Jump to content

Gwiazdy stałe


Guest No-emi
 Share

Recommended Posts

Guest No-emi

Widzę, że brakuje wątku o gwiazdach.

Osobiście dopiero od niedawna interesuję się ich wpływem pod kątem interpretacji astrologicznych. Chcę się dowiedzieć jak wygląda kwestia z aspektami i orbami. Czytałam gdzieś, że najważniejsze są koniunkcje, a inne aspekty nie mają znaczenia. Orby natomiast gorzej znaleźć i są różne w zależności o gwiazdy.

Link to comment
Share on other sites

 • Administrator

W astrologii bierze się pod uwagę aspekty gwiazd stałych do osi horoskopu i planet a za najważniejsze (najbardziej istotne) uznaje się wszystkim koniunkcje (i paralele).

Jedni astrolodzy uznają także pozostałe duże aspekty, ale wywierają one słabszy wpływ a drudzy stoją na stanowisku że liczą się tylko i wyłącznie koniunkcje.

Ponadto gwiazdy stałe pierwszej wielkości są najjaśniejsze i przez to najbardziej znaczące w horoskopie.

 

Wyznaczając orbę aspektu bierze się pod uwagę jasność gwiazd, przy czym tu są duże rozbieżności.

Klasycy twierdzą, że orba z gwiazdami stałymi nie może przekraczać 1 stopnia w przypadku gwiazd pierwszej wielkości oraz 30 minut dla gwiazd drugiej wielkości i 10 minut dla trzeciej.

Gwiazd słabiej widocznych nie uwzględnia się w analizach.

 

Niektórzy stosują takie orby: dla gwiazd najjaśniejszych - pierwszej jasności - orba wynosi 30 minut, z wyjątkiem Syriusza do 1 stopnia i Tolimana 40 minut .

Dla gwiazd drugiej wielkości 20', dla trzeciej 10' a dla czwartej 5'

Ten wariant miałam podany na wykładach, ale w trakcie praktyki stwierdziłam, że dla gwiazd pierwszej wielkości śmiało można dać zakres 1 st. aspektu aplikacyjnego od gwiazd bardzo wpływowych dla Świateł i osi - 2 st. w h. natalnym.

 

J. Vehlow:

W stosunku do gwiazd stałych obowiązują następujące orby:

dla Słońca, Księżyca, Ascendentu i MC - 2 i 1/2 stopnia,

dla Descendentu, IC, Władcy Urodzenia i dyspozytora Słońca - od 1 i 1/2 stopnia do 2 stopni,

dla planet, punktów sensytywnych (gł. Punkt Szczęścia i Punkt Śmierci) i środkowej części domów - od 1 stopnia do 1 i 1/2 stopnia,

czyli obszar działania gwiazd wynosi od 2 do 5 stopni, gdyż chodzi o położenie zarówno przed planetą czy osią, jak i poza nimi.

Przy większych orbach oczekujemy zbyt dużego wpływu gwiazd, które one już nie wykazują.

Gwiazdom mniejszym, o słabszej jasności, a więc o słabszym oddziaływaniu, można przyznać orbis maksymalnie do 1 stopnia, a najlepiej jeszcze mniejszy.

 

Najbardziej poszalał V. Robson proponując takie orby: dla gwiazdy 1 wielkości - 7 stopni 30 minut, dla gwiazdy 2 wielkości - 5 stopni 30 minut, dla gwiazdy 3 wielkości - 3 stopnie 30 minut, dla gwiazdy 4 wielkości - 1 stopień 30 minut.

Rozmach ogromny, dla ludzi myślących to nonsens, choćby z uwagi na mnogość gwiazd stałych, przy takiej orbie to praktycznie każda planeta ma aspekt z wieloma gwiazdami. W programie mam wymienione 136 gwiazd, krótko opisane około 100, a Arabowie znali ich podobno ponad 1000!

 

Przeciętnie w każdym horoskopie znajdzie się jakaś gwiazda stała, może być ich kilka ale też może nie być wcale - oczywiście biorąc orbę w rozsądnych granicach :D

Poza tym naprawdę nie każda gwiazda wywiera ogromny wpływ, bo to zależy od jej wielkości, natury (jej mocy, znaczenia i "pokrewieństwa" czy inaczej epigonu) oraz od tego jaki tworzy aspekt i z jak ważną planetą natalną, im mniejszy wpływ planety w natalnym tym mniejszy i gwiazdy. Istnieją i wyjątki - to gwiazdy królewskie, najważniejsze i najjaśniejsze oraz wybitnie złoczynne - te wywierają wpływ zawsze, lecz czasami może wywrzeć duży wpływ gwiazda "malutka".

Każda gwiazda może przejawić się na różnych poziomach, tak zewnętrznym (wydarzeniowym) jak wewnętrznym (duchowym).

 

No, to tak mnie uczyli, jednak u siebie nie widzę wpływu posiadanych przeze mnie gwiazd :( a u mojej siostry i owszem, w ogóle u jednych widać wpływ duży a u innych żaden, choć być może zależy to od tego, że póki człowiek żyje póty gwiazda może zadziałać, włączając w to także ostatnie tchnienie... No ale co mi z tego, że na przykład zmądrzeję dopiero na łożu śmierci :-D

Edited by Ismer
 • Thanks! 4
Link to comment
Share on other sites

Z orbami rzeczywiscie bywa roznie, co astrolog to opinia, osobiscie daje na pewno 1 stopien .

 

A ja ciekawa jestem waszych obserwacji/informacji na temat gwiazdy Regulus -teraz w 29°53' Lwa.

Nie wiem czy przeniesc kazda gwiazde do osobnego watku, czy zostawic tu.

Link to comment
Share on other sites

 • Administrator

Na stronie PTA podają, że Regulus jest już w 0.03 Panny, mój program wykreślił ją na 0.02.25 Panny.

 

Mnie się marzy by wymieniać je w kolejności, tak jak idą znakami bo wtedy najłatwiej je odszukać.

Założę 12 tematów na gwiazdy i każdy kto ma jakieś wieści ich dotyczące będzie je tam umieszczał, nie muszą być w kolejności stopni, bo sądzę, że to nie będzie szybki proces to zbieranie wiadomości, ale przynajmniej będzie wszystko w jednym miejscu i pod swoimi znakami; tak łatwiej będzie odszukać interesującą gwiazdę.

 • Like 4
Link to comment
Share on other sites

 • Administrator

Tematy na gwiazdy już są założone, a w tym wątku dodałam garść istotnych informacji, z którymi warto się zapoznać zanim zabierzemy się za interpretację gwiazd stałych.

 

Ruch gwiazdy stałej to ok. 0.50.2" kątowych rocznie, czyli gwiazdy stałe zmieniają swoją pozycję na ekliptyce o około jeden stopień co 72 lata. Zjawisko jest związane z precesją i tzw. rokiem platońskim, który liczy ~ 25.770 lat. Tyle czasu potrzeba, aby gwiazda obserwowana w roku, od którego zaczniemy liczyć jej bieg, znów znalazła się w tym samym punkcie ekliptyki.

Ze względu na zjawisko precesji gwiazdozbiory nie pokrywają się już ze znakami Zodiaku, dlatego np. Spica, która jest w konstelacji Panny (i będzie zawsze w tym zbiorze gwiazd) na ekliptyce dziś przesuwa się na tle znaku Wagi.

Położenie zodiakalne gwiazdy stałej jest rzutem na ekliptykę. Gwiazdy te omawia się z punktu widzenia astrologii czyli wg jej pobytu w znaku a nie z punktu widzenia astronomii, czyli nie wg jej położenia w danym gwiazdozbiorze.

 

J.Vehlov:

"Wpływ gwiazd stałych jest szczególnie silny i widoczny tam, gdzie chodzi o sprawy związane z losem, z przeznaczeniem, przy czym chodzi o drastyczne, spektakularne sytuacje:

- albo o zabarwieniu katastrofalnym, zgubnym,

- albo o zabarwieniu korzystnym/szczęśliwym - gdy chodzi o wielki sukces, postęp, wzlot w życiu człowieka (sława, zdobycie pozycji u władzy, nadzwyczajne szczęście).

Wszystko, co wychodzi poza ramy naszych zwykłych, normalnych, codziennych zdarzeń ma powiązanie z gwiazdami stałymi.

Gwiazdy stałe mogą wynieść zwykłego śmiertelnika na poziom bliski boskim mocom czy bogom; np. gwiazda Regulus wyniosła zwykłego porucznika artylerii Napoleona Bonaparte do roli imperatora.

Wzloty i ogromne sukcesy człowieka pokazane poprzez gwiazdy stałe, zawsze mają jednak drugą stronę - po okresie sławy przychodzi upadek, klęska, a często gwałtowna śmierć.

W przypadku gwiazd stałych obowiązują następujące zasadnicze reguły:

- Gwiazdy stałe mają tylko wtedy znaczenie, o ile ich wskazanie jest zgodne ze wskazaniami pozostałych konstelacji planet w horoskopie.

- Gwiazdy stałe pierwszej wielkości są najjaśniejsze i przez to najbardziej znaczące w horoskopie.

- Korzystne lub niekorzystne działanie gwiazdy stałej rozpoznaje się po jej naturze; każda gwiazda ma przyporządkowaną jedną lub dwie planety, które ją charakteryzują. Jeśli jakaś gwiazda ma np. charakter Marsa i Saturna, to znaczy, iż gwiazda ta pokazuje podobne zgubne działanie, jak w przypadku Marsa i Saturna."

Jednak pamiętajmy, że opisy wpływu gwiazd stałych mogą wykluczać się nawzajem: z jednej strony darzą bogactwem, sukcesami a z drugiej chorobami, klęskami, katastrofami. Jednak one tak właśnie działają: mogą obdarzyć osiągnięciami a przy tym jednocześnie i chorobą czy jakimś nieszczęściem.

 

V. Robson, rozdział z książki Fixed Stars and Constellations in Astrology, London 1923.

źródło: Logonia, strona L. Zawadzkiego

 

"Wpływ gwiazd stałych tym się różni od wpływu planet, że jest bardziej dramatyczny, niespodziewany i pojawia się z większą gwałtownością.

Z reguły efekty planetarne rozwijają się stopniowo i są stosunkowo powolne, można niemal powiedzieć - delikatne, podczas gdy gwiazdy stałe zdają się wywierać swój wpływ w formie nagłych, silnych i gwałtownych erupcji, które w krótkich odcinkach czasu wywierają nadzwyczajne skutki.

Po tym, gdy wyniosły urodzonego na najwyższy szczyt, powodują jego nagły upadek i troszczą się na dodatek o cały szereg dramatycznych i nieoczekiwanych, nieszczęśliwych wypadków. Innymi słowy, gwiazdy stałe mogą wynieść człowieka z dna nędzy na najwyższy punkt dobrobytu i bogactwa, lub odwrotnie, podczas gdy planety nigdy nie działają w ten sposób.

 

Można przyjąć za dość pewną regułę to, że gwiazdy stałe nigdy nie wywierają same swoich wpływów (za wyjątkiem tych przypadków kiedy leżą na osiach głównych) i że główny efekt jest przenoszony przez planety.

Wydaje się jak gdyby tworzyły one pewien rodzaj fundamentu czy bazy, na której zbudowany jest horoskop.

Jeśli planeta posadowiona jest razem z gwiazdą, to działanie planety w znacznym stopniu się wzmaga.

Gwiazda daje planecie w życiu urodzonego znaczenie, które nie mogłoby być uzasadnione samą pozycją i aspektami w horoskopie.

Wszystkim astrologom znane są przypadki, w których określone planety w horoskopie z nieznanego powodu dochodzą do niezwykłego znaczenia tak, że w dramatyczny sposób są zauważalne przez całe życie. W podobnym przypadku w tle znajduje się zazwyczaj gwiazda stała, która w ten sposób ukazuje swoje działanie przez odnośną planetę.

 

Duży skutek jest wywierany wtedy, gdy gwiazda i planeta mają tą samą naturę.

W takich wypadkach działanie planety wznosi się do szczytu (kulminacji), a równocześnie ujemny wpływ gwiazdy zostaje zmniejszony.

Jeśli więc planeta Mars pojawia się w horoskopie z gwiazdą, która odpowiada jej naturze, to jej siła wzmaga się, jeśli zaś przypada ona na gwiazdę o naturze Jowisza lub Wenus, to jej siła zostaje zmniejszona.

Jeśli chodzi o gwiazdę natury saturnicznej, to siła planety jest w jeszcze większej mierze zmieniona.

Innymi słowy, jeśli planeta znajduje się w tym samym punkcie co gwiazda takiej samej natury jak ona, to planeta taka jest silniejsza w swoim działaniu. Natomiast jeśli gwiazda trafia na planetę, która sprzeciwia się jej naturze, to wpływ jest umiarkowany lub zupełnie spaczony, co charakterowi całości może nadać ociężały lub otępiały aspekt.

 

Rezultat wpływu gwiazdy na planetę zależy dalece od tego jak silna lub jak słaba jest odnośna planeta w horoskopie.

Tak więc, w horoskopie, który wskazuje na duże uzdolnienia i wysokie stanowisko osiągnięte z pomocą gwiazdy, sukces będzie bardziej trwały, niż w horoskopie, w którym nie ma takich możliwości.

Ponadto, gwiazdy stałe nie sprzeciwiają się wpływowi (oddziaływaniu) planet.

Człowiek nie stanie się złodziejem, mordercą lub oszustem jedynie przez wpływ jednej gwiazdy. Aby do tego doszło, ogólna natura horoskopu musi zgadzać się z podobnym wskazaniem.

Główna funkcja gwiazd polega raczej na tym, że podkreślają one jakości, niż ich udzielają. Ich dokładna natura i działanie dają się określić poprzez ogólnie przyjęte reguły astrologii."

Edited by Ismer
 • Thanks! 3
Link to comment
Share on other sites

 • Ekspert

Nareszcie porządne wyjaśnienie znalazłam i dziękuję :)

na jakiejs stronie napisali, że kazdemu znakowi patronuje gwiazda, na każdy dekanat, ale nie podobało mi się to, bo tak to by wszyscy mieli jednego patrona. Wogóle mało jest informacji o gwiazdach ja rozumiem że nie jest to najważniejsze ale skoro one mogą być bardzo znaczące tak ze zmieniają jakby podstawowe znaczenie horoskopu to dlaczego się o tym nie mówi, a znane są przecież od dawna.

To bardzo przydatny wpis, ja się dowiedziałam w jaki sposób patrzeć na naturę gwiazd a myślałam, że tylko chodzi o samo działanie jak Saturn czy Wenus.

 • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 • Administrator

Nie mówi się - ale w Polsce, bo nasza astrologia stoi na bardzo nędznym poziomie w porównaniu do innych nacji. Dużo jest materiałów obcojęzycznych, ale niewiele z nich przetłumaczono, a to co można znaleźć w necie pochodzi z tych źródeł i jest tego rzeczywiście niewiele, to raz, a dwa - temat jest marginalny, mimo że wpływ gwiazd stałych może być bardzo znaczący, lecz nawet te źródła obcojęzyczne też nie mają za wiele... źródeł. To co u nas chodzi to dawniejszymi czasy były "przecieki" z tych zagranicznych źródeł, natomiast dziś mamy książeczkę: R. Ebertin i G. Hoffmann "Gwiazdy stałe".

Ja z kolei mam informacje z wykładów, ale w dużej mierze pokrywają się one z tym co w tej książeczce jest napisane, bo p. psor Ebertina, Vehlowa czy Robsona czytała, a ponadto miała kontakt ze środowiskiem astrologów zagranicznych.

W sumie to najważniejsze w tym poście jest - moim zdaniem - uporządkowanie informacji dotyczących sposobu czytania tych gwiazd i mocy ich działania, a reszta to już nie jest takie trudne.

No i co ważne: na przykładzie koniunkcji u Canarisa widać, że aspekt Księżyca do Deneb Kaitos przekracza 1 st. ale jest aplikacyjny, więc dojdzie do skutku, natomiast aspekty separacyjne nie dojdą do skutku w przypadku Świateł i osi, więc też skutku właściwie nie będzie. Są opcje, że aspekt liczy się z obu stron i ja się do tego przychylam, jednak uważam że aspekt aplikacyjny może mieć większą orbę a separacyjny jednak mniejszą, tą tak rygorystycznie wyznaczoną.

Oczywiście aspekt separacyjny może dojść do skutku w prymarnych, ale to należy do innego podwórka, gdyż tu mówimy o h. natalnym i bezpośrednim wpływie gwiazdy na los Włh.

Edited by Ismer
 • Like 2
 • Super 1
 • Thanks! 1
Link to comment
Share on other sites

 • Ismer unpinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
 • Create New...