Skocz do zawartości

O Bogu i wybaczaniu


Ismer

Rekomendowane odpowiedzi

  • Administrator

W chwilach szczęścia, chwalcie Boga.

W trudnych chwilach, szukajcie Boga.

W spokojnych chwilach, czcijcie Boga.

W bolesnych chwilach, ufajcie Bogu.

W każdej chwili, myślcie o Bogu.

 

Ludzie chodzą do różnych miejsc pielgrzymek, aby zobaczyć Boga. Poszukują Boga.

Powiadam wam - jesteście Bogiem, Bóg jest w was, nad wami, pod wami i obok was. Nie traktujcie Go jako oddzielnego od was. Sama Jaźń (Atma) jest boska. Miejcie zakorzenione w sobie takie pojmowanie. Bóg jest obecny we wszystkich, od szkraba po dorosłego, od mikrokosmosu do makrokosmosu. Jeśli tak będziecie myśleli, będzie się wam w życiu powodziło.

Dlatego ciągle powinniście wracać do myślenia, że Bóg nie znajduje się gdzie indziej. Bóg jest w waszym sercu. Serce to centrum Boga. Jesteście Bogiem. Wy i Bóg to jedno. Bóg mieszka w ołtarzu waszego serca. Nie ma potrzeby wyrzekania się świata. Pozostawajcie w społeczeństwie ze świadomością, że Bóg jest w was.

Właśnie dlatego mówi się Sahasra śirsza Purusza sahasraksza sahasra pad (Kosmiczna Istota ma tysiące głów, oczu i stóp).

z dyskursu z 22 listopada 2010.

 

Kaczka

Pewien chłopiec zwykł odwiedzać swoich dziadków w ich gospodarstwie rolnym. Otrzymał procę do zabawy w pobliskim lesie. Próbował tam strzelać do różnych celów, ale bez powodzenia. Nieco zniechęcony wracał na kolację. Idąc do domu, zobaczył ulubioną kaczkę babci. Odruchowo strzelił w jej kierunku i ugodził kaczkę prosto w głowę, zabijając ją. Był wstrząśnięty i żałował swego postępku. W panice ukrył nieżywą kaczkę pod kupką gałęzi, jednak na koniec zauważył, że całą scenę obserwowała jego siostra! Sally widziała wszystko, ale nie odezwała się ani słowem.

Następnego dnia po obiedzie babcia powiedziała: „Sally, chodź, pozmywamy naczynia.” Ale Sally odrzekła: „Babciu, Johnny mówił mi, że chciałby pomóc w kuchni.” Zaraz też wyszeptała do niego: „Pamiętasz tę kaczkę?” Tak więc Johnny pozmywał naczynia.

Później tego samego dnia dziadek spytał, czy dzieci chciały pójść na ryby.

Babcia zaprotestowała: „Przykro mi, ale potrzebuję pomocy Sally przy przygotowywaniu kolacji.” Sally uśmiechnęła się i powiedziała: „Wszystko w porządku, bo Johnny powiedział mi, że chciałby pomóc.” Ponownie wyszeptała: „Pamiętasz kaczkę?” Tak więc Sally poszła łowić ryby, a Johnny pozostał do pomocy.

Po kilku dniach wypełniania obowiązków swoich i Sally Johnny nie mógł już tego dłużej znieść. Poszedł do babci i wyznał, że zabił kaczkę.

Babcia przyklękła, przytuliła go i powiedziała: „Wiem, kochanie. Stałam w oknie i widziałam wszystko. Ponieważ jednak kocham cię, wybaczyłam ci.

Ciekawa byłam tylko jak długo pozwolisz, by Sally robiła z ciebie niewolnika.”

 

Morał z tej historii jest taki:

Diabeł nieustannie ciska ci w twarz wszystko z twojej przeszłości, wszystko co zrobiłeś (kłamstwa, długi, strach, nienawiść, gniew, pamiętliwość, rozgoryczenie itd.).

Cokolwiek to było, powinieneś wiedzieć, że Bóg stał w oknie i wszystko widział – widział całe twoje życie.

Chce, abyś wiedział, że On cię kocha i że zostało ci wybaczone.

Po prostu chce wiedzieć, jak długo pozwolisz diabłu robić z ciebie niewolnika.

Wspaniałą cechą Boga jest to, że gdy prosisz o przebaczenie, On nie tylko ci wybacza, ale także puszcza w niepamięć.

Postąp i ty podobnie i jeszcze dziś odmień czyjeś życie.

 

z Heart to Heart Nr 6 (czerwiec 2005) tłum. KMB.

  • Dziękuję 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Sathya Sai Baba naucza, że człowiek jest obrazem Boga.

Nie ogranicza się do śmiertelnego ciała i osobowości, lecz w rzeczywistości jest nieśmiertelnym duchem, cząstką Boga.

Podobnie jak Jezus mówiący o miłowaniu bliźniego jak siebie samego, Sai Baba mówi: "dostrzegajcie siebie we mnie, tak jak ja widzę siebie w was wszystkich. Jesteście moim życiem, moim oddechem, moją duszą.

Wszyscy jesteście moimi formami. Gdy kocham was, kocham siebie. Miłość to moja natura, cóż mogę na to poradzić? Jesteście wszyscy moją własną, ukochaną jaźnią. Oddzieliłem siebie od siebie, abym mógł kochać siebie. Odległość nie stanowi żadnej przeszkody dla przepływu mojej miłości. Miłość podróżuje szybciej niż myśl. Miłość to mistyczny dotyk niewidzialnego".

 

Skoro naturą Boga jest miłość, jest ona także prawdziwą naturą człowieka.

Dlatego Sai Baba w swoich dyskursach zwraca się do słuchaczy używając określenia "ucieleśnienia miłości".

Mówi m.in.:

"Stworzył [bóg] was na swój obraz i podobieństwo. Jesteście doskonali. Żyjcie w zgodzie ze swą duchową naturą. Żyjcie godnie.

Przemierzajcie ziemię z dumnie podniesionymi głowami, wielcy duchem, z sercami otwartymi na miłość.

Wierzcie w siebie - w swoją ludzką wartość oraz w Boga mieszkającego w waszych sercach, a wszystko będzie dobrze."

"Ziemia jest manifestacją mojego istnienia, stworzoną z mojego życia. Gdziekolwiek spoglądacie, ja tam jestem. Dokądkolwiek podążacie, ja tam jestem. Z kimkolwiek się spotykacie, spotykacie się ze mną. Jestem w każdym, w całej swojej chwale.

Dostrzegajcie mnie wszędzie.

Rozmawiajcie ze mną i kochajcie mnie - tego, który żyje we wszystkich istotach.

A wówczas odpowiem wam z wnętrza każdego stworzenia i przywrócę was do chwały. Żyjcie w zgodzie z moimi prawami, a doświadczycie cudów!"

 

Życie zgodne z boskimi prawami oznacza dążenie do doskonałości w każdym z pięciu aspektów składających się na istotę ludzką: w aspekcie fizycznym, intelektualnym, emocjonalnym, psychicznym oraz duchowym.

 

Doskonałość na płaszczyźnie fizycznej przejawia się jako prawość, właściwe postępowanie, czyli działanie zgodne z wolą Boga.

Doskonałość na płaszczyźnie intelektualnej przejawia się jako prawda, kiedy to umysł rozpoznaje niezmienną, ponadczasową prawdę i potrafi rozróżnić pomiędzy tym, co nietrwałe i przemijające, a tym, co wieczne.

Doskonałość na płaszczyźnie emocjonalnej przejawia się jako pokój, stan idealnego spokoju i wewnętrznej harmonii, będący wynikiem wzniesienia się ponad emocje, pragnienia oraz awersje.

Doskonałość na płaszczyźnie psychicznej przejawia się jako wszechogarniająca miłość i akceptacja wszystkiego, co istnieje. Jest to miłość, której nie ograniczają bariery ludzkiego ego.

Doskonałość na płaszczyźnie duchowej przejawia się jako zasada niekrzywdzenia, czyli powstrzymanie się przed zadawaniem bólu jakiejkolwiek istocie wypływające ze świadomości, że wszelkie życie jest jednością.

Zasada niekrzywdzenia zawiera w sobie cztery poprzednie wartości tak samo, jak duchowy aspekt istoty ludzkiej, a jako najsubtelniejszy, przenika pozostałe cztery aspekty.

 

Tragedią naszego zabieganego i wyalienowanego życia jest jednak to, że nie dążymy do owej doskonałości.

Zapomnieliśmy, kim jesteśmy, nie wiemy, na co nas stać i zgubiliśmy sens życia.

Z racji swej boskiej natury nosimy w sobie odwieczne pragnienie absolutnego szczęścia, ale próbujemy je realizować w tak wypaczony sposób, że przynosi nam to tylko frustracje i cierpienie.

W tym kontekście wszelkie nasze pragnienia, tęsknoty i poszukiwania szczęścia na planie materialnym Sai Baba uznaje za szaleństwo niezaspokojonej miłości. Są one niczym innym, jak przybierającą różne formy nieuświadomioną tęsknotą za Bogiem, za połączeniem się z Nim i za powrotem do źródła, czyli do siebie samego.

Jedynie ów "powrót do domu" może dać człowiekowi prawdziwe, nieprzemijające szczęście.

 

"Oczekuję od was tylko jednego - mówi Swami - bądźcie ludźmi bez skazy, bądźcie zawsze pełnymi błogości, bądźcie ucieleśnieniami ducha atmy. Oczekuję, że będziecie okazywać to światu swoim zachowaniem oraz całym swoim życiem.

Cóż więcej mogę wam powiedzieć? Świadomi tej prawdy uważnie podążajcie właściwą ścieżką i postępujcie godnie".

  • Super 1
  • Dziękuję 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...