Jump to content

Ambroży


Marcin

Recommended Posts

  • Administrator

Dyskusja na temat znaczenia imienia :

 

Imię to jest pochodzenia greckiego i oznacza: nieśmiertelny. Osoba o tym imieniu posiada wiele różnorakich talentów, a wśród nich najbardziej rozwinięty jest dar szybkiej nauki języków obcych. Jest silną indywidualnością, pełen temperamentu i uzdolnień organizatorskich, fizycznie prawidłowo rozwinięty. Jest pełen poczucia humoru, potrafi bawić towarzystwo, umilać czas grą na instrumentach muzycznych. Nie dopuszcza krytyki i nie umie przełknąć uwag pod swym adresem. Na tym tle powstają zatargi, kłopoty i zmartwienia. W domu przeciętny gospodarz, w rodzinie mierny ojciec, w małżeństwie niedoceniany. Jeżeli trafi na dobrą żonę, można go wtedy przykładać do rany.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

AMBROŻY

 

Pochodzenie: greckie

Liczba imienia: ÓSEMKA

Znaczenie: nieśmiertelny

Znak zodiaku: Rak

Planeta: Księżyc

 

Imię Ambroży (Ambrosios) po grecku znaczyło "nieśmiertelny". Podobne "ambrozja" oznaczało napój bogów na Olimpie, który zapewniał im życie wieczne. Dziś to imię jest u nas niezmiernie rzadkie, ale dawniej Ambrożych było znacznie więcej. Polski lud nie potrafił tego imienia wymawiać i straszliwie je przekręcał. Z Ambrożego robił się więc Brożek i Zbrożek, Jamrozy i Jamróz, a nawet Mróz. Nazwiska Mrożek i Broszkiewicz pochodzą właśnie od Ambrożego, a także nazwa wsi: Mrozy. Sam Ambroży ma liczbę imienia sześć, która kojarzy się z wsią, z naturą i spokojnym życiem na łonie przyrody. Zapewne dlatego świętego Ambrożego uczyniono patronem pszczół i pszczelarzy. Jak większość numerologicznych szóstek, typowy Ambroży jest człowiekiem związanym głębokimi więziami uczuciowymi ze swymi najbliższymi, z rodziną i jej tradycjami, ze swoim całym otoczeniem. Tak układa sobie życie, by przeżywać ani heroicznych wzlotów, ani tym bardziej - upadków. Zależy mu na dobrobycie i na szacunku wśród ludzi, ale woli stosować metodę małych kroków. Woli być kimś w małej gminie, niż zagubić się w wielkomiejskim tłumie. Najbardziej go interesują rzeczy, których wartość jest ponadczasowa -jak filozofia i religia. To stare i dostojne imię najlepiej odpowiada naturze Raka, choć równie chętnie przyjmą je Ryby oraz Byk. Z drugiej strony nie radziłbym uszczęśliwiać imieniem Ambroży ani Baranów, ani Wag.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Osoba o imieniu Ambroży posiada wiele talentów. Ma dar szybkiej nauki obcych języków, jest ambitny, opanowany. Czasem zbyt surowy dla ludzi. Ma fajne poczucie humoru, potrafi dobrze się bawić w towarzystwie. Nie lubi krytyki ani uwag pod swoim adresem. Zwykle ma silną osobowość i opinię autorytetu moralnego. W pracy niełatwo go zadowolić, toteż woli działać samodzielnie. Nie jest najlepszym ojcem.

 

Imieniny Ambrożego

17 marca

20 marca

4 kwietnia

19 lipca

16 sierpnia

16 października

18 października

2 listopada

7 grudnia

 

Patroni i święci

Święty Ambroży (Ambrosius Aurelius) z Trewiru,

Ambroży Autpert z Galii

Ambroży Sansedpni, dominikanin

.Święty Ambroży Barlow, męczennik angielski

 

Zdrobnienia imienia Ambroży

Ambek, Ambroś, Ambuś, Brożek, Brożuś

 

Przysłowia

„Na święty Ambroży trzymaj dobre kozy.”

„Ambroży w grudniu uprawia ugory.”

„Na święty Ambroży poprawią się mrozy”

 

Szczęśliwa liczba: 1

Szczęśliwy kamień: hematyt

Szczęśliwy kolor: grafitowy

 

Ambroży w innych językach

ang. – Ambrose

fr. – Ambroise

niem. – Ambrosius, Ambros, Broos

czes. – Ambrož

fiń. – Brusi, Prusi

hol. – Broos

wł. – Ambrosio, Ambrogio, Brogio

 

Historia imienia Ambroży

Imię wywodzące się od rzymskiego cognomen Ambrosius, pochodzącego z języka greckiego, od przymiotnika ambrosius „nieśmiertelny”. W mitologii greckiej bogowie spożywali ambrozję (gr. ambrosia), pokarm dający im wieczną młodość i nieśmiertelność.

W Polsce imię to poświadczone jest w źródłach od 1425 roku. Znane było w formach: Ambroż, Ambroży, Ambrożek, Ambrożko, Jambroży, Brożman. Od imienia tego pochodzą nazwiska: Ambrożyc, Ambrożyk, Ambroziak, Ambrożewicz, Jamroz, Brożek.

Wielu świętych i błogosławionych nosiło to imię, przeważnie interesują oni tylko historyków Kościoła.

 

AMBROŻY, BISKUP MEDIOLANU I DOKTOR KOŚCIOŁA (ur. około 335 r., zm. 397).

Był jeszcze katechumenem i jako zarządca Ligurii i Emilii piął się po szczeblach kariery urzędniczej, kiedy nieoczekiwanie lud wybrał go na biskupa Mediolanu. Tak więc po przyjęciu chrztu 7 XII 374 r. został głową Kościoła w mieście, które w ówczesnym cesarstwie posiadało wielkie znaczenie. Ale działalność nowego, tak nieoczekiwanie wybranego biskupa, nie ograniczała się do tego miasta.

Rychło zaczął wywierać wpływ na przebieg sporów dogmatycznych, a równocześnie zjednał sobie szacunek władzy państwowej , u której kilkakrotnie interweniował na rzecz religii. Z cesarzem Teodozjuszem żył w wielkiej przyjaźni, a w roku 390 skłonił go do publicznej pokuty za rzeź Tesaloniczan. Pełen zasług i trudów zmarł 4 kwietnia 397 roku. W tym dniu przypadał wówczas Wielki Piątek. Toteż wbrew starochrześcijańskiemu zwyczajowi pamiątkę tego świętego obchodzono nie w dzień narodzin, ale w rocznicę jego konsekracji biskupiej 7 grudnia.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...