Jump to content

Karty cygańskie


Guest User1
 Share

Recommended Posts

Witajcie, mam pytanie czy możecie polecić jakieś materiały (książki, linki do stron) gdzie są w miarę dobrze opisane karty cygańskie, interpretacje, rozkłady itp ? Z góry dziękuję za odpowiedź :)

Link to comment
Share on other sites

 • Administrator

Dobre pytanie i dzięki Ci za nie ;)

Dzięki niemu dotarło do mnie, że moimi lekturami nt. kart cygańskich były jedynie: "Cygańska karta prawdę ci powie" C. Wielgoradesz oraz broszurka B. Marcinkowskiej "Karty cygańskie". Talie tych pań różnią się i od siebie i od popularnego Piatnika, opisy również, aczkolwiek od normy jednak za daleko nie odbiegają; za "normę" przyjęłam tą wykładnię (wraz z kartami), która chodzi w necie, czyli Piatnika.

Stron, które odwiedziłam nie pamiętam, bo w sumie nie różnią się od siebie, więc żadna nie znalazła się w ulubionych - a i u nas jest praktycznie to samo co i gdzie indziej.

I z tych ww. książek skorzystałam głównie na szczegółach, których nie wykryłam gdzie indziej, tzn. na stronach, ale tak naprawdę to niewiele mi było trzeba, ponieważ wraz z klasykami cygany są dla mnie najbardziej intuicyjne, być może są to jakieś reminiscencje z innego wcielenia ;)

A talia 52 kartowa w ogóle nie ma opisu, tam producent zaleca korzystanie z własnej intuicji, tak jak radzi "stara cyganka" i jak dusza podpowiada... i to mi się w tym najbardziej podoba :)

 • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Dzięki za odzew w temacie :) znalazłam już kilka stron gdzie całkiem fajnie jest to opisane i pokusiłam się o zakup talii Piatnika i książki Heleny Żuk. Długo się zastanawiałam nad cygankami bo nie do końca miałam przekonanie, ale jednak się zdecydowałam i mam nadzieję że będzie mi się z nimi pracowało tak dobrze, jak z moimi Lenorkami :) Na FB też można znaleźć sporo ciekawych materiałów dotyczących rozkładów i interpretacji...Będę korzystać ;)

Jeszcze raz dzięki za podpowiedź.

Pozdrawiam

Magi

Link to comment
Share on other sites

 • Administrator

Dziś przeglądałam książkę H. Żuk bo akurat nadarzyła się okazja; uważam, że nie jest zła jeśli chodzi o opis znaczeń kart, lecz dla mnie zbędne jest opisywanie tego co oznaczają poszczególne elementy grafiki, co zajmuje połowę tej książki.

Uważam, że cygany są na tyle inspirujące, że to jest tak nie za bardzo potrzebne, a w każdym razie nie jest niezbędne, one same z siebie przemawiają do wyobraźni, no ale z drugiej strony może to komuś być przydatne. W szkole wykładowca też w ten sposób traktował karty tarota co spłynęło po mnie jak woda po kaczce, a wobec mnogości kart tarotowych jawiło się jako bezsensowne. Fakt, że istotne to było w odniesieniu do tej konkretnej talii, bo tłumaczyło nie tylko co dana karta oznacza ale również dlaczego; przypuszczam, że w tym wypadku też o to chodzi.

 • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Guest gość5

ja tez dorzucę parę słów od siebie, bo właśnie ostatnio wzięło mnie na cyganki- najpierw kupiłam karty Piatnika a potem Sibilla Della Zingara- cudne! Fakt- opisów brak ale można sobie poradzić- chociażby z obcojęzycznych stron ściagnąć do nich opis, który trochę naprowadzi a potem już tylko intuicja :)

Link to comment
Share on other sites

co do książki Heleny Żuk to zgodzę się z Ismer - opisy tego co widać na obrazkach są moim zdaniem zbędne, ale sam opis znaczenia poszczególnych kart w miarę obszerny i widzę tutaj dużo informacji których nie znalazłam na stronach internetowych. Mam też inne książki tej autorki (np. tarot nostradamusa) i dokładnie specyfika opisywania poszczególnych karat jest taka sama, czyli obszerny opis tego co widać na obrazku, a na końcu sama interpretacja. Nie przemawiają do mnie jakoś te odwrócone karty, nigdy tego nie stosowałam i jakoś nie czuję w cygankach tych odwróconych kart. Jak to wygląda u Was ? Stosujecie odwrócone karty w tym konkretnym przypadku ? Jeśli macie jakiś fajny krótki i sprawdzony rozkład na początek to podeślijcie proszę :) U mnie zawsze w Lenorkach sprawdzał się układ 3 kart, do tego suma i podsumy - z takiego prostego układu zawsze można wyciągnąć max informacji. W Cygankach nie ma numerów więc tutaj tego nie zastosuję ;)

Link to comment
Share on other sites

Guest gość5

ja zawsze patrze na karty negatywne, które występuja w rozkładzie i one informują o przeszkodach w osiągnieciu celu. Co prawda Lenorki lepiej mi szły nic cyganki - ale może przez to, z dopiero zaczęłam rozkminiać te karty.

Link to comment
Share on other sites

to tak jak ja :) cyganki mi przyszły dopiero 2 dni temu i zaczynam je dopiero rozgyzać. Na razie stosuje 3 karty na pojedyncze pytania...zobaczymy jak będzie dalej :)

Link to comment
Share on other sites

 • Administrator

Ja we wszystkich zaliczam odwrócenia, więc w cyganach także - poszło siłą rozpędu, z tym, że tutaj jeśli karta się odwraca to nie ma innych znaczeń niż sobą wnosi, tylko jeśli odwraca się karta "dobra" oznacza to pojawienie się drobnych kłopotów / ew. zwiększenie tych co już są (jeśli karty obok je sugerują), a jeśli odwraca się "zła", to pogłębia to, co już samo z siebie jest niekorzystne, przy równie niedobrych kartach to jest duże zagrożenie danej sprawy, przy lepszych - duży kłopot, dłuższe perypetie, z których da się wyjść, najczęściej poobijanym, bywa, ze mocno, ale jednak się da. Oczywiście to tak w dużym skrócie, bo jak wiadomo, nie wszystko jest takie proste jak się wydaje ;)

 

Co do talii 52 kartowej (Sibilla) to po przeczytaniu opisów dałam sobie spokój - moje skojarzenia są lepsze :D

Mnie ta talia też się spodobała, ale (może Rogi pamiętasz) - nie trawię jej ramek, w mojej były czarne i zostały ich pozbawione. Widziałam gdzieś talię z jasną ramką, ale w Polszy nigdzie jej nie namierzyłam i zmuszona byłam kupić co było.

 

Sprawdzonego specjalnego rozkładu, tylko dla tych kart, nie mam - po prostu stosuję je albo do moich ulubionych rozkładówek klasyków albo jest to autorski spontan :)

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 • 8 months later...
 • 3 years later...
 • Ekspert
W dniu 1.09.2016 o 18:11, Ismer napisał:

Mnie ta talia też się spodobała, ale (może Rogi pamiętasz) - nie trawię jej ramek, w mojej były czarne i zostały ich pozbawione. Widziałam gdzieś talię z jasną ramką, ale w Polszy nigdzie jej nie namierzyłam i zmuszona byłam kupić co było.

 

https://osiem.com.pl/every-day-oracle-wyrocznia-codzienna-instr-po-polsku,id79.html

 

https://osiem.com.pl/karty-sibilla-oracle-cards-instr-pl,id137.html

 

Zapewne o te talie z białymi ramkami szło. Odkryłam, że 52-kartowe Cygany to cała rodzina kart, w tym wypadku nazywane kartami Vera Sibilla Italiana (u nas kartami Sybilli).  Mam te z czarnymi ramkami i tak jak byłam nimi z początku zachwycona, tak faktycznie na dłuższą metę nie da się patrzeć na te czarne ramki, ale mnie denerwuje nie tyle żałobność, co silny kontrast z intensywnie żółtym odcieniem obrazków. Ble. Chyba też je obetnę, już je nawet oglądałam pod tym kątem.

 

Była jeszcze wersja w stylu art deco od Piatnika, ale to jakiś relikt przeszłości wycofany z druku. A szkoda, bo to była najładniejsza, komercyjna wersja:

https://www.aeclectic.net/tarot/cards/art-deco-fortune-telling-cards/

 

Sybillę doceniam za mnóstwo kart, których mi brakuje w innych rodzajach kart np. Kupca, który oznacza sklepy i wymiany handlowe, Pleasure-Seakers które pokazuje narąbane, imprezujące towarzystwo, albo Service (Usługi). Najchętniej bym wymieszała ze sobą Lenormandy, Kipper, małe Cygany oraz Sybillę i złożyła z nich jedną talię, która by waliła konkretami dostosowanymi bardziej do naszych czasów. Może nawet karta internetu i elektroniki powinna się zacząć pojawiać w taliach, albo rzeczy związane z jedzeniem, seksem, albo przedmiotami jak łóżko. Czasem gdzieś bywają nieśmiałe próby (Rana George w swoim autorskim Lenormand ma kartę Łóżka oraz Targu, a kartę internetu widziałam w... anielskiej talii "Teenangel Oracle Cards") :bezradny: Niestety takie coś chyba by było dla wielu osób pozbawione całego romantyzmu i otoczki tajemnicy, więc takich kart jest jak na lekarstwo. Mam też myśl, że zwyczajnie trudniej naciągać znaczenia takich kart i jeśli one się nie sprawdzają, to widać to od razu. 

 

PS. Na etsy znalazłam próbę stworzenia ŁADNEJ, współcześnie rysowanej Sybilli, niestety 160 złotych z przesyłką za to:
https://www.etsy.com/pl/listing/869847077/vera-sibilla-sibille-italian-cards-tarot?ref=shop_home_active_1&crt=1

 

spacer.png

 

I były jeszcze podejmowane jakieś inne próby, ale szczerze to więcej dużych cyganów nie odnotowowałam specjalnie. Zdjęcie z tego forum: https://www.tarotforum.net/showthread.php?t=215296

 

spacer.png

Edited by Ragna
 • Super 2
Link to comment
Share on other sites

 • Ekspert

Przez przypadek znalazłam archiwalną aukcję z "kartami Sybilli" w polskiej wersji językowej. Wygląda na jakąś odmianę tych kart.

 

df95243943a8a6ffe83c7fad05a7

 • Cool 1
 • Super 1
Link to comment
Share on other sites

 • Administrator
W dniu 2.03.2021 o 23:33, Ragna napisał:

Zapewne o te talie z białymi ramkami szło. Odkryłam, że 52-kartowe Cygany to cała rodzina kart, w tym wypadku nazywane kartami Vera Sibilla Italiana (u nas kartami Sybilli)

 

Jeśli o mnie chodzi, to nie o te, a o te: Gypsy oracle cards

wstawiłam z Amazona, bo tam są też inne modele. 

 

Karty Sybilli mam, tą z polskimi napisami, a z nich dwóch bardziej podoba mi się Gypsy :)

 • Like 1
 • Lux 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
 • Create New...