Jump to content

karta Gebo


Guest truskawka
 Share

Recommended Posts

Guest truskawka

GEBO

 

"Dar z siebie samego

to odrębność w zjednoczeniu

pozwólcie wiatrom niebios

tańczyć pomiędzy wami"

M. Piasecka

 

klucze: dar, zmiana, jedność, objęcia, zawieranie się

 

znaczenie karty:

+sukces, zrozumienie, wiara, gościnność, hojność, jedność zmysłów, dar, miłość

 

- niezrównoważenie, dysharmonia, odddzielenie, frustracja, niezadowolenie, blokady seksualne, wyzysk

 

Źródło - strona internetowa: Runy - dokładny opis każdej runy i znaczenie wróżebne runy

 

Gebo - Geofu, Gyfu, Gifu

 

Znaczenie:

Dzielenie się, jedność, dar duchowy, miłość, prezent.

 

Interpretacja runy w pozycji prostej:

Generalnie runa ta kojarzona jest z miłością. Wskazuje na spokój i wewnętrzne szczęście. Natomiast chodzi tu przede wszystkim o to aby zatroszczyć się o umiejętność dawania, na każdym poziomie, o tak zwane stworzenie równowagi między dawaniem a braniem. Naucz się przyjmować pomoc od innych, ale sam nie zapominaj, że oni też potrzebują wsparcia od ciebie.

Runa symbolizuje miłość, dobry związek, zaręczyny, ślub, przyjaźń.

 

Interpretacja runy odwróconej:

Gebo przestrzega przed skąpstwem i brakiem zainteresowania okazywanym innym. Oznacza konflikty i kłótnie, a także zdradę i rozłąkę. Jeśli chcesz się z kimś związać może to być nierealne.

Zapowiada też koniec romansu i przyjaźni.

 

Drzewo:Jesion

Kolor:Głęboki niebieski, różowy

Zioło:Bratek

Kamień:Opal

Żywioł:Ziemia i woda

Czakra:Trzecia

 

Źródło - Swiat Energii - strona oficjalna

 

gebo

G

 

Dar, prezent. Harmonia, miłość, zjednoczenie, wymiana. Miłość i wzajemne oddanie. Runa ta przypomina, że pomiędzy dawaniem a braniem powinna być zachowana równowaga, aby brać, trzeba nauczyć się też dawać. Tylko w ten sposób może zostać zachowana równowaga. Znaczenie wróżebne w rozkładach dotyczących uczuć, oznacza zaręczyny, udany związek, miłosne zespolenie. Podarunek, prezent. Harmonijna współpraca. Przestrzega przed skąpstwem i zawiścią.

 

Cykl – rano

Kolor – głęboki niebieski

Drzewo – wiąz

4 września – 23 września

Polaryzacja męska i żeńska

 

Zastosowanie

 

Chroni przed samotnością.

Zabezpiecza przed kradzieżą, zarówno fizyczną jak i energetyczną.

Pomaga zwalczać nałogi i złe przyzwyczajenia.

Przynosi wierność.

Przywołuje miłość.

Chroni przed urazami.

W połączeniu z Ansuz, pomaga leczyć kryzysy małżeńskie.

Patronuje spółkom w biznesie.

Pomaga usunąć blokady energetyczne.

 

Zdrowie

 

Pomaga w przywróceniu równowagi hormonalnej.

Pomocna przy chorobach uszu.

Chroni przed zatorami.

Wzmacnia system nerwowy.

Wspomaga leczenie schorzeń seksualnych.

Pomocna w schorzeniach nerek.

 

źródło - Opis runy GEBO

Edited by Ejbert
połączenie postów.
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Guest truskawka

GEBO symbolizuje podarunek, wymianę, zjednoczenie, a także stosunek seksualny. Wyrocznia przepowiada też korzystne zespolenie sił dla osiągnięcia wspólnego celu. Aby osiągnąć sukces, podejmij harmonijną współpracę. Wystrzegaj się zatargów, skąpstwa i zawiści.

 

Źródło - Runy

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Gebo

 

Znak Zodiaku – Waga.

Karta Tarota – Kochankowie.

Kolor – błękitny.

Pierwiastek – męski/żeński.

Runę tę łączy się z dużym bydłem rogatym, szlachetnością, relacjami partnerskimi, miłością i podarunkami. Sam sposób jej zapisywania przypomina pocałunek.

 

Runę gebo łączy się z jesionem, górskim wiązem i fiołkiem trójbarwnym. Jej boskim patronem jest Gefn, bóg, który zapewnia obfitość. Jednak niektórzy badacze wiążą ją z Odynem, a jeszcze inni z Thorem. I rzeczywiście, w niektórych swoich aspektach gebo dotyczy umów małżeńskich i znakami granicznymi, a to są atrybuty Thora. Żywioł, który jej odpowiada to powietrze.

Runa ta oznajmia, że świat będzie nagrodą dla tych, którzy nie odmówią pomocy swemu bliźniemu, nawet jeśli będzie ona wymagać ofiar. Z drugiej strony, jeśli znajdziesz się w potrzebie, też będziesz mógł liczyć na pomoc i to często udzieloną w dość nieoczekiwany sposób. Innymi słowy runa ta uczy umiejętności dzielenia się z innymi swoimi siłami i czasem. W przypadku osób zajmujących się działalnością dobroczynną runa ta to prawdziwa manna z nieba. Należy tylko pamiętać, że dla siebie do skarbczyka tej manny na zapas zbierać nie można.

W znaczeniu praktycznym, runa gebo związana jest ze zgodą, rozwiązaniem sporów, procesami sądowymi i zawieraniem umów. Poza tym może też oznaczać naukę.

Oprócz tego wylosowanie tej runy wskazuje na możliwość zaistnienia nowych relacji partnerskich. W odniesieniu do osób pragnących mocniej rozwinąć swoje talenty i możliwości, gebo zapowiada spotkanie z podobnymi ludźmi, który będą gotowi do wspólnego dążenia do sukcesu w imię ogólnych celów i idei.

Na poziomie ezoterycznym gebo symbolizuje dary, które otrzymuje człowiek od bogów, ale także i te, które ofiarowuje bogom człowiek, a zalicza się do nich służbę, wierność i oddanie tym, których dana jednostka uważa za swoich „bogów”. W tym znaczeniu runa ta wiąże się ze składaniem ofiar, ale w żadnym wypadku nie chodzi tu o wyrzekanie się siebie.

Gebo to dążenie do dobrowolnego ofiarowania swego majątku, czasu i sił temu, co uważamy za święte, przy tym bez liczenia na jakąkolwiek nagrodę oprócz rozwoju swego potencjału. To zlanie się w jedną nierozerwalną całość ofiarowującego, jego daru i przyjmującego – wszelkie bariery zostają pokonane, a z bezinteresownej ofiary rodzi się mistyczna jedność, która łączy człowieka z boską świadomością.

Runa nie ma położenia odwróconego.

 

Źródło: Witalij Zajczenko Mądrość run

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Umiem czytać ;) Jednakże post 8 twierdzi, że nie ma pozycji odwróconej, zaś post 3 wyraźnie opisuje znaczenie w tejże pozycji. A zatem? Znalazła informacje o stronie ciemnej, czyli negatywnych efektach, ale co do samej pozycji, nadal mam dylemat.

Link to comment
Share on other sites

Nie ma Gebo odwroconej. ( tak jak i innych run zreszta - "odwrocone" runy to wymysl tarocistow pracujacych z kartami )

Roznica zdan w postach 3 i 8 wynika z bezmyslnego przepisywania urywkow ezo-ksiazek.

Link to comment
Share on other sites

Hehehehe "Karciarze" będą mieli gebo w wersji prostej i odwróconej, ale runy na kartach... no coż.

Ulf dobrze gada,

zresztą nie wiem skąd wątpliwości... przecież X ma poziomą oś symetrii... jak go odwrócisz, to też będzie X.

A znaczeniowo... wydaje mi się iż dar odciskający się darem jest wystarczającym błogosławieństwem i przekleństwem zarazem.

Link to comment
Share on other sites

Właśnie ze względu na te oś symetrii nie bardzo mogłam sobie w ogóle wyobrazić pozycję odwróconą. Uwaga ta dotyczy także kilku innych run. Poza tym, w ogóle umknął mi gdzieś fakt, że runy w ogóle można posiadać na kartach :/ Ale już wiem, o co chodzi. Dzięki :)

 

Ponadto rozumiem, że każda runa zatem zawiera w sobie zarówno pozytywny jak i negatywny aspekt i oba należy rozważyć. Nic nie jest do końca jasne jak w tarocie, tak?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

GEBO w procesie kosmicznym odpowiada czasowi ryb.

Jego połączona, zbliżona do x forma symbolizuje wzajemny związek dwóch sfer, osób, płaszczyzn, wymianę między nimi, mistykę, zjednoczenie i uczuciowość.

Jednocześnie w procesie indywidualizacji osobowości odnosi się ona do poszukiwań partnera seksualnego ( dzięki gotowości osiągniętej przy kaunan ) oraz poszukiwań osób podobnych do siebie jeśli chodzi o ulegające indywidualizacji poglądy.

Pamiętamy, że w okresie RAIDO – poszukiwań odnajdujemy jakiś autorytet zewnętrzny, zastępując nim upadającą pozycję rodziców.

Zniechęcenie pojawiające się zwykle za sprawą sformalizowania lub zrytualizowania tej nowo odkrytej „drogi” doprowadza do wyboru [KENAZ] indywidualnej formy duchowości i kieruje ku sobie w poszukiwaniu bardziej zintegrowanych i osobistych wartości.

Wybór ten niestety wiąże się z potężnym wyzwaniem archetypu Wędrowca czyli pokonaniem zwątpienia we własne siły i siły społecznego konformizmu i nie zawsze udaje się utrzymaćw mocy powzięte przekonania ( Ryby i ich świadomość ławicy) .

Właśnie w związku z tym człowiek na pewnym etapie swej dojrzałości stara się dotrzeć do ludzi podobnych sobie, aby afirmować własny wybór indywidualnego poszukiwania wartości (gebo).

 

Jeżeli przyjrzeć się z kolei procesowi indywiduacji czyli podróży Bytu po sobie samym i własnej świadomości, to gebo jest chwilą wstępowania pierwiastka boskiej świadomości w nowo ukształtowane i przygotowane ciało ( kaunan).

Zgodnie z mitologią trójka bogów Odyn, Lothur i Hoenir zstąpili „do mgieł niebytu” i odnaleźli ciała leżące „ na brzegu morza, bez świadomości losu”.

Owymi ciałami były dwa drzewa Jesion i Łoza (wierzba), zwane odpowiednio ASK i EMBLA – będące później imionami pierwszych ludzi.

Odyn dał im tchnienie życia ( świadomości ), Lothur – oddech, zaś prezentem Hoenira było ciepło krążącej krwi.

W ten sposób pomiędzy niebem, a ziemią zostało zawarte przymierze potwierdzone tęczowym mostem Bilrost łączącym wymiar boski i ludzki.

W psychologii emocji most ten interpretuje się jako emocje stanowiące łącznik pomiędzy sferą archetypów (świat bogów, czyli tworów idealnych ,wzorcowych,ale nie mogących się w swej czystej postaci przejawiać w świecie ), a ciałem i wymiarem fizycznym.

Oczywiście obecnie ze względu na załamanie się poczucia związku z własną „wewnętrzną mitologią”, zreformowanie wielobóstwa na monoteizm i w konsekwencji zerwanie związku ze światem archetypy, czyli dawni bogowie przekształcili się w choroby : nieuświadomione w procesie „ofiarowania” emocje wciąż łączą się z ciałem fizycznym jako zalegająca forma energii, wibrująca wolniej i wolniej aż do osiągnięcia fizycznej postaci.

A propos ofiary – właśnie bowiem ten zwyczaj wiąże się z runą Gebo, co nota bene – znaczy „dar”.

 

Otóż jeśli ktoś zadałby sobie trochę trudu i poszperał w opracowaniach religioznawczych i etnograficznych bez trudu natknąłby się na szczegółowe spisy konkretnych ofiar dla konkretnych bóstw.

Odrobina analizy pozwoliłaby każdemu odnaleźć symboliczny klucz jakim posługiwano się dawniej przy ceremonii ofiarowania.

Była ona bowiem bardzo świadomym zabiegiem „poświęcania” części siebie.

Już wyjaśniam!

Jak pisałem, proces indywiduacji czyli podróży Bytu po sobie samym odbywa się po dwóch sferach świadomej czyli przejawiającej się (teraźniejszości) oraz nieświadomej (przeszłości i przyszłości – w każdej z możliwych do zaistnienia wersji).

Koronną cechą Bytu jest przemiana (feoh) ciągła i nieustająca zmienność rzeczywistości.

Następuje ona nie inaczej jak tylko przez przesuw pewnej porcji nieświadomej treści do świadomości i odwrotnie.

 

Taki mechanizm uwarunkowany jest działaniem naszego umysłu i stwarza wrażenie czasu.

Treść „doskonale opanowana” czyli zintegrowana (archetyp niewinnego, Raj) musi zostać przesunięta do nieświadomości by dać miejsce nowej porcji treści, która przejawi się w świecie podtrzymując „wieczny ogień” Przemiany.

 

Jeśli więc nie chciano by nieuświadomione fragmenty np. przyszłości uderzyły w społeczeństwo „w niekontrolowany sposób” świadomie starano się w tym procesie uczestniczyć poprzez składanie ofiar – symbolizujących pewne treści zindywidualizowanej świadomości.

Tak np. bogowi Tio który jest prastarym patronem nieba, symbolem kolumny rozdzielającej niebo od ziemi (Irminsul) czyli umysłu, w jego biegunowym charakterze „tak-nie” składano ofiary z człowieka jako symbolu świadomości skoncentrowanej na ciele (Ego, z jego poczuciem odrębności od świata) co odpowiada procesowi walki ze strażnikiem progu, ukrzyżowaniu itp.

 

W swoisty sposób rezygnowano z tego co dobrze poznane by dalej się rozwijać.

No właśnie - zaś przed inwazją treści nieświadomych na Ego – czyli skutkom negatywnej alienacji, czy afektów określanych symbolicznie jako Thursowie – olbrzymy, Jotowie – ludożercy i Nixy – demony chronili dwaj bogowie :

stróż mostu emocji – Heimdall, oraz obrońca ludzi gromowładny Thor.

Warto tu zresztą zaznaczyć, że piorun – symboliczne połączenie nieba i ziemi, wyzwolenie nagromadzonej energii łatwo zinterpretować właśnie jako wybuch emocji.

 

Owe sypiące się wówczas „gromy” chronią nas ( thurisaz = ochrona ) przed zalewem niekontrolowanych treści

emocjonalnych, które jak wiemy powodują czasowe odejście od zmysłów.

Właśnie ze względu na wszystkie te specyficzności uznajemy gebo symbol wymiany pomiędzy sferą boską i ludzką, wymiany w ogóle, związku pomiędzy ludźmi i nie tylko, podarunku, tajemnicy, zespolenia sił, wtajemniczenia, przypisania np. do jakiejś grupy, uzyskania tytułu, profitu, spadku lub darowizny.

Jest zasadniczym symbolem relatywizmu tworzonego przez pozornie podzielony świat, pozwalającego poprzez mechanizm projekcji poznać siebie, towarzystwa, rodzinnego ogniska, itp

źródło: Maciej Białkowski

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

7. Runa GEBO – idealne połączenie, jedność, podniesienie wibracji, miłość ta na całe życie, jak i ta która może nas zniszczyć, hojność wszechświata.

 

Jesteś teraz zjednoczony z najwyższymi siłami, dostrzec możesz prawdę o sobie oraz o tym co możesz osiągnąć, mierz jednak siły na zamiary. Wymagając za dużo od siebie i od innych przeobrazić się możesz w kata. Daj z siebie tyle ile możesz, nie możesz wytracić swoich energetycznych zasobów. Pamiętaj, że idealizm może spowodować Twoje oderwanie od rzeczywistości. (źródło parasfera.pl)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...