Skocz do zawartości

Test na orientację w terenie czyli co wiemy o domach horarnych ;)


Ismer

Rekomendowane odpowiedzi

  • Administrator

"Quiz" Johna Frawley'a, czyli ćwiczenie na orientację w znaczeniu domów.

 

Niektóre pytania wymagają obracania horoskopem czyli derywacji a inne są od razu domem radykalnym (docelowym, bez obracania). To zależy od rodzaju pytania i tzw. przynależności.

 

Ćwiczenie zamieszczone jest w podręczniku astrologii horarnej. Ten kto książkę czytał zapewne zapoznał się z odpowiedziami i wie już na czym rzecz polega, ten kto nie czytał może sprawdzić na ile sprawnie porusza się w dziedzinach domów horarnych, gdzie kluczowe jest zlokalizowanie pytania we właściwym domu.

Konieczne w astro horarnej jest zrozumienie różnicy między rzeczą samą w sobie a funkcją tej rzeczy: rzecz jest tym czym jest ale jej funkcje mogą być różne.

Zrozumienie tego mechanizmu jest podstawą w astrologii pytaniowej.

Dopiero po przypisaniu pytania do właściwego domu oceniamy siłę sygnifikatorów danej rzeczy / sprawy czyli zdolność lub niezdolność planet do działania, czyli konkretną odpowiedź na zadane pytanie. Jeśli umieścimy rzecz / sprawę, której dotyczy pytanie w niewłaściwym domu otrzymamy błędną odpowiedź.

 

Zwróćcie uwagę, że jest to ćwiczenie bardzo przydatne w kojarzeniu co jest czym - a to jest niezbędne w astrologii nie tylko horarnej - to świetne przygotowanie do rozkminiania natalnej.

 

Odważni mogą zamieścić swoje odpowiedzi w tym wątku ;)

Ja to już przećwiczyłam i okazało się, że przy niektórych pytaniach musiałam się namyślać a na niektórych wyłożyłam się całkowicie :icon_redface: i po zakończeniu ćwiczenia powiem które to były ;)

Rozwiązanie ćwiczenia podam najpóźniej za miesiąc, co prawda planuję zrobić to po świętach, ale nie wiem jak wyrobię się czasowo.

 

Przypuśćmy, że ty jesteś kwerentem więc np. twój ojciec będzie w domu 4 a twój kot w domu 6.

Określ w którym domu będziesz szukać:

 

1) króliczek twojego syna

2) dom twojego ojca

3) twoja ciężarna siostra

4) twój nowy samochód

5) twoja droga do pracy

6) twój szef

7) facet, z którym dzielisz biuro (chodzi tu o ludzia z pracy a nie o biuro - możecie być sprzątaczami czy piekarzami)

8) sen, który opowiada ci przyjaciel

9) twoi bracia

10) twój młodszy brat, w przeciwieństwie do starszego brata

11) twoje dzieci

12) twoje młodsze dziecko, w przeciwieństwie do starszego dziecka

13) twój eks małżonek

14) miejscowy ksiądz

15) brat księdza

16) szwagierka księdza

17) sąsiad szwagierki księdza

18) król Hiszpanii

19) wątroba twojego ojca

20) paczka ryżu, którą kupiłaś dzisiaj rano

21) działka kokainy, którą kupiłaś dzisiaj rano

22) książka, którą wypożyczyłaś z biblioteki

23) książka, którą napisałaś

24) osoba, która opowiadała glinom o twoim sekretnym życiu jako mistrza zbrodni

25) twój lokaj

26) twoja praca lokaja (ty jesteś lokajem)

27) kopalnie

28) mężczyzna, który przyszedł naprawić kanalizację

29) mężczyzna, który szeptał ci do ucha typy na następną gonitwę

30) twój uniwersytet

31) uniwersytet twojej córki

32) uniwersytet twojego nauczyciela

33) astrologia

34) fizyka kwantowa

35) dog brata twojego kochanka

36) rejs, o którego odbyciu myślisz

37) statek, na którym go odbędziesz

38) piłeczka twojego psa

39) dziecko przyjaciółki twojej matki

Edytowane przez Ismer
poprawka p. 35
  • Super 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale fajne :_ostr:

Na razie bez zastanowienia odpowiedziałabym na połowę pytań, ale też nie wiem czy poprawnie ;)

Można sobie wkleić te pytania i odpowiadać nie od razu?

  • Lubię to! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Jasne, że można, a do odważnych świat należy ;) sama już wiesz co Ci sprawia trudność i o to w tym chodzi, by się poćwiczyć a nie by bezbłędnie od pierwszego podejścia odpowiedzieć na wszystko. Niektóre rzeczywiście wymagają namysłu i wiem, że sprawiają trudność nawet wytrawnym humanistom :_oczko:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to... ale obciach może być :D

 

Określ w którym domu będziesz szukać:

 

1) króliczek twojego syna - VI

2) dom twojego ojca - IV ale nie wiem czy to ma być mój ojciec czy jego dom? mój ojciec to IV ale jego dom to chyba 4 od IV czyli VII ?

3) twoja ciężarna siostra - III

4) twój nowy samochód - II

5) twoja droga do pracy -----

6) twój szef - X

7) facet, z którym dzielisz biuro (chodzi tu o ludzia z pracy a nie o biuro - możecie być sprzątaczami czy piekarzami) - VI

8) sen, który opowiada ci przyjaciel ------

9) twoi bracia - III

10) twój młodszy brat, w przeciwieństwie do starszego brata ------

11) twoje dzieci - V

12) twoje młodsze dziecko, w przeciwieństwie do starszego dziecka -----

13) twój eks małżonek - VII

14) miejscowy ksiądz - IX

15) brat księdza -----

16) szwagierka księdza -----

17) sąsiad szwagierki księdza ----

18) król Hiszpanii - X

19) wątroba twojego ojca ----

20) paczka ryżu, którą kupiłaś dzisiaj rano -----

21) działka kokainy, którą kupiłaś dzisiaj rano ----

22) książka, którą wypożyczyłaś z biblioteki -----

23) książka, którą napisałaś - V

24) osoba, która opowiadała glinom o twoim sekretnym życiu jako mistrza zbrodni - XII

25) twój lokaj - VI

26) twoja praca lokaja (ty jesteś lokajem) - X

27) kopalnie - IV

28) mężczyzna, który przyszedł naprawić kanalizację - ,VI

29) mężczyzna, który szeptał ci do ucha typy na następną gonitwę ----

30) twój uniwersytet - IX

31) uniwersytet twojej córki - II

32) uniwersytet twojego nauczyciela -----

33) astrologia - IX

34) fizyka kwantowa - IX

35) dog brata twojego kochanka -----

36) rejs, o którego odbyciu myślisz - nie wiem za bardzo jaki rejs, bo XI to moje marzenia ale IX długa podróż

37) statek, na którym go odbędziesz - I

38) piłeczka twojego psa -----

39) dziecko przyjaciółki twojej matki -----

 

nad tymi z (----) muszę się zastanowić i wziąć do ręki kółko żeby sobie poodliczać :lol:

Edytowane przez Widja
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • Ekspert

to teraz ja się zmierzę :lol:

 

1) króliczek twojego syna - VI

2) dom twojego ojca - jeśli to jego dom znaczy jako jego nieruchomość to VII

3) twoja ciężarna siostra - III

4) twój nowy samochód - II

5) twoja droga do pracy - chyba liczyć to jako podróż krótka, więc III

6) twój szef - X

7) facet, z którym dzielisz biuro (chodzi tu o ludzia z pracy a nie o biuro - możecie być sprzątaczami czy piekarzami) - VIII

8) sen, który opowiada ci przyjaciel - ? nie wiem gdzie są sny ;p

9) twoi bracia - III

10) twój młodszy brat, w przeciwieństwie do starszego brata - chyba V

11) twoje dzieci - V

12) twoje młodsze dziecko, w przeciwieństwie do starszego dziecka - chyba VII

13) twój eks małżonek - VII

14) miejscowy ksiądz - IX

15) brat księdza - XI

16) szwagierka księdza - ?

17) sąsiad szwagierki księdza - ?

18) król Hiszpanii - X

19) wątroba twojego ojca - ? nie wiem gdzie w horarnej jest wątroba :(

20) paczka ryżu, którą kupiłaś dzisiaj rano - II

21) działka kokainy, którą kupiłaś dzisiaj rano - II

22) książka, którą wypożyczyłaś z biblioteki - chyba też II, albo V jako własność biblioteki

23) książka, którą napisałaś - V

24) osoba, która opowiadała glinom o twoim sekretnym życiu jako mistrza zbrodni - XII - wredny wróg ;)

25) twój lokaj - VI

26) twoja praca lokaja (ty jesteś lokajem) - X

27) kopalnie - IV

28) mężczyzna, który przyszedł naprawić kanalizację - ,VI

29) mężczyzna, który szeptał ci do ucha typy na następną gonitwę - ? to chyba doradca, ale w którym domu są doradcy?

30) twój uniwersytet - IX

31) uniwersytet twojej córki - IX

32) uniwersytet twojego nauczyciela - ?

33) astrologia - IX

34) fizyka kwantowa - IX

35) dog brata twojego kochanka - ? abo XII albo II

36) rejs, o którego odbyciu myślisz - ? bo nie wiem w jakim kontekście ;p

37) statek, na którym go odbędziesz - to konkret, więc I

38) piłeczka twojego psa - zabawka (rozrywka, zabawa) psa - XI ale jak jego własność to VII

39) dziecko przyjaciółki twojej matki - XII

 

rany Ismer to porąbane jest!

A możesz opisać domy horarne?

Edytowane przez Eufemia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) króliczek twojego syna- VI

2) dom twojego ojca- IV

3) twoja ciężarna siostra- III

4) twój nowy samochód- II

5) twoja droga do pracy- III

6) twój szef X

7) facet, z którym dzielisz biuro (chodzi tu o ludzia z pracy a nie o biuro - możecie być sprzątaczami czy piekarzami) VI

8) sen, który opowiada ci przyjaciel XII

9) twoi bracia- III

10) twój młodszy brat, w przeciwieństwie do starszego brata- III

11) twoje dzieci- V

12) twoje młodsze dziecko, w przeciwieństwie do starszego dziecka V

13) twój eks małżonek- VII

14) miejscowy ksiądz - IX

15) brat księdza- XI

16) szwagierka księdza- III

17) sąsiad szwagierki księdza - III

18) król Hiszpanii- X

19) wątroba twojego ojca- VI

20) paczka ryżu, którą kupiłaś dzisiaj rano- II

21) działka kokainy, którą kupiłaś dzisiaj rano- II

22) książka, którą wypożyczyłaś z biblioteki- III

23) książka, którą napisałaś- V

24) osoba, która opowiadała glinom o twoim sekretnym życiu jako mistrza zbrodni

25) twój lokaj- III

26) twoja praca lokaja (ty jesteś lokajem)- VI

27) kopalnie IV

28) mężczyzna, który przyszedł naprawić kanalizację III

29) mężczyzna, który szeptał ci do ucha typy na następną gonitwę III

30) twój uniwersytet IX

31) uniwersytet twojej córki IX

32) uniwersytet twojego nauczyciela IX

33) astrologia IX

34) fizyka kwantowa IX

35) dog brata twojego kochanka VI

36) rejs, o którego odbyciu myślisz XI

37) statek, na którym go odbędziesz II

38) piłeczka twojego psa II

39) dziecko przyjaciółki twojej matki V

 

W niektórych to strzelałam XDD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator
W niektórych to strzelałam XDD

 

Ja nie strzelałam, bo trochę się orientuję o wyciąganiu domów z domów, ale wyłożyłam się i tak :D

 

Jak zamieszczę odpowiedzi to prosiłabym byście dziewczyny wypowiedziały się z czym się zgadzacie a z czym nie, bo prawdę mówiąc ja też mam wątpliwości co do dwóch czy trzech odp. tym bardziej, że sam p. Frawley czasami rozmija się nieco z tym co przekazuje w jednej i drugiej swojej książce. A i inni autorzy podają odmienne przyporządkowania; co prawda te frawleyowskie są najbardziej logiczne i wynikają ze studiowania Lilly'ego, ale to nie jest przecież jedyne i jedynie słuszne źródło informacji.

 

Percia: mam w planach opisanie domów horarnych, ale wierz mi - to nie jest takie proste, tzn. samo przepisanie tekstu Johna nie jest zadaniem ponad moje siły (chociaż czasowo i owszem ;p) lecz chciałabym zrobić to kompleksowo, czyli przytoczyć również inne spojrzenia na domy horarne, a to już wymaga trochę pracy.

Skłaniam się ku temu, by zrobić to etapowo (a John już leży przed kompem i czeka na wstukanie :lol:) i tak chyba będzie najlepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

ODPOWIEDZI :)

 

1) króliczek twojego syna - X d.

2) dom twojego ojca - VII d.

3) twoja ciężarna siostra - III d.

4) twój nowy samochód - II d.

5) twoja droga do pracy - III d.

6) twój szef - X d.

7) facet, z którym dzielisz biuro (chodzi tu o ludzia z pracy a nie o biuro - możecie być sprzątaczami czy piekarzami) - VII d.

8) sen, który opowiada ci przyjaciel - VII

9) twoi bracia - III d.

10) twój młodszy brat, w przeciwieństwie do starszego brata - V d.

11) twoje dzieci - V d.

12) twoje młodsze dziecko, w przeciwieństwie do starszego dziecka - VII d.

13) twój eks małżonek - VII d.

14) miejscowy ksiądz - IX d.

15) brat księdza - XI d.

16) szwagierka księdza - V d.

17) sąsiad szwagierki księdza - VII d.

18) król Hiszpanii - VI d.

19) wątroba twojego ojca - VIII d.

20) paczka ryżu, którą kupiłaś dzisiaj rano - II d.

21) działka kokainy, którą kupiłaś dzisiaj rano - II d.

22) książka, którą wypożyczyłaś z biblioteki - II d.

23) książka, którą napisałaś - V d.

24) osoba, która opowiadała glinom o twoim sekretnym życiu jako mistrza zbrodni - XII d.

25) twój lokaj - VI d.

26) twoja praca lokaja (ty jesteś lokajem) - X d.

27) kopalnie - IV d.

28) mężczyzna, który przyszedł naprawić kanalizację - VI d.

29) mężczyzna, który szeptał ci do ucha typy na następną gonitwę - II d.

30) twój uniwersytet - IX d.

31) uniwersytet twojej córki - IX d.

32) uniwersytet twojego nauczyciela - V d.

33) astrologia - IX d.

34) fizyka kwantowa - IX d.

35) dog brata twojego kochanka - II d.

36) rejs, o którego odbyciu myślisz - IX d.

37) statek, na którym go odbędziesz - I d.

38) piłeczka twojego psa - VII d.

39) dziecko przyjaciółki twojej matki - XII d.

 

Ja się wyłożyłam na 1) - króliczku syna - bezmyślnie całkiem, bo nie odliczyłam VI d. od V d. tylko poleciałam małymi zwierzętami.

Poległam na 19) - wątrobie ojca - tu jednak z powodu różnych przyporządkowań do wątroby, dałam ją na VI d. jako wątpia a nie na V jak mówi J.Frawley, zresztą nadal mam wątpliwości - różnie ta wątrobę podają.

Tak samo 29) - mężczyzna, który szeptał ci do ucha typy na następną gonitwę - mój doradca; pogubiłam się w tych rodzajach doradców.

Całkiem skołowały mnie wszystkie uniwersytety: 30) "twój uniwersytet" , bo nie wiedziałam czy ja tam wykładam czy się uczę, ale to podobno na jedno wychodzi w tym wypadku; 31) uniwersytet mojej córki, bo wyprowadziłam go od V domu, więc wyszło mi, że to powinien być I d. a tu zonk - i też nie doszłam dlaczego on liczy to od I d. skoro to ja zadaję pytanie, a nie moja córka. 32) Uniwersytet nauczyciela był łatwiejszy, choć też zakręciło mnie gdzie w ogóle jest nauczyciel, ale tu w końcu prawidłowo wybrnęłam.

  • Medal 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • Ekspert

Hihi na króliczku wszyscy się wyłożyli xd.

I król Hiszpanii kurde, fakt to nie mój król, tylko szef obcego państwa. Wątroby i uniwersytetu nie rozumiem i też mam wątpliwości.

Reszta po analizie to czysta logika, ale też trzeba uważać co do którego domu należy. W wątku teoretycznym widać że jest to popaprane, ale chyba najgorsza jest Rymarkiewicz, bo ona równa znak z domem we wszystkim. Tak czy siak wcale nie jest to łatwe, znaczy przestawić się na klasyczne myślenie horarne :P

  • Lubię to! 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...
  • Moderators

Ja też się wyłożyłem na uniwersytecie córki (i paru innych). Nie ogarniam, dlaczego "mój syn" jest wyprowadzony z domu V a "moja córka" nie. 

Króliczek syna jest jasny: mój syn jest w domu 5 a więc jego zwierzątko (małe zwierzątko) jest w domu VI licząc od V, czyli na kole - w X.

Ale dlaczego "moja córka" już nie jest moim dzieckiem, podczas gdy syn nim jest? Frawley córkę wyprowadził tu z ascendentu, tak samo jak "mnie" - mój uniwersytet i uniwersytet mojej córki - wypadło, że to jest to samo, a przecież "moja córka" nie może być mną i nie jest też pytającą.

Może to tłumaczenie nawaliło albo błąd w druku? A jak on to wytłumaczył?

  • Lubię to! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
W dniu 26.09.2019 o 01:22, Ejbert napisał:

Może to tłumaczenie nawaliło albo błąd w druku? A jak on to wytłumaczył?

Zajrzałam z innego tematu i aż odkopię :D z tego co pamiętam (a podręcznik pożyczyłam i nie mam jak zajrzeć, ale ktoś mógłby zweryfikować jeśli ma :) ) to takich rzeczy jak "praca" i w tym wypadku może również "uniwersytet" się nie derywuje, czyli że uniwersytet to zawsze IX dom. Choć przyznam że nie wiem jak to się ma do uniwersytetu nauczyciela w takim razie. Po prostu pamiętam, że do niektórych rzeczy Frawley pisał że się nie obraca, że są jakby "uniwersalne" i może chodzi o tę regułę.

  • Lubię to! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Martyna, nie obraca się rzeczy oczywistych, czyli tych wynikających z domów jeśli ktoś pyta bezpośrednio o siebie. Np. moja praca lub mój szef to zawsze dom 10, mój uniwersytet i moja zamorska (daleka) podróż to zawsze dom 9, ale jeśli ja pytam o sprawy mojego dziecka, to zawsze wyprowadzam pytania z 5 domu horoskopu horarnego traktując go jako 1 dom dziecka.

Zagwózdka z Frawleyem polega na tym, że on, w miarę rozwoju, czyli nabywanego doświadczenia, zmieniał zdanie. Nie we wszystkim, ale już w jakiś czas po wydaniu książki po polsku była korekta, tzn. John sam o tym wspominał, nie pamiętam, czy ma to u siebie na stronie czy któryś z astroportali to publikował, ale gdzieś czytałam na pewno o zmianie koncepcji. A druga sprawa to taka, że polskie wydanie według mnie zawiera błędy (czasami oczywiste), niestety nie mam porównania z wydaniem angielskim. I myślę, że to po naszej stronie ktoś po drodze coś skiepścił - albo tłumaczenie, albo w druku, bo niemożliwym jest, by niektóre ewidentne, szkolne byki popełnił doświadczony astrolog. Może uniwersytet mojej córki miało być nie IX a I - takie błędy zdarzają się w drukarniach i bardzo trudno jest to wyłapać na etapie korekty, bo o ile tłumacz czasami zna się na zagadnieniu, które tłumaczy, to korektor już nie.

Z wątrobą ojca w dalszym ciągu się nie zgadzam, a nie zgadzam się, bo nie rozumiem dlaczego tak to wyprowadził, natomiast co do uniwerku córki przyjmuję, że to jednak błąd drukarski.

  • Lubię to! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Ismer ja nie mam pojęcia jak to działa i nie piszę z pozycji osoby która wie :) po prostu coś mi świta, że Frawley wyraźnie pisał, że niektórych rzeczy się nie obraca, nawet jeśli dotyczą córki/męża/brata sąsiadki. I pamiętam, że mnie to właśnie zdziwiło. Chyba Iza Podlaska pisała, że był poprawiany ten podręcznik, ale rzeczywiście po polsku nie wyszedł. 

  • Lubię to! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator
2 godziny temu, martynamarzena napisał:

@Ismer ja nie mam pojęcia jak to działa i nie piszę z pozycji osoby która wie

 

ja pojęcie jakieś mam, słabe jednak, bo za późno się tematem zainteresowałam. To znaczy wiedziałam od początku mojej astrologicznej edukacji, ale skończyło się to na informacji, że istnieje taki dział astrologii i zapoznaniu się z jej podstawami.

Też nie piszę z pozycji osoby, która wie, no bo nie można wiedzieć, skoro ma się nędzną praktykę w temacie. Może za parę lat, przy dobrej woli, jeśli nie polegnę przez lenistwo, będę mogła porozmawiać bardziej przytomnie na temat horarnej. A na razie najczęściej bredzę :sark:

 

2 godziny temu, martynamarzena napisał:

po prostu coś mi świta, że Frawley wyraźnie pisał, że niektórych rzeczy się nie obraca, nawet jeśli dotyczą córki/męża/brata sąsiadki. I pamiętam, że mnie to właśnie zdziwiło

 mi też świta, lecz o co dokładnie mu z tym chodziło - nie pamiętam. Mam obie książki, lecz zapału by w nich kopać jest we mnie tyle, co na żabie piór :D

 

2 godziny temu, martynamarzena napisał:

Chyba Iza Podlaska pisała, że był poprawiany ten podręcznik, ale rzeczywiście po polsku nie wyszedł. 

 

Też tak mi się widzi, że to u niej napisane było, ale rzecz jasna jest jak wyżej - nie będę kopać, w sumie to i tak nieistotne.

 

Dobrym studium jest też książka P.Piotrowskiego, chociaż jest to praca ukazująca zasady wnioskowania horarnego bardziej z pozycji "ja - przeciwnik", w dużej mierze wnioskowanej z pozycji asc - dsc (w uproszczeniu oczywiście), ale generalnie to podejście, jakby nie patrzeć, jest właściwie istotą całej astrologii pytaniowej, bo absolutnie każda sprawa, nawet czasowa, jest opowiadana przez pryzmat tego, czyje sygnifikatory są silniejsze i jakich mają sprzymierzeńców / wrogów.

  • Lubię to! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, Ismer napisał:

Mam obie książki, lecz zapału by w nich kopać jest we mnie tyle, co na żabie piór :D

Ja właśnie moją pożyczyłam, ale jako żem formalista, to chętnie tam pokopię i odnajdę ten fragment jak tylko odzyskam książkę :D

 

Dla mnie horarna jest za bardzo szczegółowa, łeb mi pęka od tych antiscionów i tak dalej. Chociaż z drugiej strony takie dochodzenie po nitce do kłębka jest mega fascynujące (pozdrawiam fanów serialu Dark np. ), może mi się kiedyś uwidzi ćwiczenie tego. Odkopałam wątek dlatego, że akurat zagadka uniwersytetu córki gdzieś mi zamigotała w pamięci :)

  • Lubię to! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...