Jump to content

karta Kenaz


Guest truskawka
 Share

Recommended Posts

Guest truskawka

KENAZ

 

"Zapal serce jak pochodnię

by rozpoznać własną drogę

przez ciemność i własne dzieło

które rodzi się w ciemności"

M. Piasecka

 

klucze: płomień, kontrolowany ogień, światło w ciemności, oświecenie, impuls, wola, pasja, gorączka, żar, zapłon

 

znaczenie karty:

+ siła woli, pasja, przeznaczenie, kreatywność, odnowienie

 

- przegrzanie, zaognienie, gorączka, stłumione pożądanie, niedosyt sił życiowych, zduszony ogień

 

Źródło - strona internetowa: Runy - dokładny opis każdej runy i znaczenie wróżebne runy

 

Kenaz - Ken, Kaunaz, Kano, Cen, Kaunan, Kanu

 

Znaczenie:

Twórczość, olśnienie, narodziny, latarnia, ogień, pochodnia.

 

Interpretacja runy w pozycji prostej:

Kenaz to runa otwarcia. Dzięki niej jesteś w stanie podejść do życia z entuzjazmem, działać z rozmachem i być gotowym do twórczej pracy nie bojąc się swoich pomysłów.

Symbolizuje również płodność, nie tylko tę fizyczną, ale i duchową.

Pomaga rozwikłać niejasną sytuację, oczyścić atmosferę w kontaktach z innymi.

Kenaz oznacza również poczęcie dziecka, namiętność, ciepło domowego ogniska a także twórczość i szybką regenerację sił życiowych.

 

Interpretacja runy odwróconej:

Odwrócony Kenaz oznacza stratę w interesach, miłości czy nadziei. Straty te mogą być chwilowe, w zależności od pozostałych run w rozkładzie.

Mogą pojawić się konflikty w partnerstwie, zaburzenia w sferze seksualnej, wygaśnięcie namiętności w związku. Należy pamiętać, że czasami warto zrezygnować ze starego, aby zrobić miejsce nowemu.

 

Drzewo:Sosna

Kolor:Jasnoczerwony, pomarańczowy, fioletowy

Zioło:Pierwiosnek

Kamień:Krwawnik

Żywioł:Ogień

Czakra:Piąta

 

Źródło - Swiat Energii - strona oficjalna

 

Runa ta symbolizuje ogień, spalenie, namiętność a nawet uniesienie miłosne. KAUNAN wskazuje na potencjalne możliwości. Poprzez wytrwałość możesz zrealizować swoje zamiary. Twórczy płomień już tli się. Musisz go rozniecić. Jeśli jesteś chory lub też przeżywasz trudności, aby wyzdrowieć lub je rozwiązać, musisz zastosować niekonwencjonalne środki. Nie wydatkuj jednak swojej energii i środków. Przesada może doprowadzić do klęski.

 

Źródło - Runy

 

kenaz

K

 

Pochodnia. Ogień, lustro, namiętność, żarliwość, płomień, miłość, poznanie, otwieranie.

Runa symbolizuje wizję, oświecenie. Ogień pochodni rozświetla ciemności.

Nagłe olśnienie, inspiracja. Zdolności twórcze.

Runa artystów i rzemieślników. Zapowiada gwałtowną miłość, zakochanie się, silną namiętność lub w przypadku artystów, błysk, natchnienie, wenę twórczą.

 

W znaczeniu wróżebnym oznacza gorący związek, stan zakochania, czasami szybki ślub z powodu ciąży. W negacji może oznaczać zaburzenia w sferze seksualnej.

Choroba z silną gorączką. Ostrożnie z ogniem, przestroga poparzenia.

 

Cykl – rano

Kolor – jasnoczerwony

Drzewo – sosna

20 sierpnia – 3 września

Polaryzacja żeńska

 

Zastosowanie

Runa miłości i zakochanych

Talizman dla artystów i rzemieślników.

Pomaga odnaleźć zagubione przedmioty.

Podnosi energię seksualną.

Daje energię i ochronę ( księżyc przybierający)

Oddala złe wpływy ( najpierw przy odbierającym księżycu odpędzamy złe wpływy, następnie należy podczas przybierającego księżyca energię odnowić)

Chroni przed złą energią.

Wzmaga rozkosz miłosną.

 

Zdrowie

Leczy schorzenia skórne.

Chroni przed stanami zapalnymi skórnymi, wysypkami, trądzikiem, owrzodzeniami.

Pomaga na bóle głowy.

Obniża gorączkę.

Pomaga w gojeniu ran po poparzeniach.

 

Źródło - Opis runy KENAZ

Edited by Ejbert
połączenie postów.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Kenaz / Kaunan

 

Znak Zodiaku – Baran.

Karta Tarota – Rydwan.

Kolor – ognisto-czerwony.

Pierwiastek – kobiecy.

Runa ta wiąże się z puchaczem, pierwiosnkiem i sosną, której gałęzie często były wykorzystywane do robienia pochodni. Jedni runolodzy łączą tę runę z bogiem Heimdallem, a inni z Freyą. Więź tej runy z kobiecymi misteriami, choć daleka, jednak jest wyraźna – to właśnie Freya uczyła Odyna różnych form magii, w tym także seksualnej. Niektórzy runolodzy uważają, że kaunan pod względem kształtu przypomina żeńskie narządy płciowe, co daje dodatkowe pole do rozmyślań.

 

To czysto żeńska runa ze wszystkimi tego konsekwencjami i tajemnicami. Gromadzi w sobie nową pozytywną energię i zrozumienie. Wielu badaczy interpretuje ją jako pochodnię, który od dawien dawna był uważany za symbol wiedzy i mądrości. Dla zakochanych zapowiada powodzenie i szczęście. Kojarzona z płomieniem ogniska zapowiada ogień namiętności i powstawanie odpowiednio namiętnych i gorących relacji.

Oprócz tego można ją interpretować jako pewnego rodzaju wewnętrzny ogień stymulujący żądzę poznania prawd egzystencjalnych, intelektualno-duchową doskonałość, całkowicie wypalającą stare pojęcia i światopogląd w imię nowych ideologii i poglądów na realia życia lub na perspektywy Życia Wiecznego.

Ogień ogrzewał Wikingów, pomagał przygotowywać strawę, oświetlał drogę i chronił przed atakami dzikich zwierząt i wrogów. W związku z tym dana runa zaliczana była do ochronnych, a także do przekształcających coś w co innego, na przykład suche patyki w ogień podczas silnego pocierania.

Kaunan oznacza zdolność do znajdowania, zdobywania, stosowania i rozpoznania. Symbolizuje naukę i proces przyswajania wiedzy, światło wewnętrzne, twardą pewność siebie pochodzącą od bogów, odpowiedzialność za to, żeby nieść światu oświecenie.

Przezorność, samopoznanie, dziedziczne umiejętności, zaufanie do swojej intuicji, umiejętność koncentracji i podejmowania zdecydowanych, konkretnych działań.

Kaunan to swego rodzaju latarnia morska, symbol wewnętrznego światła, które oświetla drogę podczas podróży przez podziemny świat i z powrotem. Symbolizuje wewnętrzne przewodnictwo podczas przejścia z jednej realności do drugiej, od jednego stanu świadomości do drugiego.

Przynosi powodzenie ludziom twórczym, kierując, podtrzymując na duchu i chroniąc ich na niełatwej drodze tworzenia wartości duchowych.

 

W położeniu odwróconym – utrata przyjaciół lub współpracowników, a możliwe, że także wartości materialnych; prawdopodobieństwo choroby, niedomagania i innych nieprzyjemności. Krótko mówiąc nastrój i stan poniżej średniego. Czasami warto zrezygnować ze starych i nawykowych spraw w imię czegoś nowego i nieznanego. Koniecznie trzeba pokonać poczucie straty i szukać nowej gwiazdy przewodniej.

 

Źródło: Witalij Zajczenko Mądrość run

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Obranie własnej drogi prowadzi nieuchronnie do wyboru, a ten dokonuje się na szóstej z kolei runie czyli w Kaunan.

Imię to oznacza dosłownie pochodnię, światło lub chorobę i wrzód–jako symbol informacji płynących z ciała.

W chronologii kosmicznej jest to etap przygotowywania ciała dla mającej wstąpić weń duszy.

W rozwoju zaś indywidualnym to moment w którym jesteśmy ukształtowani wystarczająco dość by szukać partnera zarówno na zewnątrz jak i w sobie.

Oznacza to też postrzeganie jako partnera Boga i szukanie indywidualnych formkontaktu z nim, ale już poza uznawanymi i poszukiwanymi wcześniej konwenansami i zasadami.

 

Wybór teraz odbywa się pomiędzy starym a nowym.

Charakterystyczne jest dla niego uniesienie emocjonalno-duchowe

Dlatego KAUNAN postrzegamy też jako symbol gwałtownej miłości, zakochania się inspiracji i weny artystycznej.

Mity mówiące o tym okresie nawiązują do czasu kreowania najpiękniejszego z miejsc stworzenia – Mitgardu, poziomu zamieszkiwanego później przez ludzi.

 

Reasumując dochodzimy więc też do dalszych implikacji: niekonwencjonalność, przełamywanie schematów i tradycyjnego punktu widzenia, związek, zakochanie się, rozkosz miłosna, namiętność, moc twórcza, artyzm, kreacja, odkrywanie piękna świata i ciała, wybór indywidualny, ogień jako symbol główny – odnowy, zniszczenia, emocji, zapału, stanów zapalnych czyli konfliktów jaki w nas się rozgrywają.

 

W mitach ten konflikt spowodowała stworzona ze złota bogini Gullweig uosabiająca piękno świata i jego złudę, którą utworzył bóg-oszust Loki, co pociągnęło za sobą walkę pomiędzy rodami Azów i Wanów.

Warto byłoby w tym miejscu zwrócić także uwagę na symbol łodzi, która dla Skandynawów była tożsama z ciałem, indywidualną drogą dochodzenia do Pełni, a której dziób możemy dostrzec w formie znaku.

 

Inne interpretacje to łuczywo dające światło – iluminację.

Runolodzy wierzą, że poznać mądrość to umrzeć dla świata po raz pierwszy by podążyć ku światłu, ale uważają oświecenie za początek nowego życianie zaś za koniec zmagań.

KAUNAN to też ogień, iskra boża jaką nosimy utajoną w sobie, talent,który możemy przekształcić w co zechcemy.

Właśnie ta „możność” nadaje sens innemu z imion runy:

KAN czyli „mogę”.

źródło: Maciej Białkowski

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

6. Runa KENAZ – otwarcie się, miłość, obudzenie się zdolności artystycznych, wytwarzanie i stwarzanie, czasami wewnętrzna śmierć

 

Jesteś otworzony na energie kosmosu, wszystko wsiąka w Ciebie, ubogacając Twoją duszę. W Twoich rękach uaktywniła się boska energia, która wyrażać się może przez miłość do drugiego człowieka lub w zdolnościach tworzenia rzeczy pięknych i dających Ci nieśmiertelność. Zacząłeś kolejny etap drogi, zdałeś sobie sprawę z wielkich bogactw w Tobie drzemiących. Wyrzekając się prawdziwej miłości, zamykając się na świat rozpocząć możesz proces umierania. Twoja energia może stać się wibracją starca.

źródło parasfera.

Edited by Ejbert
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...