Skocz do zawartości
Ismer

Cygańskie rozmówki :)

Rekomendowane odpowiedzi

Ismer
Ja się♠ rzucam jak szczerbaty na suchary raz na lenorki, raz na cyganki- Piatnikowe jak i Sybilla della Zingara- te mnie zauroczyły....uwielbiam je chociaż odczytuję całkowicie intuicyjnie. Pieknie mówia- tylko ostatnio czort mnie podkusił i namalowałam na nich znaczenia klasyków ( wyciągniete z jakiejś stronki internetowej). no i zaczął się zgrzyt....bo jakze złodziej moze być oznaczony 10 karo.... chyba, ze to te inne znaczenia, gdzie trefle to pieniądze.....teraz kombinuje jak to wymazać :/. a lenorki raz do mnie przemawiają a raz nie.....czasami widzę po prostu ciemność... hahaha

Rogi, kup drugie ;p - nie da się wymazać flamastra, ślad zostaje na całe życie xd

Jak już malowałaś to trzeba było tak jak Tobie mówią, tzn. jak je kojarzysz z klasykami, a nie ze stronki, bo to już nie jest Twoje.

10 karo komuś się mogło skojarzyć ze złodziejem właśnie ze względu na pieniądze, które mozna ukraść ;) ale jak dla mnie to nawet do "francuzów" nie pasuje.

A Sibilla jest świetna, choćby dlatego, iż nie skażona żadną obca myślą (mam na myśli brak instrukcji), ja też je lubię i mam swój katalog, w którym zapisuję własne skojarzenia.

Z jakiej stronki wyciągnęłaś te znaczenia klasyków? ciekawa jestem, bo jak spojrzę na całość to może uda mi się określić z jakiego obszaru znaczeniowego pochodzi ich wykładnia, no chyba że autor strony ma swoje własne, wtedy nie za cholerę nie dojdziesz z czym co się tam je :D

Edytowane przez Ismer

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość gość5

stąd Ismer Shahar & Gypsy Cards: Znaczenia kart mam też plik z ich opisem z jakiegoś forum :/ ale zła jestem o te znaczenia klasyków na kartach.... tzreba zbierać na nowe, bo piękne są :P

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Ismer

Ha, czytam to i muszę powiedzieć, że charakterystyki cygańskiej nie ma się co wieszać, każdy widzi wg. siebie (potem wrzucę przykład swój vis tamte) ale już klasykami poleciała hen - bo kartę cygańską tłumaczy poprzez pryzmat karty klasycznej. A to nie na tym polega ta sztuczka ;)

Nie jest łatwo zresztą dopasować klasyki do tej talii, jeśli nie ma jednoznacznej definicji, którą ja nazywam sercem karty - a w mojej talii każda jest inna, choć oczywiście są grupy tematyczne.

Pracuję właśnie nad tym, ale to i tak robota głupiego, bo w mojej sibilli nie ma np. kart gniew, władca (no może to być Lord) czy zazdrość, a co za tym idzie ta moja układanka pasuje tylko do tej talii i tylko do mojej wizji obu talii. No ale że jest moja to sobie dłubię, bo i tak nikt inny nie będzie z nią gadał :D

Ta ze stronki to jest troszkę inna talia niż moja sibilla, ja mam tą z nekrologiczną obwódką, tzn. miałam, bo obcyndoliłam ją.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Ismer

Do porównania wybrałam Stałość (Trwałość, Wytrwałość, Constancy), bo to jest karta inaczej interpretowana w cyganach 36 kartowych a inaczej w 52 kartowej talii.

W cyganach 36 (Piatnika) wizerunek karty to oko z rozchodzącymi się odeń promieniami, nazywana jest "Okiem Opatrzności" i stąd jej interpretacja utrzymana jest w klimacie karty Duchowny.

W talii 52 jest to kobieta opierająca się o zrujnowaną kolumnę, kobieta jest sporych rozmiarów, wydaje się być niewzruszona. I to stanowi serce karty: stałość, niewzruszoność.

Kobitka pisze:

Symbolika:

to bardzo dobra i korzystna karta, zapowiadająca szczęście, bogactwo i sukces w każdej dziedzinie życia, znak stabilności i wytrwałości w działaniu, które zostanie odpowiednio nagrodzone - prezenty, a także nieoczekiwane korzyści;

sprzyja nowym spotkaniom oraz odnawianiu dawnych więzi emocjonalnych i biznesowych

i dalej podciąga ją pod znaczenie 10 kier, czyli:

10 Kier:

karta domu i domowego ogniska; rodzinnych uczuć, pełnych czułości i radości; zwiastuje szczęśliwe wydarzenia i zmiany w strefie uczuciowej

Znaczenie karty w pozycji prostej:

rodzina, pokrewieństwo, przyjaciele i znajomi, może oznaczać dom a nawet miasto w którym będą się rozgrywały wydarzenia; obietnica harmonii, spokoju, satysfakcji i szacunku dla innych; lojalność i szczerość zostanie nagrodzona; pozytywne zmiany w związkach i przełomy w relacjach, które wydawały się już stracone;

bezpieczeństwo i balans w działaniu łatwo pokona przeszkody w postaci plotek i złego zachowania innych, doprowadzając do realizacji wyznaczonych celów; czas poświęcony w pracy przynosi wreszcie pożądane rezultaty, polepszenie naszego wizerunku w firmie;

doskonałe zdrowie; powrót do zdrowia po długotrwałym leczeniu;

Jak dla mnie to dodanie karcie Stałości znaczenia karty 10 kier jest trafieniem jak kulą w płot.

Oczywiście rozumiem, że jej już się to tak kojarzy i wobec tego jej karty będą tak pracowały, jak je sobie ustawiła, ale dla innych, którzy mają inną wizję roli Stałości i roli 10 kier stanowi to własnie niekiepski zgrzyt.

I masz wytłumaczenie, dlaczego Ci nie pasuje ta 10 karo do Złodzieja :biggrin:

Moja Stałość to karta stabilności, stałego acz nie szybkiego rozwoju, zaufania, powiązań z przeszłością, jednolitości, długiego czasu, niezniszczalności, niewzruszonego trwania i niewzruszonego działania.

Karta wskazuje, że każda sytuacja o którą pytasz jest stała, niezmienna, nieodwracalna - zarówno ta dobra, jak i ta zła.

Sprawiedliwości stanie się zadość - odbierzesz należna zapłatę, zbierzesz owoce swoich działań.

I na tej podstawie wyciąga się dalsze skojarzenia i wnioski, np.:

Sukces można odnieść dzięki wytrwałości i cierpliwości. Przy tej karcie nie wyrywaj się jak Filip z konopii - możesz spokojnie poczekać na właściwy moment.

Męstwo, dzielność, upór, determinacja w pokonywaniu przeszkód zostaną uwieńczone zwycięstwem.

Nie zatrzymuj się jednak w miejscu, konsekwentnie realizuj swój plan i bądź w tym wytrwała, gdyż tylko to przyniesie upragniony wynik.

Każde twoje działanie podjęte w tym czasie będzie miało duży wpływ na jutro (na dalsze życie), uważaj więc co robisz dzisiaj. Twoje działania muszą mieć solidne fundamenty.

Trzymaj się zasad, pielęgnuj więzi / tradycje które łączą rodzinę, grupę przyjaciół, środowisko zawodowe itp.

Możesz liczyć na przyjaciół; ogólnie karta oznacza, że w twoim otoczeniu są takie, osoby, na które zawsze można liczyć, które ci pomogą w razie potrzeby.

Jeśli musisz odejść (czegokolwiek to dotyczy) to nie pal za sobą mostów.

Jeśli otrzymasz jakąś propozycję czy ofertę od osoby znanej w przeszłości to Stałość wskazuje, że jest to dobra, korzystna, uczciwa oferta.

Siła przetrwania.

To wszystko można dopasować do każdej sytuacji i każdego działania, bo tak naprawdę kwintesencją tej karty jest trwanie i przetrwanie, bez względu na to jak wielkie są zawirowania życiowe.

PS

Na tej stronie nie trafiłam na Złodzieja z 10 karo, w ogóle jest tam tylko z 10 kart opisanych; ich główne źródła to strony hiszpańskie i włoskie, też je czytałam, ale dałam sobie siana, wolę własne skojarzenia, tak jak zalecają w instrukcji, której praktycznie nie ma :D

Edytowane przez Ismer

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość gość5
Do porównania wybrałam Stałość (Trwałość, Wytrwałość, Constancy), bo to jest karta inaczej interpretowana w cyganach 36 kartowych a inaczej w 52 kartowej talii.

W cyganach 36 (Piatnika) wizerunek karty to oko z rozchodzącymi się odeń promieniami, nazywana jest "Okiem Opatrzności" i stąd jej interpretacja utrzymana jest w klimacie karty Duchowny.

W talii 52 jest to kobieta opierająca się o zrujnowaną kolumnę, kobieta jest sporych rozmiarów, wydaje się być niewzruszona. I to stanowi serce karty: stałość, niewzruszoność.

Kobitka pisze:

i dalej podciąga ją pod znaczenie 10 kier, czyli:

Jak dla mnie to dodanie karcie Stałości znaczenia karty 10 kier jest trafieniem jak kulą w płot.

Oczywiście rozumiem, że jej już się to tak kojarzy i wobec tego jej karty będą tak pracowały, jak je sobie ustawiła, ale dla innych, którzy mają inną wizję roli Stałości i roli 10 kier stanowi to własnie niekiepski zgrzyt.

I masz wytłumaczenie, dlaczego Ci nie pasuje ta 10 karo do Złodzieja :biggrin:

Moja Stałość to karta stabilności, stałego acz nie szybkiego rozwoju, zaufania, powiązań z przeszłością, jednolitości, długiego czasu, niezniszczalności, niewzruszonego trwania i niewzruszonego działania.

Karta wskazuje, że każda sytuacja o którą pytasz jest stała, niezmienna, nieodwracalna - zarówno ta dobra, jak i ta zła.

Sprawiedliwości stanie się zadość - odbierzesz należna zapłatę, zbierzesz owoce swoich działań.

I na tej podstawie wyciąga się dalsze skojarzenia i wnioski, np.:

Sukces można odnieść dzięki wytrwałości i cierpliwości. Przy tej karcie nie wyrywaj się jak Filip z konopii - możesz spokojnie poczekać na właściwy moment.

Męstwo, dzielność, upór, determinacja w pokonywaniu przeszkód zostaną uwieńczone zwycięstwem.

Nie zatrzymuj się jednak w miejscu, konsekwentnie realizuj swój plan i bądź w tym wytrwała, gdyż tylko to przyniesie upragniony wynik.

Każde twoje działanie podjęte w tym czasie będzie miało duży wpływ na jutro (na dalsze życie), uważaj więc co robisz dzisiaj. Twoje działania muszą mieć solidne fundamenty.

Trzymaj się zasad, pielęgnuj więzi / tradycje które łączą rodzinę, grupę przyjaciół, środowisko zawodowe itp.

Możesz liczyć na przyjaciół; ogólnie karta oznacza, że w twoim otoczeniu są takie, osoby, na które zawsze można liczyć, które ci pomogą w razie potrzeby.

Jeśli musisz odejść (czegokolwiek to dotyczy) to nie pal za sobą mostów.

Jeśli otrzymasz jakąś propozycję czy ofertę od osoby znanej w przeszłości to Stałość wskazuje, że jest to dobra, korzystna, uczciwa oferta.

Siła przetrwania.

To wszystko można dopasować do każdej sytuacji i każdego działania, bo tak naprawdę kwintesencją tej karty jest trwanie i przetrwanie, bez względu na to jak wielkie są zawirowania życiowe.

PS

Na tej stronie nie trafiłam na Złodzieja z 10 karo, w ogóle jest tam tylko z 10 kart opisanych; ich główne źródła to strony hiszpańskie i włoskie, też je czytałam, ale dałam sobie siana, wolę własne skojarzenia, tak jak zalecają w instrukcji, której praktycznie nie ma :D

no własnie ja zamierzam popracowac nad flamasterm, bo te klasyki do cyganek nijak sie maja- jak sie nie da inaczej- to zamaluje :P, ramek tez nie mam- był taki moment, ze obciełam niemal we wszystkich taliach hahaha. Kolejna taka pewnie kiedys zakupie, bo bardzo mi się podoba :P

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Ismer

Rogi, a którą masz talię, tą z czarną obwódką czy z białą? Ja kupiłam w kraju, a ta talia prezentowana na stronce wydana była raczej za granicą, nie trafiłam na nią u nas. Teoretycznie kupiłam właśnie białą, u Alli Ch. - tam na fotce była biała, a jak przyjechała to okazało się, że wcale nie - była czarna. I bardzo cienka a i grafika kiepska; ciekawa jestem czy te wydawane na rynek zachodni też są takiej paskudnej jakości.

Mamy te same myśli - też pomyślałam, żeby to elegancko zamalować, bo przecież można zrobić jakiś artystyczny kleks :)

Jak zrobię fotę moich zamalowanych lenorków to wkleję - zobaczysz jaka ze mnie artystka z kociego teatru :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość gość5

moja nie ma obwódek - kupiłam ja na book depository, ale! zmywacz do paznokci z Rossmanna dał radę i ślad został tylko na tych, na których wcześniej pisałam długopisem hahahah. Obwódki obcięłam- potem trochę żałowałam- ale sa mniejsze i bardziej poręczne...

moje miały chyba czarne ramki ale głowy nie dam sobie za to uciąć.

Edytowane przez gość5

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Ismer

Ja po obcyndoleniu nakleiłam je na klasyki - kupiłam talię nowych i teraz mam z biała obwódką, świetnie się wpasowały, no i są teraz o niebo trwalsze :D

Tylko musi być dobry klej, bo inaczej będą odłazić.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Kremilek

można znaleźć na stronach obcojęzycznych tłumaczenie Sibilli, ale i tam każdy ma nieco inne karty (nie jest to jedna talia z tymi samymi symbolami, one się różnią niektórymi obrazkami \ nazwami) a po drugie są to objaśnienia własne. To nie jest niczym złym, ale jednak już nie to co moje własne skojarzenia.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi