Jump to content

Runy dla Mana

Ismer
 Share

Recommended Posts

• Administrator

Mana, Twoje Drzewo Życia:

1. czego powinnaś się nauczyć: Isa
2. co będzie dla ciebie wyzwaniem: Gebo (odwr.)
3. jaka jest twoja runa przewodnia: Sowilo (odwr.)
4. jaka runa (jaka jej moc) będzie ci pomocna: Berkanan (odwr.)
5. co jest przestrogą: Ansuz
6. z czym powinnaś się rozstać: Raidho
7. jaki będzie skutek poznania tej lekcji: Mannaz

• Thanks! 1

Jestem początkująca w runach więc każda pomoc w interpretacji będzie pomocna.

1. czego powinnaś się nauczyć: Isa

Panować nad emocjami, być spokojniejsza, mniej nerwowa. Cierpliwości. Zaakceptowania swojej indywidualności. Poleganie na sobie.

2. co będzie dla ciebie wyzwaniem: Gebo (odwr.)

Miłość? Odnalezienie harmonii, równowagi. Zaakceptowanie samotności?

3. jaka jest twoja runa przewodnia: Sowilo (odwr.)

Podążanie indywidualną ścieżką, poznanie. Uważać na nawyki, podążanie drogą innych, naiwność.

4. jaka runa (jaka jej moc) będzie ci pomocna: Berkanan (odwr.)

Nowy początek, energia kobieca.

Może chodzi o przezwyciężenie samotności i założenie własnego domu?

5. co jest przestrogą: Ansuz

Uważać na słowa zarazem mówione przez siebie jak i te wypowiadane przez innych. Słowo może wiele.

6. z czym powinnaś się rozstać: Raidho

Przerwać powtarzalność, cykliczność? Nie tworzyć? (w wolnych chwilach lubię sobie popisać, choć ostatnio tekstów własnych coraz mniej… typu opowiadanie)…

7. jaki będzie skutek poznania tej lekcji: Mannaz

Bycie bardziej człowiekiem. Zrozumienie współzależności.

• Like 2
  • Cool 1
  • Medal 2

• Administrator

Raido jest runą podróży we właściwym (naturalnym) rytmie i ruchu, ale nie prędkości (szybkości), więc jeśli piszesz, ale masz tekstów coraz mniej i uważasz to za niekorzystne dla siebie - to runa ta radzi, byś rozstała się z myślą o "szybkości tworzenia" i pogodziła ze swoim własnym rytmem, gdyż wszystko dzieje się we właściwym sobie czasie. Taki a nie inny jest teraz Twój rytm.
Może na razie ta sprawa wymaga odpoczynku. Nie oznacza jednak zastoju - to po prostu przystosowanie tempa, gdyż - być może - intensywny wysiłek twórczy nie jest w tej chwili dla Ciebie dobry, a może powinnaś w tym czasie zwrócić więcej uwagi na inne sprawy. 
Jeśli jesteś osobą niecierpliwą to tym bardziej Raido radzi, byś rozstała się z niecierpliwością i poczekała, aż z powrotem nabierzesz sił twórczych. No i w ogóle, byś rozstała się z niecierpliwością → patrz Isa ;) 
Jeśli jesteś osobą chaotyczną, albo masz bałagan w życiu lub przeciwnie - jesteś zbyt pedantyczną - to Raido jest wskazówką, że trzeba to uporządkować, czyli znaleźć właściwy dla siebie rytm - bez skrajności w żadną stronę. To jest stwarzanie właściwego dla siebie porządku, właściwego dla siebie rytmu, własnej równowagi. 

Z kolei jeśli weźmiemy pod uwagę znaczenie źródłowe tej runy, to wszystkie poematy są tu zgodne: są rzeczy, które wydają się być łatwe i proste do wykonania, póki się "siedzi w domu", czyli patrzy na nie tylko z jednej perspektywy: swojej własnej. Wszystko wydaje się proste i łatwe, gdy ktoś inny to wykonuje, lub "trud podróży "dotyczy kogoś innego. Sprawa przybiera inny obrót, gdy samemu wyruszy się w tą "podróż".
Tym samym runa radzi, by przyjrzeć się swoim wzorcom, schematom, poglądom, osądom etc. etc. na ludzi, rzeczy i sprawy, bo mogą one nie być właściwe, mogą utrudniać człowiekowi jego własną wewnętrzną podróż ku "oświeceniu" (mam tu na myśli rozwój wyższej świadomości) czy rozpoznaniu swego celu, właściwego dla siebie kierunku. 
A czasem - w tym kontekście znaczeniowym - oznacza, że  po prostu trzeba zmienić swoje nastawienie w stosunku do bliskich, do ludzi ze swego otoczenia - nie krytykować, nie ranić słowami a postarać się zrozumieć ich motywacje, emocje, docenić, poczęstować dobrym słowem, podziękować - po prostu dostrzec ich wysiłek... tak często o tym się zapomina.

As masz na przestrodze. 

Widzisz - ten układ jest takim mini wglądem w siebie, i dlatego interpretacja wykonana przez obce osoby może być ogólna. Ale jak ma się ogląd danej sytuacji - a tu wskazałaś, że to Cię absorbuje - to już można dopasować znaczenie runy do Twojej aktualnej przestrzeni.

Poniżej tłumaczenie poematów w dwóch wersjach. To jest ów tekst źródłowy, do którego się odwołałam.

Staroangielski - Rað

Podróż jest prosta dla każdego,

dopóki w domu zostaje

Odwagę wzmacnia temu kto nowe

szlaki odkrywa

na grzbiecie dzielnego konia.

Jazda wojownikom łatwa (przyjemna) się zdaje,

Kiedy przebywają w domostwie,

Nadwyręża jednak ich siły,

Gdy przemierzają przestworza na końskim grzbiecie. 

Staronordycki - Raeidh

Mówią że podróż najbardziej męczy konia;

Rządzący zapomniał o najlepszym mieczu.

Mówi się, że jazda najgorsza jest dla konia;

Regin wykuł najprzedniejszy miecz

Staroislandzki - Reidh

Jazda jest błogosławieństwem siedzącego

Szybkim sposobem podróży

I trudem dla konia.

Godny Pan. Podróż.

Jazda

radością konnych

i prędką podróżą

i znojem rumaka.

iter raesir.

• Medal 1
  • Super 3

Dziękuję bardzo Ismer. :_buzki::thanks:

Tak jak pisałam dopiero jestem na początkowej drodze poznawania run więc jestem bardzo wdzięczna za pomoc i informacje. :) To dużo dla mnie znaczy :*

Cytat

Widzisz - ten układ jest takim mini wglądem w siebie, i dlatego interpretacja wykonana przez obce osoby może być ogólna. Ale jak ma się ogląd danej sytuacji - a tu wskazałaś, że to Cię absorbuje - to już można dopasować znaczenie runy do Twojej aktualnej przestrzeni.

Rozumiem, ale dzięki np. temu co napisałaś mogę to odnieść do siebie ;)

Dziękuję jeszcze raz :bukiet:

• Like 2