Jump to content

3 Aspekty Merkurego


Guest Bethany

Recommended Posts

Guest Bethany

ASPEKTY MERKUREGO

 

Aspekty Merkurego pokazują nam nasze zdolności do odpowiedniego wyrażania i komunikowania się, a także sposób w jaki na co dzień wyrażamy swoje myśli. W horoskopie Merkury jest również istotny jako wskaźnik zdolności koordynowania wszelkich funkcji mentalnych i fizycznych, stąd uważa się, że koresponduje on z układem nerwowym. Stephen Arroyo stwierdził badając horoskopy zawodowych sportowców, że posiadają oni bardzo silne aspekty właśnie Merkurego, mimo iż nie są oni intelektualistami.

 

Merkury - Słońce

Oba te ciała nie dzieli nigdy więcej niż 28st, także z ważniejszych aspektów, możliwa jest między nimi tylko koniunkcja. Istnieje teoria, która mówi, że gdy Słońce i Merkurego dzieli do 3st., Merkury ulega spaleniu i zajmuje się usprawiedliwianiem działań Słońca. Wyraźnie zaznacza się też subiektywne myślenie. Za najbardziej korzystne oddalenie uznaje się odległość od 5 do 8st. Można wtedy, bez żadnych problemów połączyć ze sobą potrzebę komunikacji z potrzebą autoekspresji.

 

Merkury - Księżyc

Aspekty harmonijne między Księżycem i Merkurym oznaczają bardzo dobre zharmonizowanie między światem racjonalnym a światem uczuć i emocji. Oddziaływują one bez przerwy na siebie, pobudzając się do ciągłego działania. Osoby z tego typu aspektami charakteryzują się najczęściej bystrym umysłem, dużą wyobraźnią, zdolnościami językowymi, a także doskonałym darem obserwacji.

 

Nieharmonijne aspekty mogą oznaczać tendencje do plotkowania, używania niewłaściwych słów, w celu podkreślenia tego co się mówi, co chciało się w danej chwili przekazać. Osoba taka potrafi wywoływać swoimi wypowiedziami skrajne uczucia, bowiem są one zwykle ostre i bardzo emocjonalne. Z jednej strony może mieć swoich żarliwych wielbicieli, z drugiej krytyków, którzy nie zostawiają na niej suchej nitki. Jak mocne wrażenie na innych wywierają wypowiedzi danej osoby, zależy oczywiście od położenia w horoskopie zarówno Księżyca, jak i Merkurego.

 

Merkury – Wenus

Planety te nie oddalają się od siebie na więcej niż 76 st. Z mocnych aspektów mogą więc tylko tworzyć koniunkcję i sekstyl, które uważane są za aspekty pozytywne. Pod uwagę bierzemy z harmonijnych właśnie koniunkcję i sekstyl, z nieharmonijnych półkwadrat (45st.) – słaby ze swej natury.

 

Pozytywy tego aspektu to przyjemne usposobienie i sposób wysławiania się, niekiedy zdolności artystyczne i literackie. Ogólnie cała osobowość jest najczęściej pełna wdzięku i uroku. Przy półkwadracie mogą pojawić się tendencje do próżności czy zbyt racjonalnego podejścia do miłości.

 

Ogólnie jednak aspekt ten jest sam w sobie zbyt słaby, aby mógł samodzielnie wpływać w znaczący sposób na osobowość i musi zostać potwierdzony w horoskopie jeszcze przez co najmniej jeden silny element.

 

Merkury – Mars

Aspekty harmonijne najczęściej wzmacniają umysł i nadają mu dużo mocy. Charakteryzuje go także niestrudzoność, przenikliwość, a także bardzo duża umiejętność natychmiastowego wykorzystywania nadarzających się okazji. Sprzyja podejmowaniu wyzwań i walk, które kończą się później najczęściej zwycięstwem. Ta konfiguracja daje odwagę, a czasami wręcz brawurę. Osoba z tego typu aspektem uwielbia dyskutować. Ma najczęściej dużą wprawę w dobitnym i dosadnym argumentowaniu swoich racji.. Nie ma też problemów z natychmiastową repliką

 

Nieharmonijne aspekty sprzyjają pojawieniu się zbyt nerwowych myśli, a także przy tym zbyt porywczego i swobodnego języka. Osoba taka musi najczęściej uważać co i kiedy mówi i nie poddawać się zbytnio swoim emocjom. W czasie dyskusji potrafi być bardzo nieprzyjemna – wtrącać się, przeszkadzać i zbyt gorączkowo argumentować.

 

Merkury – Jowisz

Harmonia w tym aspekcie przejawia się bardzo często w dobroduszności, życzliwości i łagodności usposobienia. Umysł potrafi być aktywny, przenikliwy i często pracowity. Posiada również duży pęd do wiedzy. Jednak człowiek z tego typu aspektem bardzo często nie jest osobą ambitną, ponieważ po prostu osiada na laurach, zadowala się wygodnymi dla niego półśrodkami. Towarzyszy mu często pewnego rodzaju nieroztropność czy brak przezorności. Bardzo często oddaje się sprawom intelektualnym czy filozoficznym.

 

Przy niekorzystnych aspektach umysł pozostaje aktywny, żywy i bardzo płodny. Najczęściej jednak pojawia się tutaj coś w rodzaju lekkomyślności, zarozumiałości czy zadufania w sobie. Sprzyja to również ogólnie zbytniej pewności siebie i ciągłemu zachowaniu się w ten sposób przy każdej nadarzającej się okazji. Osoba taka jednak rzadko kiedy potrafi zebrać się na tyle w sobie, żeby odnaleźć się pod obstrzałem pytań. W takim wypadku powinna spokojnie odpowiadać na zadawane pytania, bo tylko wtedy może być w stanie się obronić.

 

Merkury – Saturn

Harmonijne tego typu aspekty skłaniają do głębokiego, logicznego i rozsądnego myślenia. Ktoś obdarzony takimi konfiguracjami potrafi myśleć w sposób bardzo krytyczny i konsekwentny. Występuje duża skłonność do tego, co może być praktycznie wykorzystane. W myśleniu i rozumowaniu gruntowny i powolny, ale też potrafi być myśleć taktycznie i zdroworozsądkowy. Szuka bardzo często potwierdzeń wiedzy, którą nabył.

 

Przy nieharmonijnych aspektach mogą pojawić się tendencje do zbyt dużego popadania w ponure czy nawet pesymistyczne myśli. Osoba z taką konfiguracją może zbyt długo myśleć w ten właśnie sposób o wszelkiego rodzaju rzeczach. Może także mieć skłonności do zbytniej surowości. Groźne jest także tutaj pojawienie się czegoś w rodzaju ociężałości umysłowej i trudności w jasnym wyrażaniu swoich myśli.

 

Merkury – Uran

To co daje nam pozytywnego ten aspekt to zdolność do szybkiego pojmowania czy ogólnie myślenia, także umiejętność myślenia o kilku rzeczach na raz. Osoba taka potrafi być przy tym dowcipna, oryginalna. Bardzo ceni sobie oczywiście niezależność. Zdarza się dosyć często, że osoba z tym aspektem jest uzdolniona w jednej tylko sferze, jednym kierunku; reszta jakby pozostaje poza jej kręgiem zainteresowania i w ogóle się nią nie zajmuje. Może to spowodować, że będzie ona sprawiała lekko nierozgarniętej, gdy zacznie rozmawiać o rzeczach spoza jej sfery.

 

Przy negatywnych aspektach mogą występować tendencje do nagłych myślowych, ekscentrycznych wyskoków, które będą zupełnie nie zrozumiałe dla otoczenia. Możliwe są także tutaj niecierpliwość i pośpiech. Osoba z tym aspektem nie przepada za kimś kto powoli i uważnie mówi; zawsze ma ochotę mu przerwać i dokończyć za niego zdanie. Potrafią przyjść tutaj nagłe, zupełnie niespodziewane, nierzadko genialne pomysły, które jednak niestety rzadko kiedy zostają praktycznie wykorzystane. Pojawiają się przelotne i bezładne myśli. Osobie tej mogą przytrafiać się dosyć często dziwne i chaotyczne wypowiedzi, nad którymi musi bardzo często uważać.

 

Merkury – Neptun

To co może charakteryzować ludzi, w których horoskopach występują tego typu harmonijne aspekty to twórcza wyobraźnia, naturalna życzliwość, delikatność oraz niechęć do szorstkiego czy niegrzecznego zachowania się. Jest to spowodowane tym, iż Neptun uwrażliwia wszystko to, z czym się styka. Stąd najczęściej system nerwowy jest delikatny, a zmysły zdolne są docenić rzadsze odcienie barwy, dźwięku, dotyku i tego typu rzeczy. Osoba z tego typu aspektem ma bardzo często coś w rodzaju daru czytania w myślach swoich przeciwników, dlatego też potrafi wygrać niejeden pojedynek poprzez wyczucie tego, co ma zamiar zrobić druga strona i odpowiednie przygotowanie się. Stara się najczęściej dążyć do równowagi między tym co racjonalne, a tym to irracjonalne.

 

Nieharmonijne aspekty mogą świadczyć o czymś w rodzaju mętnego, niejasnego, sposobu myślenia, a także o problemach ze znalezieniem odpowiednich słów w celu wyrażenia swoich myśli czy tego co się czuje. Osoba z tego typu aspektem będzie miała tendencje do uciekania w swój własny wewnętrzny świat wyobraźni. W skrajnym wypadku może nie umieć odróżnić prawdy od fałszu oraz oszukiwać ciągle samą siebie i innych. Zalewana przez obrazy i wytwory swojej fantazji nie będzie potrafiła przetłumaczyć je, przede wszystkim sobie na jasny i zrozumiały język i sama będzie miała z nimi dużo problemów.

 

Merkury – Pluton

Aspekty harmonijne sprzyjają pojawieniu się u osób z tego typu konfiguracjami czegoś w rodzaju daru obserwacji i przy okazji analitycznego, krytycznego i przenikliwego umysłu. Taka osoba ma najczęściej chęć i duże umiejętności do przekonywania innych co do swoich własnych racji, opinii i poglądów. Jej dar obserwacji sprzyja także potrzebie, aby wszystko sprawdzić i zbadać i to bez względu na to, na ile jest to wiarygodne i na ile odkrycie całej prawdy będzie wiązało się z przykrymi dla wszystkich konsekwencjami.

 

Minusy tej konfiguracji to możliwość pojawienia się kompulsywnej wręcz potrzeby mówienia i informowania innych ludzi, i to o rzeczach nie zawsze miłych czy przyjemnych. Przy tendencjach osób z tego typu aspektami do odkrywania tematów typu tabu, mogą one później chcieć dzielić się swymi odkryciami z innymi, a takie informacje najczęściej wywołują skrajne reakcje wśród odbiorców. Najczęściej też posiadacz tego typu aspektu nie za bardzo liczy się ze słowami, delikatność i subtelność to nie jego działka. Potrafi być naprawdę brutalnie szczery i nie sprawia mu to żadnego problemu. Nie liczy się z uczuciami innych osób.

 

Merkury - Ascendent

Ktoś z harmonijnym aspektem tych dwóch elementów jest najczęściej osobą zręczną i obrotną, szczególnie w słowie mówionym. Chętnie i łatwo nawiązuje kontakty i komunikuje się z innymi. Potrafi być przy tym dyplomatyczny i ujmujący.

 

Nieharmonijne aspekty mogą powodować trudności, nieszczerość i przebiegłość w komunikowaniu się z otoczeniem. Osoba taka będzie miała tendencje do oszukiwania i wprowadzania innych w błąd; przekłamywania czy przekręcania faktów. W jego kontaktach z innymi ludźmi towarzyszą mu liczne nieporozumienia.

 

Merkury – Medium Coeli

Osoba z tego typu harmonijnym aspektem usilnie szuka i potrzebuje takiego środowiska zawodowego, które pobudzi ją intelektualnie, dostarczy nowych bodźców do dalszego rozwoju i pochłonie ją samo w sobie. Potrafi bardzo szybko się wdrożyć pod względem mentalnym w nowe zadania i do nowego miejsca pracy.

 

Przy nieharmonijnych aspektach osoba taka może mieć tendencje do wyrachowania w pracy. Może myśleć cały czas, mniej lub bardziej podświadomie, jak wykorzystać każdą sytuację do swoich prywatnych celów. Najczęściej ma napięte stosunki zarówno z autorytetami, jak i współpracownikami na każdym szczeblu. Potrafi być przebiegły i nieszczery.

 

http://www.astrocafe.pl

Edited by Bethany
Link to comment
Share on other sites

  • Ismer featured this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...