Jump to content

Strzyga?


rmycha888
 Share

Recommended Posts

Witam.

Chciałam się podzielić z Wami "historią", która działa się w małej przygranicznej, poniemieckiej miejscowości.

Miesiąc temu moja mama obudziła się w nocy. Po drugiej stronie łóżka, nad jej męzem stała czarna postać z pustymi oczodołami. Stała z głową zwróconą w stronę łóżka i szczękała zębami, równocześnie schylając się w stronę łóżka aż znikła zupełnie.

Wyśmiałam mamę gdy opowiedziała mi co widziała. Stwierdziłam, że się jej to śniło albo za dużo wypiła. Nie uwierzyłam jej.

Dwa tygodnie później, usłyszałam od siostry, że w wiosce straszy. Niedaleko mojego domu, znajduje się była strażnica, gdzie teraz została przekształcona na mieszkania socjalne. Wprowadziła się tam nie dawno rodzina: małżeństwo z małym dzieckiem m.in do pomieszczenia, gdzie według miejscowej legendy, powieśił się albo zastrzelił żołnierz. I teraz tam się ponoć dzieje... Wchodzi im coś przez okno, drapie babke po nogach, ogólnie starszy. Wezwali księdza proboszcza, probosz jak tylko wszedł do ich mieszkania to spieprzył szybko do siebie. Ksiąz wezwał egzorcystę. Ponoć narazie jest spokój. Gdy pytałam się mamy, czy mówili jak ten duch wyglądał, odpowiedziała że słyszała dwie wersje: pierwsza że wyglądał jak zołnierz a druga, że był identyczny jak postać, którą widziała moja mama.

Mimo wszystko, gdy mieszkałam w tej miejscowości, zawsze się bałam, spałam z zapalonym światłem. Moje koleżanki też. Były momenty, gdzie w domach wlączały się same radia. Ojca koleżanki coś wyciągało za nogę z łóżka. Przy cmentarzu niemieckim słyszałam z koleżanka, rozpaczliwy płacz dziecka. Niewspominając o tym, że dużo osób opowiada, o tym że słyszy jak ktos chodzi po domu, a wszyscy domownicy leżą w łóżkach.

Co o tym sądzicie? Czy spotkaliście się już z opowiadaniami o postaci bez oczu z dosyć długimi zębami? strzyga?

Link to comment
Share on other sites

Temat samej "strzygi" może być tłumaczy wielorako. Podobno rodowodowo wywodzą się z Atlantydy.

W wierzeniach ludowych, strzygi były zawsze przypisywane różnym rozdrożom i miejscom mało uczęszczanym, bądź traktowanym jako "przeklętymi".

 

W późniejszych czasach, mianem "strzyg" zaczęto nazywać różnego rodzaju byty i zjawy ....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...