmy na temat autorytetu, jednak możemy się przenieść na rozmówki - decyzja należy do Komy jako autorki tematu :)

  • W punkt 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dalej twierdze ze jednak Slonce to autorytet;)

 

Skostnienie, jak najbardziej sie zgadzam, niemniej na zasadzie Slonca ulegajacego przeciew roznym wplywom (chocby i Saturrna ).

Sama podstawowa funkcja autorytetu spelnia Slonce, a ze skostnieje za pomoca Saturna, zostanie obalony przez Urana, zbrutalizowany przez Marsa itd to insza inszosc.

 

Albo ja poprosze argumenty na to ze Saturn sam w sobie oznacza autorytet ( i dlaczego).

 

Moze i warto zalozyc nowy watek w pogaduszkach, bo robimy za duzo dygresji i odchodzimy od tematu ktorym jest horoskop Rocco.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Koma, wyżej wrzuciłam definicję autorytetu.

Ty mówisz "Autorytet w praktyce to ktoś kto rządzi, ma najwięcej do gadania i jest obdarzany szacunkiem."

I są dwie planety na to wskazujące, o czym też wyżej.

Ale jeśli chodzi o autorytet w ogóle, to Słońce samo w sobie, tylko dlatego iż jest Słońcem go nie oznacza, podobnie jak Saturn dlatego iż jest Saturnem.

Jest Słońce co prawda centrum, ale to jest przede wszystkim centrum świadomości i osobistej kreacji oraz spełnienia a nie takim centrum, które wyznacza autorytet z nadania. Godność, majestat, wspaniałość, władza to są atrybuty Słońca, które wspomagają możliwość stania się autorytetem, ale na tej samej zasadzie (atrybutów, przymiotów, cech) działa Saturn.

Ten z kolei staje się autorytetem eksponując inne cechy, można powiedzieć: z innej strony. I tak jedna jak i druga planeta określa czy WH będzie cieszył się autorytetem czy nie, a więc są niejako jego wyznacznikami, za pomocą odmiennych narzędzi i oczywiście jakość jest inna.

Mogą w horoskopie działać razem i wtedy pozycja WH jest nie do zdarcia, a mogą pojedyńczo, i w zależności od ich aspektów można zobaczyć jakim rodzajem autorytetu (czy w ogóle) i jak długo będzie się cieszył WH.

Bez Saturna trwałych osiągnięć, w tym autorytetu, po prostu nie będzie.

  • W punkt 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ismer zmienił tytuł na Autorytet :)

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...