Jump to content

Pranajama


McGyver
 Share

Recommended Posts

Czy ktoś może mi wyjaśnić na czym polega pranajama w jodze? Jak zamykam lewe nozdrze i prawym robie wydech i wdech, zamykam prawe i lewym robie wydech i wdech, i tak przez pół godziny, to jest dobrze?

Link to comment
Share on other sites

McGywer,

A jaki cel masz? Dlaczego tak robisz?

Ja stosuję pewne techniki pranajamy dla tego, żeby nabrać się energii, jak jestem mocno zmęczona - cudownie pomaga, lub żeby się zrelaksować.

To, co ty opisujesz wygląda jak metoda pracy z idą a sushumną; odnośnie tego, czy to jest dobre, są różne zdania, i niektórzy twierdzą, że lepiej nie zmieniać naturalnej kolei rzeczy.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ja próbowałem pranayamy przez jakieś dwa lata i porzuciłem to.

Moje wnioski są proste: nienaturalna kontrola oddechu może doprowadzić do zmian w mózgu, które są już niekontrolowane i nieprzewidywalne.

Przy bardzo intensywnym "treningu", szczególnie z elementem wstrzymywania oddechu przez x-minut, można sobie zrobić krzywdę przez zwykłe niedotlenienie mózgu.

Przy mniej intensywnym "treningu" ze wstrzymywaniem oddechu, efektem ubocznym niedotlenienia mogą być różne stany zmiany świadomości, interpretowane przez praktykujących jako "ponadnaturalne". Prawda jest taka, że to konsekwencja niedotlenienia mózgu i umierania komórek nerwowych - przykro mi, ale nic więcej. po dłuższym treningu zaczyna się czuć, że coś nie tak dzieje się z mózgiem i wtedy albo z tego rezygnujesz i ratujesz swoje szare komórki albo brniesz dalej i postępujesz w procesie degradacji własnego mózgu, mierząc się z dalszymi konsekwencjami: pojawiają się problemy z pamięcią, koncentracją, logicznym myśleniem, nie wspominając o zaburzeniach w samoistnym odruchu oddychania - łapiesz się na tym, że musisz sam zmuszać się do oddychania, bo ciało zapomina samo tego robić. To są właśnie konsekwencje zaawansowanej pranayamy.

 

Żeby było jasne: czym innym jest wyciszające oddychanie (przez dwie dziurki od nosa i usta, w normalnym czasie, który ciało samo określa), a czym innym pranayama.

Pierwsze jest pożyteczne, drugie może być szkodliwe.

 

Reasumując: samą kontrolą oddechu nie osiągniesz zjednoczenia z Bogiem, co jak się zdaje ma być nadrzędnym celem uprawiania jogi. Możesz sobie tylko zrobić krzywdę.

 

PS: na chłopski rozum: po to masz dwie dziurki w nosie, żebyś z nich korzystał, a nie sobie je zatykał. Czy fajnie się patrzy jednym okiem? Jeśli nie masz drugiego oka, to dobre i jedno, ale jak masz dwa, to używasz dwóch i nie pytasz po co i dlaczego, prawda? Tak samo z oddychaniem przez dwie dziurki od nosa, regulowanym samoistnie na zasadzie odruchu bezwarunkowego wraz z ciśnieniem krwi.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...