Jump to content

Aldona


Marcin

Recommended Posts

  • Administrator

Dyskusja na temat znaczenia imienia :

 

To imię jest pochodzenia litewskiego, a znaczenie jego treści jest nieznaczne. Kobieta o tym imieniu jest energiczna, przedsiębiorcza, nieznosząca dwuznacznych sytuacji. W postępowaniu zasadnicza, choć także delikatna, zdolna obdarzyć innych swoimi głębokimi uczuciami. Dobra towarzyszka życia.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

ALDONA

 

Pochodzenie: litewskie

Liczba imienia: TRÓJKA

Znaczenie: niejasne

Znak zodiaku: Koziorożec

Planeta: Wenus i Saturn

Imieniny: 1 Marzec, 10 Wrzesień, 11 Październik

 

 

Imię Aldona pochodzi z Litwy: tak miała na imię litewska księżniczka, która pod imieniem Anna została poślubiona Kazimierzowi Wielkiemu. Jednakże imię to nie ma litewskiego brzmienia i jego właściwe pochodzenie nie jest znane. Spopularyzował to imię Adam Mickiewicz. W poemacie "Konrad Wallenrod" tak ma na imię młodziutka żona bohatera, który ją porzuca - wcale nie dla kochanki, ale po to, aby knuć zemstę na Krzyżakach. Aldonę poznajemy jako pustelnicę, która dobrowolnie zamknęła się przed światem w wieży, ale w swojej pustelni do końca kocha Konrada. Smutną pieśnią o Aldonie i Konradzie, i o śmiertelnych zapasach Litwy i Krzyżaków Mickiewicz wyciskał łzy swoim czytelnikom. Czy ta romantyczna tradycja ma do dziś wpływ na Aldony? Z drugiej strony Z tych danych można wnioskować, że Aldony są osobami niezależnymi, które śmiało idą przez życie własną drogą. Gdy potrzeba, potrafią nie ulegać modom i wpływom otoczenia. Patrzą na świat z wysoka, z szerokiej perspektywy, jak Mickiewiczowska Aldona z okien swojej wieży. Imię Aldona najbardziej jest odpowiednie dla tych znaków zodiaku, którym właściwa jest duma i niezależność, a więc przede wszystkim dla Koziorożców, ale także dla Wodników i Lwów. W drugiej kolejności dobrze współbrzmią z tym imieniem znaki, w których silny wpływ ma Wenus, czyli Byk, Waga i Ryby. I raczej nie polecamy imienia Aldona znakom Marsa: Baranom i Skorpionom.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Aldona - imię litewskie o niejasne etymologii.

Kobiety o tym imieniu ce****e zwykle zdolność do szybkiej i słusznej oceny rzeczywistości, co poparte właściwym Aldonom uporem i wytrwałością jak najlepiej rokuje ich karierze zawodowej. Nieco gorzej mogą sobie radzić w życiu prywatnym i uczuciowym, maja bowiem skłonność traktować innych z nie zawsze uzasadnioną dumą i poczuciem wyższości. Zdarza się również, że nadmierna wagę przywiązują do ochrony własnej samodzielności i prywatności, co również nie ułatwia im życia. Decyzje matrymonialne podejmują rozważnie i bez szaleńczego pośpiechu, ale gdy już dokonały wyboru, niełatwo zmieniają zdanie. Jako matki i żony czułe oraz opiekuńcze, choć niekiedy zbyt skłonne do despotyzmy i rządzenia rodziną żelazna ręką. Zdrowiem cieszą się dobrym, miewają co prawda pewną skłonność do zaburzeń gastrycznych i hormonalnych, zazwyczaj jednak niezbyt groźnych.

Planeta - Merkury

Metal - rtęć

Żywioł - ziemia

Kamień - jaspis.

 

Źródło, M. Urbański, Księga imion

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Aldona jest energiczna, przedsiębiorcza, nieznosząca dwuznacznych sytuacji. W postępowaniu zasadnicza, choć także delikatna, zdolna obdarzyć innych swoimi głębokimi uczuciami. Aldona to dobra towarzyszka życia. Aldona to kobieta władcza, niezależna. Woli stracić, niż ustąpić. Zawsze działa rozważnie. Angażuje się z powodzeniem w duże przedsięwzięcia, które umożliwiają jej zaprezentowanie własnej przedsiębiorczości. Wszystkie swoje plany i ambicje przenosi wówczas na rodzinę. Kiedy dzieci już się usamodzielnią, potrafi z klasą powrócić do życia zawodowego, bogatsza o nowe umiejętności oraz mądrość życiową.

 

Imieniny Aldony

3 czerwca

30 lipca

9 wrzesień

11 październik

 

Patroni i święci

Św. Alda (Aldobrandeska), uzdrowicielka (XIII w.)

 

Zdrobnienia imienia Aldona

Ada, Adi, Aduśka, Al, Ala, Ald, Alda, Aldek, Aldi, Aldik, Aldix, Aldixus, Aldiś, Aldka, Aldo, Aldolina, Aldon, Aldonca, Aldoncia, Aldoncik, Aldoneczka, Aldonia, Aldonicha, Aldonina, Aldoninka, Aldonirka, Aldonita, Aldonka, Aldonusia, Aldonza, Aldosia, Aldośka, Aldońcia, Alducha, Aldusia, Alduś, Alduśka, Aldzia, Aldziara, Aludka, Alusia, Alusiek, Docha, Dofka, Dona, Doncia, Donia, Donka, Dosia, Dosza, Doszka, Dośka, Duśka, Gona, Lodzia

 

Szczęśliwa liczba: 2

Szczęśliwy kamień: szmaragd

Szczęśliwy kolor: szmaragdowy

 

Aldona w innych językach

ang., fr., łac, niem, wł. – Aldonia

 

Historia imienia Aldona

Jest to imię pochodzenia litewskiego, dobrze znane z lektury „Konrada Wallenroda”. Nosiła je córka Gedymina, żona Kazimierza Wielkiego (na chrzcie otrzymała imię Anna). Etymologia imienia jest nieznana. Forma z -l nie jest formą zlatynizowaną. W litewskim przed spółgłoską twardą powinno być -ł.

Znany polski indoeuropeista prof. J. Safarewicz stwierdza, że w imieniu tym nie widać budowy dwuczłonowej. Powołując się na litewskie pieśni ludowe z XIX w., w których występuje forma Alda (Aida), można przyjąć, że jest formą pochodną od białoruskiego imienia Eudocja (Eudokia) i ma w tym języku postać Ałdońca (Ałdońja). Litewska Aldona byłaby zatem imieniem chrześcijańskim.

Trudności jednak pojawiają się w chronologii. Źródła historyczne wyraźnie mówią, że jest to imię pogańskie. Wyjaśnienia trzeba zatem szukać w analogii do imion staropruskich, wśród których występuje żeńskie imię dwuczłonowe AL- + -deguł (Aldeguł). Z wieku XIX mamy poświadczenia o dużej popularności imion: Zeneidona, Aldona, Paryzyna, dziś spotykane są rzadko.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...