Skocz do zawartości

VIIII to data czy co?


Gość Noa20

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie:) ostatnio znalazłam na belce poddaszu domu wyryty znak taki jak w tytule, nie wiem za bardzo co on oznacza. Dom jest poniemiecki, dokładnej daty budowy nie ma w aktach, ja stawiam na lata 1900-1930. Nie wiem co to ten znak (VIIII) może oznaczać, może to jakaś data , może coś innego, a może coś przeoczyłam w szkole i nie wiem jak to rozszyfrować ;P Macie może jakieś pomysły?

 

Pozdrawiam:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale który rok jeśli mowa o dacie? Chciałam wrzucić zdjęcie ale coś mi nie wychodzi;) ta V jest jakby oddzielna od tych IIII, te IIII też jakby stanowią dwie dwójki. Swoją drogą to na tym strychu znalazłam też oryginalną kartkę z kalendarza z 4 czerwca 1935 i kilka innych "skarbów" , najbardziej jednak nurtuje mnie ta rycina.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie może ktoś (budownyczy?) nie wiedział jak zapisać rzymskimi cyframi 1935 i napisał po prostu V? Nie jest na 100% pewne, że rycina została zrobiona tego dnia co na kartce, a mogła w okolicach tej daty? Może samo 04.06 zapisane analfabetycznie jako 06 (VI) i 04 (IIII) ? VI.III może też oznaczać 3 czerwca.

Interpretacji może być milion...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

VIIII - to inny zapis 9, VIIII = IX

Dawni cieśle używali często cyfr rzymskich w znakach montażowych, pisząc je kredą, ołówkiem lub wycinając je w drewnie. Był to zmodyfikowanie systemu rzymskiego: IIII oznaczało cyfrę 4, VIIII lub IIIIV oznaczało 9. Niektóre zegary posiadają taki zapis, a także karty tarota (spotkałam Pustelnika z takim zapisem VIIII).

 

Pozdrawiam,

dawno Cie nie było na forum,

:--)

  • Lubię to! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zazwyczaj na belkach i tego typu rzeczach podaje się rok budowy. Często w kościołach można się z tym spotkać, gdy w tekście na belce są wyróżnione litery będące jednocześnie cyframi rzymskimi. Składając je do kupy wychodzi rok. W twoim przypadku, albo przeoczyłaś jedną lub dwie początkowe litery, albo się zatarły i ich nie widać. Skoro wychodzi ci 5-2-2, więc trochę trudno powiązać je z rokiem. Musiałaby być na pewno na początku litera M, czyli 1000...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W twoim przypadku, albo przeoczyłaś jedną lub dwie początkowe litery, albo się zatarły i ich nie widać. ...

 

Belka jest zdrowa, ryt wyraźny i nie widać żadnych innych znaków, być może z drugiej strony jest coś jeszcze za deskami. Dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...