Jump to content

Albin


Marcin

Recommended Posts

  • Administrator

Dyskusja na temat znaczenia imienia :

 

To imię pochodzi z łaciny, a jako przymiotnik albus, określa kolor biały. Osoba o tym imieniu jest zaradcza, gospodarna, postępująca według zasady sprawiedliwości społecznej. Za to, co czyni, bierze pełną odpowiedzialność. Swoich życiowych przekonań broni do upadłego i z tego powodu ma czasem kłopoty towarzyskie, rodzinne. Jest świetnym organizatorem, pewnym siebie, zdecydowanym na wszystko. Nie znosi nakazów, jest zwolennikiem wolnej myśli i swobodnego działania. Posiada rozległą wiedzę, wybitną inteligencję o szerokich horyzontach. Jako mąż jest przeciętny, jako ojciec dobry, przyjaciel do towarzystwa mierny.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

ALBIN

 

Znak zodiaku: Bliźnięta

Planeta: Merkury

Liczba imienia: TRÓJKA

 

Imię Albin wykłada się na dwa sposoby: bo jeżeli pochodzi ono z łaciny, to znaczy "biały" (albo "blondyn"), a jeżeli z dawnego języka niemieckiego, oznaczyłoby "przyjaciel elfów", czyli duchów przyrody, a może po prostu: krasnoludków. W każdym razie czujemy, że za tym imieniem kryje się istota wszystkim przyjazna i pogodnego usposobienia. błyskotliwych i urodzonych szczęściarzy. Wynika stąd, że Albinowie są optymistami (może nawet niepoprawnymi optymistami), lubią błyszczeć i sprawiać dobre wrażenie, nie lubią za to specjalnie sobie utrudniać życia, a w razie potrzeby zawsze znajdują oparcie u swoich licznych przyjaciół - nie tylko krasnoludków! Spośród znaków zodiaku imię to najbardziej odpowiednie jest dla znaków powietrznych, czyli dla Bliźniąt, Wag i Wodników.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Osoba o tym imieniu jest zaradna, postępuje sprawiedliwie. Bierze w pełni odpowiedzialność za swoje czyny. Albin jest świetnym organizatorem, pewnym siebie, zdecydowanym na wszystko. Ma ogromną wiedzę i wybitną inteligencję. Jako ojciec jest dobry, a jako mąż przeciętny.

 

Imieniny Albina

1 marca

23 czerwca

22 lipca

6 września

15 września

26 października

16 grudnia

 

Patroni i święci

święty Albin

 

Zdrobnienia imienia Albin

Albik, Albinek, Albinos, Albinuś, Albiś, Aluś, Bieniu, Binek, Binio, Binulek

 

Przysłowia

„Na świętego Albina rzadka u ludzi mina, bo post się zaczyna”

 

Szczęśliwa liczba: 2

Szczęśliwy kamień: opal

Szczęśliwy kolor: biały

 

Historia imienia Albin

Jest to imię wywodzące się z łac. cognomen Albinus, bardzo dobrze poświadczone już od V wieku przed Chrystusem, zarówno jako imię męskie, jak i żeńskie (Albina). Łac. Albinus utworzony został przy pomocy przyrostka -inus, tworzącego cognomina od nazw rodowych rodziców. Jako przydomek wyraz ten służył do oznaczania człowieka o jasnych włosach, oczach lub rzucającej się w oczy jasnej cerze (albus —biały),

W Polsce Albina spotykamy pod koniec XIV wieku (1387 r.), później jest to imię rzadkie. Również rzadko używane było odpowiednie imię żeńskie – Albina.

Święci, którzy pod tym imieniem pojawiają się na kartach historii kościelnej, są dość liczni. Otwiera ten poczet męczennik z Lyonu z r. 177. Inni są przedstawicielami średniowiecznej epoki i w większości biskupami.

 

ALBIN (AUBIN), BISKUP ANGERS

Urodził się w roku 469 w okolicach Vannes, we Francji. Wcześnie wstąpił do klasztoru, który trudno dziś zidentyfikować. Przez 25 lat był opatem. W roku 529 powołany został na stolicę biskupią w Angers. Objąwszy ją walczył energicznie o poprawę obyczajów, piętnując m. in. rozpowszechnione wówczas kazirodztwo. W związku z tym brał czynny udział w synodach w Orleanie, jeździł do św. Cezarego z Arles oraz do króla Childeberta, który bardzo go cenił. Zmarł 1 marca 550 r.

 

Źródło: Albin | Znaczenie imienia Albin Zdrobnienia Interpretacja Przysłowia

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...