Jump to content
Sign in to follow this  
Ismer

Wyjątkowe zaćmienie Księżyca

Recommended Posts

Ismer

27 lipca 2018 r. w piątek nastąpi całkowite zaćmienie Księżyca.

Jeśli dopisze pogoda, zaćmienie będzie dobrze widoczne z każdego miejsca w Polsce, w bardzo dobrym czasie: od ok. godziny 21:30.

 

Tegoroczne zaćmienie Księżyca zbiega się z jego apogeum, czyli czasem kiedy Księżyc znajduje się najdalej od Ziemi.

Oznacza to, że to zaćmienie będzie wyjątkowo długie i potrwa 1 godzinę 42 minuty i 57 sekund ( jest to maksymalny czas jego trwania), czyli będzie ono najdłuższym zaćmieniem w XXI wieku. Kolejne takie wydarzenie nastąpi dopiero w roku 2123.

 

Zaćmienie rozpocznie się mniej więcej w tym samym czasie, co wschód Księżyca w Polsce.

Mniej więcej, bo wszystko zależy od tego, skąd będziemy obserwować zjawisko: różnica między godzinami wschodu wynosi w Polsce około 50 min. (wschód Księżyca dla centralnej Polski - Warszawa: 20:26).

Oznacza to, że Księżyc wciąż będzie stosunkowo nisko nad horyzontem i wadą tego jest gorsza widoczność, więc warto znaleźć sobie miejsce, z którego będzie dobrze widoczny południowo-wschodni horyzont. Nawet linia drzew czy budynki mogą zepsuć efekt, dobrze więc zawczasu znaleźć odpowiednie do obserwacji miejsce. Ale zaletą tego położenia będzie złudzenie sprawiające, że Księżyc wydaje się większy, gdy jest nisko nad horyzontem.

 

W przeciwieństwie do całkowitego zaćmienia Słońca, zasłonięcie Księżyca przez cień Ziemi można obserwować niemal z każdego miejsca na naszej planecie. A tą najdłuższą fazę całkowitą będziemy mogli obserwować w Polsce, choć nie będziemy widzieć zaćmienia od samego początku: 27 lipca wieczorem Księżyc wzejdzie już w połowie zaćmiony. Maksymalna faza zaćmienia przypadnie na godzinę 22.22.

Faza całkowita potrwa do 23:13, ale potem czeka nas jeszcze faza częściowego zaćmienia, a więc schodzenie ziemskiego cienia z tarczy Księżyca.

 

Całkowite zaćmienie będzie widoczne gołym okiem, nie trzeba mieć specjalistycznego sprzętu, ale kto ma teleskop czy choćby lornetkę będzie miał lepszy widok ;)

Księżyc w czasie zaćmienia nie tylko stopniowo zmieni barwę na krwistoczerwoną, ale też stanie się wyraźnie ciemniejszy, więc mieszkańcy dużych miast czy oświetlonych przestrzeni mogą nie dostrzec tarczy w maksimum fazy całkowitej.

Wcześniej i później Księżyc będzie łatwo widoczny, a w chwili całkowitego zaćmienia na niebie pojawi się tyle gwiazd, ile obserwujemy w bezksiężycową noc.

 

Jednocześnie spektakularny będzie także Mars, ponieważ pod koniec miesiąca znajdzie się on najbliżej Ziemi (najbliżej od ostatnich 15 lat) i tym samym stanie się najjaśniejszym punktem na niebie.

 

Zbliżenie Marsa do Ziemi 2018 nastąpi 31 lipca - wtedy znajdzie się on w odległości 57,6 miliona kilometrów od nas.

Mars najjaśniejszym punktem na niebie będzie jednak kilka dni wcześniej: 27 lipca (piątek) i to właśnie wtedy najlepiej obserwować to zjawisko. Zbliżenie Marsa do Ziemi 2018 będzie można oglądać przez całą noc.

Kolejne zbliżenie Marsa do Ziemi nastąpi w 2035 r. - wtedy znajdzie się on jeszcze bliżej Ziemi - w odległości około 57 milionów kilometrów.

 

Inne atrakcje astronomiczne w roku 2018

28 lipca czeka nas Deszcz Południowych Delta Akwarydów.

Tradycyjnie w sierpniu - między 11 a 13. 08 będzie można obserwować Deszcz Perseidów.

9 września Neptun znajdzie się najbliżej Ziemi.

22 września pojawi się Deszcz Orionidów.

23 września Uran będzie najbliżej Ziemi.

8 października pokaże się Deszcz Drakonidów.

Między 17 a 18 listopada będzie można obserwować Deszcz Leonidów.

13-14 grudnia - Deszcz Geminidów a 22 grudnia pojawi się Deszcz Urysydów.

  • Like 1
  • Super 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ismer

Już za tydzień odbędzie się spotkanie Księżyca - będącym w całkowitym zaćmieniu - z Marsem będącym w tym czasie bardzo blisko Ziemi, a dodatkowo przedstawienie odbędzie się na tle meteorów z roju Południowych delta Akwarydów. Jest to wydarzenie, jakiego nie widziano od 662 lat, czyli od schyłku średniowiecza.

 

Najważniejszym zjawiskiem będzie całkowite zaćmienie Księżyca, najdłuższe i najciemniejsze w całym XXI wieku.

Księżyc przejdzie niemal przez sam środek głównego cienia Ziemi, dzięki czemu zmieni barwę na krwistą, a następnie bardzo mocno pociemnieje, aż niemal stanie się niewidoczny na tle nocnego nieba.

Zaćmienie Księżyca rozpocznie się o godzinie 19:15, gdy lewy skraj księżycowej tarczy zacznie się z każdą minutą pogrążać w półcieniu. Jednak tego zjawiska nie zobaczymy, bo Księżyc będzie się jeszcze znajdować pod horyzontem.

Będziemy więc musieli poczekać aż Księżyc wzejdzie, co nastąpi, w zależności od regionu Polski, między 20:10 a 21:00, a tymczasem o godzinie 20:25 Księżyc znajdzie się w całości w półcieniu.

Przez godzinę Księżyc będzie wchodzić w główny cień Ziemi - od zachodniej części tarczy aż po wschodnią.

Jego tarcza będzie ciemnieć do godziny 21:30, gdy cały Księżyc znajdzie się w głównym cieniu. W tym momencie rozpocznie się zaćmienie całkowite. Potrwa ono od godziny 21:30 do 23:13.

Najpierw krwista barwa pochłonie lewą część księżycowej tarczy, następnie środek i na końcu jej prawą część.

Apogeum zaćmienia nastąpi o godzinie 22:22. Wówczas Księżyc znajdować będzie się nad południowo-wschodnim horyzontem i będzie zabarwiony ciemnym brązem.

Od godziny 23:13 Księżyc systematycznie będzie wychodzić z głównego cienia - co skończy się o godzinie 0:19 - a następnie z półcienia, kończąc zaćmienie o godzinie 1:28, a więc po 6 godzinach i 15 minutach (w Polsce po ok. 5 godzinach).

 

Zaćmienie będzie widoczne na większym obszarze Europy, Azji, Afryki i na Antarktydzie oraz częściowo w Ameryce Południowej i Australii. Nie będzie zaś widoczne w Ameryce Północnej i w Arktyce.

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...