Jump to content

Pieniądze i bogactwo


Ejbert

Recommended Posts

  • Moderator

Poniżej wrzuciłem wybrane cytaty z dyskursów i nauk Bhagawana, drukowane były w piśmie "Sai Ram" i są dostępne na stroni organizacji w Polsce. To nie wyczerpuje tematu, ja postaram się wpisywać tu to co jeszcze znajdę i liczę też na innych :) 

 

O pieniądzach i bogactwie


Dzisiaj człowiek wiąże wszystkie swe nadzieje z tym niepewnym, zmiennym światem; pędzi jak szaleniec, żeby zgromadzić jak najwięcej dóbr materialnych. Oczywiście, trzeba zadbać również i o potrzeby materialne, ale w granicach rozsądku i nigdy kosztem życia duchowego. Pieniądz nie stanowi jedynego dobra.
Gromadźcie dobra duchowe. Szlachetny charakter, prawość i duchowa wiedza - oto prawdziwy majątek.


Obecnie ludzie nade wszystko cenią sobie wykształcenie i pieniądze.
Nie ma nic złego w pieniądzach czy wykształceniu; dobro i zło kryje się w sposobach ich wykorzystania.
Woda jest bezbarwna, ale przyjmuje kolor naczynia, w którym się znajduje. Podobnie rzecz się ma z pieniędzmi i wykształceniem - ich wartość zależy od natury osoby, która nimi dysponuje.


Nie gońcie za dobrami tego świata, ale gromadźcie skarby właściwego postępowania. Zdobywajcie nieprzemijający majątek duchowej wiedzy. Inne dobra nie są wam aż tak potrzebne. Owszem, przyciągają one rodzinę i przyjaciół, tak jak błotnisty staw przyciąga żaby. Jeśli jednak staw wyschnie, wszystkie żaby przeniosą się gdzie indziej. Podobnie, gdy stracicie majątek, rodzina i przyjaciele opuszczą was. Taka jest bowiem natura doczesnej miłości. Przyjaciele zapominają, uprzejmość znika, bracia odchodzą, rodziny rozpadają się. Takie są efekty wiary w dobra tego świata.


Majątek i własność są jak przepływające po niebie chmury. Pieniądze przychodzą i odchodzą, lecz moralność przychodzi i wzrasta. Nie ma nic wzniosłego w zarabianiu pieniędzy. Co stało się z dawnymi władcami, do których należały wielkie królestwa? Czy odchodząc z tego świata mogli wziąć ze sobą chociaż grosz? Nie! Zatem pożytkujcie zarabiane pieniądze dla dobra ludzkości. Nie czujcie się dumni z tego powodu, że jesteście bogaci. Wielkość leży w poświęceniu i tylko w poświęceniu.


Nie powinno się żyć tylko dla pieniędzy - lepiej umrzeć, niż żyć tylko dla pieniądza. Jeśli masz więcej pieniędzy, pomóż innym, udostępnij bezpłatne nauczanie i leczenie biednych.


Prawdziwym majątkiem jest łaska boska. Jeśli ją zdobędziesz, wszystko będzie do ciebie należało. Ważny jest charakter, nie dobra materialne. Lecz człowiek marnuje swoje życie uganiając się za bogactwem. Niewątpliwie pieniądze są potrzebne, ale w pewnych granicach. Wypełniajcie swój czas służąc innym ludziom. Kochajcie swoich bliźnich. Powierzajcie się Bogu.


Nie powinniśmy marnować pieniędzy na produkcję broni. Niektóre kraje wydają mnóstwo na zbrojenia i w rezultacie mieszkańcy cierpią głód. Tylko boska miłość i łaska, a nie broń, mogą ochronić naród.


Pieniądze powinny służyć wzniosłym celom. W tym świecie pieniądze mają wielką moc; w przeznaczaniu ich na propagowanie prawości nie ma nic złego.


Nie gońcie za pieniędzmi. Pieniądz przychodzi i odchodzi, a moralność przychodzi i umacnia się. Więc dbajcie o moralność. Organizacje duchowe nie powinny pobierać żadnych pieniędzy.


Ludzie chcieliby handlować z Bogiem - ofiarowują Mu prezenty lub pieniądze, licząc na Jego łaskę. Jak wyobrażacie sobie Boga? Czy sądzicie, że można Go przekupić orzechem kokosowym albo portfelem wypchanym pieniędzmi? Czy myślicie, że Bóg jest przekupny? Kto uważa, że pieniądz pomoże zaskarbić sobie łaskę Boga, nie zasługuje na miano wielbiciela.


Wydawanie pieniędzy na nauki duchowe również jest godne potępienia. Dlatego w Gicie Kriszna powiedział, że Bóg przyjmie raczej ofiarę w postaci liścia, kwiatu, owocu lub kropli wody.


Młodzież stawia sobie za cel pieniądze, siłę i akceptację towarzystwa, ale nie charakter. Co komu po pieniądzach, sile i towarzystwie, jeśli brak mu charakteru?


Zdobywanie pieniędzy i złota nie jest celem życia. Pieniądze przychodzą i znikają. Prawdziwym bogactwem jest mądrość. Adwajta darszanam dżnianam, prawdziwą mądrością jest dostrzeganie jedności w różnorodności. Należy zdobywać bogactwo mądrości.

  • Like 3
  • Super 1
  • Thanks! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Moderator

Jakbyś zechciała przejrzeć temat to byś się zapewne domyśliła. Ale jeśli Ci się nie chce to służę informacją: tu na tym dziale piszemy o rozwoju duchowym, a w tym temacie poprzez pryzmat nauczania tego Bhagawana. To są właśnie jego wypowiedzi na temat roli pieniądza i bogactwa w ludzkim życiu. Inne tematy są poruszone w innych wątkach.

W dniu 25.12.2018 o 16:07, Ejbert napisał:

Poniżej wrzuciłem wybrane cytaty z dyskursów i nauk Bhagawana

to jest właśnie mój cel: wrzucenie wybranych cytatów z jego dyskursów i nauk, żeby ten kto chce mógł się z nimi zapoznać. A może też i wziąć je sobie do serca, jeśli ma taką wolę. 

Edited by Ejbert
  • Cool 1
  • Medal 2
  • Super 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...