Jump to content

Historia numerologii


Recommended Posts

  • Administrator

Krótki zarys historii numerologii

 

Trudno określić od kiedy istnieje wiedza o liczbach i skąd się wywodzi.

Wiele przesłanek wskazuje na to, że rozprzestrzeniła się na starożytny świat z pradawnego Sumeru.

Potęga i znaczenie liczb znane były mędrcom starożytnym i w różnych miejscach kontynentu. Operowali nią kapłani Egiptu, Indii , Azteków, jest ona centralną nauką Kabały, Szkół Pitagorejskich i hermetycznych.

Ważną postacią w numerologii jest Pitagoras - to on zgromadził wiedzę o liczbach i zaczął jej nauczać.

Wiele podróżował, odwiedzając m in. Indie, Persję, Judeę i Egipt, w którym spędził najwięcej czasu.

Po latach pobierania nauk tajemnych (dostępnych jakże niewielu ludziom) wrócił do ojczyzny i założył rodzaj zakonu jakbyśmy dziś rzekli: etyczno - polityczno - naukowego, który zyskał wkrótce wielkie znaczenie.

Pitagoras ustalił klucz liczbowy dla każdej litery alfabetu greckiego i klucz ten stał się wzorcem do tworzenia kluczy alfabetycznych znanych dzisiaj.

Jednak numerologia, którą zwiemy pitagorejską niewiele ma wspólnego z Pitagorasem podobnie jak i nazwy innych systemów niewiele mają wspólnego z używanymi dziś nazwami (np. chaldejski, kabalistyczny, hebrajski, arabski itd.) - numerologia starożytnych była inna od tej, którą znamy dzisiaj i niewiele o niej wiemy.

 

Dawna numerologia (a właściwie nauka o liczbach) nie zajmowała się datą urodzenia a jedynie literami i imionami.

Tym niemniej stosunki liczbowe od niepamiętnych czasów były narzędziem pozwalającym opisać świat i przedstawić go za pomocą symboli graficznych, czyli cyfr, a mędrcy wiedząc, że wszystko jest ze sobą powiązane (jak na górze tak na dole) doszli do wniosku, że także ziemski byt i przebieg zdarzeń na Ziemi podporządkowany jest liczbom i - tak jak wszystko inne - może być przez nie opisany.

 

Przez kilkanaście stuleci wiedza o liczbach była wiedzą niedostępną dla zwykłego śmiertelnika.

Była przechowywana w tajnych zakonach i bractwach.

Wiadomo, że używali jej celtyccy druidowie.

Pojawiała się pośrednio poprzez karty Tarota, z którym ma wiele wspólnego.

Była zgłębiana przez żydowskich kabalistów pod postacią gematrii.

Dopiero około wieku XVI można znaleźć informacje o tym, że ponownie się pojawiła (znali ją / tworzyli teorie Paracelsus czy Agrippa von Nettesheim), ale one również odbiegają od tego co znamy i stosujemy dzisiaj; aczkolwiek pewne koncepcje są - marginalnie - i dziś używane.

 

Historia numerologii jaką znamy dziś, zaczęła się dopiero na przełomie XIX i XX wieku w Stanach Zjednoczonych.

Rozwój współczesnej numerologii zainicjowały trzy panie:

- Pani L. Dow Balliett, (Sarah Joanna Dennisw), która nazywana jest matką współczesnej numerologii.

- Julia Seton, która wykładała numerologię podróżując po świecie, a jej zaangażowanie sprawiło, że numerologia zyskała powszechne zainteresowanie

- Juno Jordan (Juno Belle Kapp), córka J.Seton i uczennica p. Balliett, która, obok Pani Balliett została uznana drugą matką współczesnej numerologii.

 

L. Dow Balliett opisała poszczególne wibracje, przedstawiła zasady redukcji numerologicznej, zwanej wówczas również redukcją teozoficzną, rozdzieliła wibracje własne na trzy aspekty, tworząc wynikające ze samogłosek Dążenia Duszy, wynikający ze spółgłosek Aspekt Zewnętrzny oraz Cele Życia, które są wyrażeniem wszystkich samogłosek i spółgłosek.

Zapoczątkowała zachodnią współczesną numerologię, nazywając ją Systemem Wibracji Liczb Balliett.

 

Julia Seton była założycielką kościoła New Age Thought Church and School i tamże poznały się i zaprzyjaźniły obie panie. J.Seton była bardzo aktywna społecznie i "ezoterycznie", a jej zakres zainteresowań był bardzo szeroki; wydała kilka książek o psychografologii, o prosperity, o rozwoju duchowym. .

Znacznie przyczyniła do popularyzacji numerologii; jej to przypisuje się zmianę dotychczas używanego określenia "nauka o imionach i liczbach" na "numerology" czyli numerologia.

 

Juno Jordan zapisała się na trwale w historii współczesnej numerologii, to ona stworzyła większość używanych przez światową numerologię opcji numerologicznych związanych z datą urodzenia.

Już jako 14 letnia nastolatka miała na tyle opanowane podstawy numerologii, że sama Pani Balliett przyjęła ją jako swoją osobistą uczennicę, by mogła zgłębiać zaawansowaną wiedzę o liczbach.

Po około 20 latach (więc ma ok. 34 lat) w oparciu o wiedzę nabytą od swojej matki, Julii Seton oraz od L.D. Balliet oraz przede wszystkim o swoje własne doświadczenie wynikające z intensywnego praktykowania oraz badania numerologii, wprowadziła do numerologii białe szczyty, zwane również punktami zwrotnymi, czarne szczyty, nazywane również wyzwaniami.

W ten sposób stworzyła jako pierwsza diagram numerologiczny, wyrażający drogę życia (wynikający z daty urodzenia), który zwany jest dziś choinką numerologiczną lub diamentem życia.

Później, około roku 1930, po latach badań, wprowadziła tranzyty numerologiczne.

Utworzyła też jedyny na świecie instytut badania liczb, w którym grupa złożona z wielu numerologów i studentów badała rozmaite opcje numerologiczne, potwierdzając słuszność jednych lub też eliminując inne, w oparciu o praktyczną wiedzę wynikającą ze zbadania dziesiątków tysięcy danych osobowych.

Instytut ten działał przez 25 lat i zgromadził pod wodzą dr. Juno Jordan ogromną wiedzę numerologiczną.

 

Juno Jordan była najdłużej praktykującym numerologiem na świecie.

Dożyła prawie stu lat. Przyjmując, że zaczęła się zajmować numerologią w wieku 14 lat, gdy została osobistą uczennicą p. Balliett, praktykowała numerologię przez ponad 80 lat.

 

Z tego kręgu pochodzą pochodzą profesjonalne podręczniki autorstwa F. Campbell, M.O. Goodwin, odłamem tego nurtu są prace Francuzów J.D. Fermiera, K. Avery'ego, dalej: N. Czarmińskiej, której zawdzięczamy udostępnienie części tej wiedzy w Polsce.

 

Jednym z prekursorów współczesnej numerologii był też "Cheiro" jest to pseudonim okultysty - jasnowidza, numerologa i chirologia z końca XIX stulecia, który opracował tabelę numerologicznych wartości liter w oparciu o alfabet hebrajski.

System numerologiczny opracowany przez Cheiro (William John Warner vel Louis Hamon), nie uwzględniał obliczania drogi życia z daty urodzenia, ze wszystkimi jej cyklami, białymi i czarnymi szczytami. W kontekście daty urodzenia zajmował się wyłącznie jej redukcją, a numerologiczna wibracja urodzeniowa była zredukowaną liczbą dnia urodzenia. System Cheiro często nazywany jest systemem hebrajskim, jednak jest to bardzo mylące, gdyż system ten nigdy nie był znany ani używany przez hebrajczyków.

 

W latach 90 XX pojawiła się w Polsce Gladys Lobos, która dzięki swoim innowacjom wprowadziła do polskiej numerologii spory zamęt.

Nie znaczy to, że system stosowany przez G.Lobos jest całkowicie błędny, lecz to, że powinien być bacznie obserwowany i dokumentowany, gdyż nie jest na tyle wiarygodny i tak sprawdzony jak system J. Jordan.

Wiele osób poszło tą drogą, zniekształcając niestety po drodze jej metodę poprzez zmiksowanie różnych opcji i przypisując Gladys Lobos autorstwo koncepcji, których ona nie wymyśliła i nie propagowała.

 

Kilka ciekawych koncepcji wprowadził też do polskiej numerologii W.H. Zylbertal, który jest autorem książki "Liczby losu, liczby człowieka" oraz programu "Numeri Babilonii"

 

Niewiele osób wie, że prekursorką współczesnej numerologii w Polsce była Tomira Zori, niestety nie zachowało się zbyt wiele źródeł jej autorstwa, a te co są - są w posiadaniu zaledwie kilku osób, pasjonatów tematu.

 

To wszystko, co prezentują dzisiejszy światowi numerolodzy jest przede wszystkim spuścizną po matkach - założycielkach: pp. Balliett, Seton i Jordan oraz alternatywnie w Polsce - są to koncepcje G.Lobos, reszta stosowanych systemów jest niszowa, marginalna, choć niektóre ich elementy przenikają do ww. koncepcji, co w sumie nie jest pozytywnym zjawiskiem, ponieważ powoduje niejasności i błędy interpretacyjne.

  • Like 2
  • Super 1
  • Thanks! 3
Link to post
Share on other sites
  • 2 years later...
  • Ekspert
Makrela

Odświeżę temat,  bo warto przypomnieć skąd się ta cała numerologia wzięła.

I dodam, że współczesna niepoważna numerologia opiera się na systemie "jedna pani (od) drugiej pani" przepisała. I tylko przepisała, nie siląc się ani na zaznajomienie się z tak krótką przecież historią współczesnej numerologii, ani tym bardziej na jakiekolwiek myślenie (obojętnie już czy z zapoznaniem się z historią czy bez niej). W Polsce powielanie numerologii i to z błędami! oraz kompilację zaczęła (a przynajmniej była jedną z pierwszych) niejaka K.Brzoza, a potem to już było z górki, reszta radośnie weszła w temat, nie przejawiając własnej inicjatywy i wierząc święcie w to, co gały czytały. Pamiętam, jak numero była na topie, to się dopiero działo :D A teraz z powrotem jakoś do niszy wróciła, ale co złego zostało zasiane, to w najlepsze rośnie. Tak naprawdę niewiele jest osób zgłębiających i rozumiejących istotę liczb, bo to też i wcale, wbrew pozorom, łatwa nauka nie jest. Ja, im głębiej w to wchodzę, tym bardziej widzę jak powierzchowna jest ta "wiedza", która krąży w sieci i w popularnych książkach. Był czas, że zniechęcił mnie ogrom materiału i czas potrzebny do jego opanowania...

  • Like 3
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...