Jump to content

Zodiak w żałobie ;)


Fortunea
 Share

Recommended Posts

Śmierć bliskiego przyjaciela - Zodiak na stypie

 

Baran

Reaguje spontanicznie, narzuca rodzinie zmarłego pomoc w organizacji pogrzebu, robi to chaotycznie komplikując przebieg uroczystości. W dobrej wierze wymawia krewnym ich rzeczywiste i urojone przewinienia popełnione niegdyś wobec zmarłego. Niezbyt żywiołowo składa kondolencje, powoduje zamęt i konsternację. Otoczenie z ulgą przyjmuje, gdy nagle przypomina sobie jakąś pilną sprawę i wybiega "na pięć minut".

 

Byk

Głęboko poruszony, śmierć przyjaciela odbiera jako zmniejszenie swego stanu posiadania. Jego żal po śmierci jest szczery, a ból - autentyczny, jednakże na peryferiach uczuć budzi się natrętna myśl, czy też przypadnie mu coś w spadku po zmarłym - przecież byli sobie tak bliscy.

 

Bliźnięta

Pierwsza reakcja: są zaskoczone, bo sądziły, że przyjaciel umarł już dwa lata temu.

Obok serdecznego żalu po zmarłym, co dość żywiołowo manifestują, okazują żywe zainteresowanie zgromadzonymi na uroczystości pogrzebowej osobami, odnawiają dawne znajomości i nawiązują nowe. Składając kondolencje rodzinie, wygłaszają błyskotliwe uwagi o zmarłym - świetna okazja do celnych słówek, nieraz niego dwuznacznych, zresztą nieboszczyk sam by się uśmiał, gdyby je słyszał, przecież miał poczucie humoru - w przeciwnym wypadku Bliźnięta nie przyjaźniły by się z nim.

 

Rak

Jest w stanie głębokiej rozpaczy, którą umiejętnie stara się maskować - nie zapomniał ubrać się z dyskretną elegancją. Dla niego niemal skończył się świat, zaczyna się nowa epoka, groźna, obca bez zmarłego przyjaciela. Jak bez niego żyć? Pochlipując sięga po stare listy od przyjaciela i pożółkłe fotografie.

Wszystkie wady zmarłego odchodzą na odległy plan - obrasta on w oczach Raka legendą i wciąż żyje w wyobraźni. Bez tego ten nowy świat byłby nie do zniesienia.

 

Lew

Pomimo autentycznego żalu, jest w swoim żywiole. Ubrany żałobnie, lecz z krzyczącą elegancją, eksponuje się pysznym dostojeństwem, obnosi się godnie i wysuwa na pierwszy plan. Podkreślą nie tylko swoją ważność, ale w ten sposób składa również hołd zmarłemu - taka majestatyczna osoba na pogrzebie przyjaciela, czy to nie wzruszające? Postronni żałobnicy (mniej zorientowani) jemu pierwszemu składają wyrazy ubolewania. Przyjmuje je łaskawie, nieco protekcjonalnie jako należne bardziej jemu niż rodzinie zmarłego.

Wzywa wszystkich obecnych do powstania i uczczenia minutą ciszy zmarłego, po czym opada na fotel.

 

Panna

Jest bardzo zaabsorbowana, pochlipuje i wspomina epizody z życia zmarłego przyjaciela. Chce być pomocna rodzinie zmarłego.

Jej nadmierna gadatliwość męczy obecnych, którzy powierzają jej na odczepne drobne zadania, ale wykazuje w nich taką pedanterię i drobiazgowość, że staje się kłopotliwa dla otoczenia.

 

Waga

Przybywa mocno zdyszana, gdyż nie mogła się zdecydować, w co się ubrać. Wreszcie założyła nazbyt elegancką odzież, co zwraca powszechną uwagę (i wzbudza irytację Lwa, gdyż ubrana jest gustowniej od niego). Speszona sytuacją i jednocześnie targana żalem za zmarłym, nie wie, jak postąpić: czy zbliżyć się do rodziny ze słowami pociechy, czy stanąć dyskretnie na uboczu, a może wysunąć się na plan pierwszy i dać się podziwiać. Wygląda przecież tak efektownie, a nowa okazja może nieprędko się zdarzyć.

 

Skorpion

Jednocześnie ze szczerym przeżywaniem straty, notuje w myśli obserwowane słabostki zebranych. Napotkawszy Bliźnięta, przekazuje im po cichu kąśliwe uwagi dotyczące obecnych. Cieszy go, gdy odpowiadają ciętym słowem, lecz w przeciwieństwie do jego uwag, pozbawionym nieżyczliwości. Wezwany przez domowników do pomocy angażuje się chętnie i energicznie. Słowa współczucia wyraża głosem silnym i nabrzmiałym uczuciem.

 

Strzelec

Śmierć przyjaciela Strzelec przeżywa głęboko i spokojnie, próbuje nie poddać się nastrojowi depresji. W stosunku do rodziny zmarłego jest dyskretny i powściągliwy.

Budzi powszechną sympatię za próby rozładowania zbyt ciężkiej atmosfery. To właśnie jego silnemu ramieniu powierza się w kondukcie pogrzebowym najbardziej osłabione osoby.

 

Koziorożec

Zastanawia się, czy przyjaciel dostatecznie zabezpieczył rodzinę i czy nie należy zorganizować pomocy. Na stypie odczuwa swoją przydatność. Niezorganizowany i osłabiony żalem tłum wymaga uporządkowania, Koziorożec bierze więc na siebie trud pokierowania przebiegiem uroczystości - przy milczącej aprobacie pozostałych osób.

Wszystko odbywa się w sposób planowy: sprawny przebieg ceremoniału pogrzebowego to gównie jego zasługa, ale czy znajdzie jeszcze czas na głębszą, ciepłą myśl o zmarłym przyjacielu, jeśli sprawy organizacyjne pochłaniają go bez reszty?

 

Wodnik

Równie elegancki jak Waga, lecz nie ma wahań, gdzie się uplasować - nie odczuwa potrzeby zwracania na siebie uwagi. Jest wyraźnie wzruszony, mocno przeżywa stratę, ale drażnią go ci współżałobnicy, którzy niezbyt dyskretnie okazują swoje uczucia. Przyjmuje z aprobatą szeptane złośliwości Skorpiona, sam też wychwytuje fałszywe akcenty sytuacji, drażni go obłuda niektórych osób, lecz panuje nad sobą na tyle, by nie powiedzieć im, co o tym myśli.

 

Ryby

Pierwsza reakcja: "nie bez powodu śnił mi się wczoraj z białą chryzantemą w ręku..." Są dosłownie zdruzgotane śmiercią przyjaciela, nie panują nad łzami - płaczą więc, szukając oparcia i pomocy. Zwracają się najczęściej do Raka, ale ten sam ledwo panuje nad sobą, w dodatku nie lubi odkrywać się przed innymi. Na szczęście jest Skorpion, który wydaje się być taki spokojny. Jemu więc można powierzyć swoją żywiołową rozpacz. Zgon przyjaciela jest kosmiczną katastrofą dla Ryb, są bliskie utraty wiary w sens istnienia, religię, cokolwiek. Ukradkiem usuwają się na stronę i sięgają po środek uspokajający lub kieliszek czegoś mocniejszego. Może wtedy znajdą ukojenie?

 

źródło L.Weres "Homo Zodiacus" (wybrane fragmenty)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...