Jump to content

Panteon - Loki


Ismer

Recommended Posts

  • Administrator

Loki  w mitologii nordyckiej jest bogiem ognia i oszustwa.
Nie jest Asem, to olbrzym, syn giganta Farbautiego i Laufey, uważano go jednak za jednego z Asów, z powodu zawartego z Odynem braterstwa krwi oraz roli jaką odgrywał wśród nich.

Rola ta była dwuznaczna - Loki był profesjonalnym oszustem i krętaczem, płatającym figle innym bogom, jak też im szkodził ale również pomagał  w rozwiązaniu wielu spraw.
Za jego sprawą Asowie częstokroć wpadali w tarapaty, ale Loki,  dzięki swojej przebiegłości, sprytowi i oszustwom, potem ich z tych tarapatów wyciągał. Można powiedzieć, że Loki dobrze służył bogom swoją pomocą, nim na dobre począł rozciągać sieci intryg i knowań.

Towarzyszył Thorowi w wielu wyprawach po świecie. A dzięki Lokiemu bogowie zdobyli też swe najważniejsze atrybuty jak włócznię Gungnir, statek Skidbladnir, dzika Gulinborstiego, bransoletę Draupnir oraz młot Mjollnir.
Loki posiadał zdolność przemiany (np. w rybę, konia, ptaka, muchę, pchłę itp.), włącznie ze zmianą płci.

Małżonką Lokiego była kochająca go i wierna Sigyn, ich dzieci to Vali i Narfi (Narvi)
Ale ze związku z olbrzymką Angrbodą zrodziły się inne jego - potworne - dzieci: wilk Fenris (Fenrir), wąż Midgardsorm i Hel - mająca postać pół kobiety pół trupa, chociaż niektóre wersje podają, że sam Loki zrodził te potwory, kiedy był zmieniony w kobietę, podziemną czarownicę, co trwało osiem lat.
Loki zrodził z siebie także ośmionogiego rumaka Sleipnira, którego podarował Odynowi.
Niektóre źródła podają, że Loki był ojcem Ulla, którą spłodził z Sif.

Bogowie wychowywali Fenrisa ze względu na przyjaźń z Lokim, jednak wilk stał się tak okrutny i straszny, że musieli go związać. To wtedy właśnie Tyr stracił rękę. Odyn rzucił węża Midgarda do morza, a ten opasał cały świat. Hel została wrzucona do Niflheim, gdzie rządzi światem umarłych, do którego dostają się wszyscy, którzy umierają z powodu choroby lub starości.

Loki nigdy do końca nie trzymał z żadną ze stron, każą gotów był oszukać, jeśli tego wymagał jego interes.
Bogowie wybaczyli mu wiele złych uczynków, ale kiedy przyczynił się do zabicia Baldra oraz uniemożliwił mu powrót z zaświatów, przykuli go do skały więzami wykonanymi z jelit jego syna, tak, żeby padał na jego twarz okropny jad węża znajdującego się nad nim. Jego wierna żona Sigyn trzymała misę nad twarzą Lokiego i gdy ta napełniała się, Sigyn opróżniała ją - wtedy jad padał na twarz Lokiego, który, trzęsąc się z bólu, powodował trzęsienie Ziemi.
Loki przy końcu świata wyswobodzi się z więzów i zapragnie zemsty. Bitwa Ragnarok rozpocznie się przypłynięciem do Asgardu (stolicy bogów) statku Nagelfar, którego on będzie sternikiem.
Loki zginie w Ragnaroku walcząc z bogiem strażnikiem Heimdallem (zabiją się nawzajem) - będzie to pierwsza wielka walka w Ragnaroku.

  • Like 1
  • Cool 2
  • Thanks! 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...