Skocz do zawartości

Brygida


Marcin

Rekomendowane odpowiedzi

  • Administrator

Dyskusja na temat znaczenia imienia :

 

Imię pochodzenia celtyckiego, a oznacza siłę, męstwo i cnotę. Osoba z tym imieniem jest dużego umysłu, wielkiej cnoty, poważnego krytycyzmu w stosunku do zjawisk występujących współcześnie. Jest również przewrotna, szybka w podejmowaniu decyzji, wrażliwa na sytuacje otoczenia. Potrafi szybko poznać charaktery ludzkie, ale zbyt często daje się ponieść swym nerwom, toteż nieraz nie panuje nad sobą. W chwilach ważkich jest stanowcza. Ceni bardzo zmiany i podróże, podczas których z rezerwą odnosi się do zawierania znajomości. Po wyjściu za mąż, jest wierna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

BRYGIDA

 

Pochodzenie: celtyckie

Liczba imienia: PIĄTKA

Znaczenie: wyniosła

Znak zodiaku: Ryby

Planeta: Neptun i Księżyc

Imieniny: 1 Luty, 23 Lipiec, 8 Październik

 

Imię Brygida wynurzyło się z puszcz i mokradeł, które przed wiekami pokrywały Europę. Zanim weszło do chrześcijaństwa, było imieniem celtyckiej bogini, zwanej Brigit, czyli "wyniosła". Była ona matką bogów, boginią życiodajnych sił przyrody, żyznej ziemi, a także mądrości, medycyny, poezji i magii. Jej wyznawcy nie byli pewni, w ilu boskich osobach występuje. Często wyobrażano sobie Trzy Brygidy, albo do Brygidy głównej dodawano trzy pomniejsze. Nasza podświadomość nie całkiem zapomniała o niej - i jeszcze dziś zdarza się, że śni nam się postać Potrójnej Kobiety. Brygidę czcili w starożytności Galowie, celtyccy przodkowie dzisiejszych Francuzów. Ciekawe, że gdy czterdzieści lat temu Francuzi zaczęli pewną kobietę wielbić niby jakąś boginię, miała ona znowu na imię... Brygida. Oczywiście mam na myśli Brigitte Bardot. Kiedy Irlandia wyspa zamieszkała przez Celtów - przyjęła chrześcijaństwo, pierwsza święta i krzewicielka nowej religii też miała na imię Brygida. Zapamiętano ja jako cudotwórczynię, która miała władzę nad ogniem, deszczem i palącymi promieniami Słońca. liczbą nie mieszczą się w ramach tradycji, codzienności, zwykłego życia. I tak właśnie dzieje się z Brygidami: szukają one własnej drogi, własnej, niepowtarzalnej recepty na szczęście. Szukają natchnienia i często ich życie pełne jest artystycznych i religijnych wzruszeń. Mogą nie być wystarczająco rozumiane przez swoich najbliższych, ale zawsze znajdują bratnie dusze, choćby daleko, na przysłowiowym końcu świata. Często wybierają zajęcia, które dają sposobność zaglądania do ludzkich dusz, do czyichś tajemnic. Brygida to znakomite imię dla psychologów! Starożytna Brigit patronowała życiodajnym siłom przyrody. Dzisiejsze Brygidy również mają szczęśliwą rękę do kwiatów, roślin, uprawy ogrodów - i nawet gdyby całe życie spędziły w śródmieściu, od razu będą "czuły w palcach", jak się doi krowę. Wrodzone talenty Brygid dotyczą tych dziedzin, którymi w astrologii opiekują się Księżyc i Neptun: mają zatem Brygidy od losu "zielone światło" na to, by zajmować się zielarstwem i uzdrawianiem, radiestezją i przewidywaniem przyszłości. Imię Brygida jest najlepiej zharmonizowane z mistycznym, natchnionym znakiem Ryb, ale również odpowiednie jest dla Wodników - ze względu na ich niezależność i postępowość - oraz dla miłośników przyrody: Byków i Raków. Również wrażliwy znak Skorpiona będzie żył w zgodzie z energiami tego imienia. U Koziorożców, Panien i Strzelców to imię podkreśli ich niezależność i trzymanie się własnej drogi. Brygidy Bliźnięta, Barany i Wagi wyrosną na niespokojne duchy, wiecznie szukające przygód.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Brygida jest przewrotna i szybka w podejmowaniu decyzji. Lubi błyszczeć w towarzystwie, a bywanie na imprezach traktuje jako nieodłączną część swojego życia. Wybiera zawód, który pozwala jej obracać się w świecie biznesu, mody lub sztuki. Brygida lubi zmiany oraz podróże. Kiedy wyjdzie za mąż jest wierną swojemu mężowi.

 

Imieniny Brygidy

1 lutego

23 lipca

 

Patroni i święci

Św. Brygida, była zakonnicą w Kildar

 

Zdrobnienia imienia Brygida

Birgit, Bregida, Bri, Bridget, Brigett, Brigit, Bry, Brycia, Brydzia, Brydziula, Brydziulcia, Brydziulinka, Brydziulka, Brydziunia, Brydziusia, Brydziutka, Brydziuś, Brydź, Brydż, Bryga, Brygada, Brygi, Brygidka, Brygidulka, Brygidunia, Brygidusia, Brygitte, Brynia, Brysia, Brytka, Bryś, Bryśka, Bryćka, Dita, Ditka, Gida, Gidelek, Gidka, Gita, Ida, Kida, Regina

 

Przysłowia

„O świętej Brygidzie babie lato przyjdzie”

„Na świętą Brygidę sprzedaj, chłopie, biedę”(związane ze świętem 1 lutego)

 

Szczęśliwa liczba: 3

Szczęśliwy kamień: malachit

Szczęśliwy kolor: zielony

 

Odpowiedniki w innych językach:

ang. – Bridget, Briddgett, Bridgete, Bridgett, Bridgette, Bridgit, Briget, Brigett, Brigette, Briggette, Bridgid, Bridgitte, Bridgot, Briggitte, Bright, Brigid, Brigitte, Labridget, Britney, Bride, Brittany

franc. – Brigitte

hiszp. – Brigida

łac. – Brigida

niem. – Brigitta, Brigitte, Birgitta, Birgitte, Birgit, Britta

ros. – Brigida

szw. – Brigitta, Birgit

wł. – Brigitta, Brigida

 

Historia imienia Brygida

Imię pochodzenia celtyckiego. Miało pochodzić od bogini Brigantii—wyniosła, wysoka. W początkowej formie znane jako Brigida.

W Polsce jest już znane w średniowieczu, kiedy pisano je jako Brygida (1265), Bryjida, Bryda (1402), Brygitta (1465). Jest dość popularne w Europie.

Święte o tym imieniu są nieliczne.

 

BRYGIDA Z KILDAR (IRLANDIA)

Urodziła się między r. 452 a 456. Około r. 467 przyjęła ponoć welon, znak dziewiczego oddania się na służbę Bożą, z rąk jakiegoś biskupa. Założyła następnie klasztor w miejscowości Kildar (Cell dara —dębowy dom, kościół), który odegrał znamienitą rolę w ewangelizacji kraju, prowadzonej przez uczniów św. Patryka. Z nim samym się nie zetknęła.

Zmarła, mając lat siedemdziesiąt (około r. 523/524). Kult jej rozprzestrzenił się szeroko i w średniowieczu wielką popularność pozyskał nie tylko w jej ojczyźnie, ale także w Anglii: Skandynawii i na całym kontynencie europejskim. Dotarł także na ziemie polskie.

Do martyrologiów historycznych została wpisana pod datą 1 lutego.

 

BRYGIDA SZWEDZKA

Urodziła się około r. 1302 w Finstad (niedaleko Uppsali). Około piętnastego roku życia wydano ją za osiemnastoletniego Ulfa Gudmarssona, który także objął później wysokie stanowiska. Małżeństwo okazało się nadspodziewanie dobre. Z wzorowym wypełnianiem obowiązków swego stanu, a nie były one łatwe, skoro małżonkowie doczekali się ośmiorga dzieci, łączyli oni uczynki miłosierdzia. Brygida poświęcała ponadto dużo czasu modlitwie. Razem z mężem utrzymywała żywe kontakty z pobliskimi kościołami i klasztorami, a zwłaszcza z cystersami z Alvestra i duchowieństwem z Linkoeping. Pośród nich znalazła rychło oparcie duchowe.

Już wówczas cieszyła się niezwykłymi darami nadprzyrodzonymi, zwłaszcza darem wizji, które zaczęła spisywać w języku szwedzkim i podawać do tłumaczenia na łacinę wymienionym powyżej spowiednikom. W r. 1332 powołana została jako ochmistrzyni na dwór Magnusa II. Utraciwszy w r. 1339 nieletniego syna udała się z pielgrzymką do grobu św. Olafa w Trondheim, natomiast w dwa lata później razem z mężem podjęła pielgrzymkę do Compostelli.

Po powrocie stamtąd mąż wstąpił do cystersów w Alvestra i tam wkrótce potem (1344) umarł. W kilka lat później Brygida otrzymała wizję, która wytyczyła jej nowe ścieżki życiowe i zapoczątkowała długą serię dalszych wizji. W ten sposób stała się prawdziwą prorokinią. Niosła swą misję do ludów, panujących i papieży. Pierwszą misję spełniła w Sztokholmie, upominając Magnusa II i wieszcząc rodzinie królewskiej straszne klęski, które ją rzeczywiście wkrótce potem nawiedziły. W r. 1346 otrzymała wizję dotyczącą nowego zakonu. Wnet też uzyskała od króla i jego żony, Blanki, posiadłość w Vadstenie w zatoce jeziora Taetter i położyła kamień węgielny pod klasztor.

W trzy lata później wybrała się w związku z tym do Rzymu. Nawiązała tam kontakty z wybitnymi rodami włoskimi, a równocześnie kontynuowała działalność charytatywną. W r. 1352 wezwała Innocentego VI, by powrócił do Rzymu. To samo wezwanie skierowała do jego następcy Urbana V, który w r. 1367 rzeczywiście przybył do Wiecznego Miasta. Zwiedziła wszystkie miejsca pielgrzymkowe w Italii. W 1371 r. z dwoma synami i córką Katarzyną udała się do Ziemi Świętej. Przebywała tam przez cztery miesiące, doznając nieustannie wizji i przepowiadając rozmaite wydarzenia (np. przyszłość Cypru itp.). Wiosną 1373 r. była znów w Rzymie, gdzie podjęła starania o powrót Grzegorza XI.

Umarła 23 lipca, w dniu przez siebie zapowiedzianym, w czasie mszy św. odprawianej w jej pokoju. Zwłoki wystawiono przez tydzień w kościele Św. Wawrzyńca, w grudniu zaś rozpoczęto ich przeniesienie do ojczyzny. Pod tą datą też obchodzi się jej pamiątkę.

Zmienne były losy sławnych „Objawień św. Brygidy”. Zaaprobowane przez Grzegorza XI oraz Urbana VI, potem prawie potępione, doczekały się decydującej aprobaty u Benedykta XIV. który kompetentnie określił ich prawowierność oraz stopień zaufania, jakim je należy darzyć.

 

Źródło: Brygida | Znaczenie imienia Brygida Zdrobnienia Interpretacja Przysłowia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobowość: Ta, co niesie wino życia

Charakter: 86 %

Promieniowanie: 88 %

Rezonans: 83 000 drgań/sek.

Kolor: Czerwony. Główne cechy: Towarzyskość - Uczciwość - Intuicja - Zdrowie

Totem roślinny: Winorośl

Totem zwierzęcy: Renifer

Znak: Waga.

 

TYP: Uwodzicielskie kobiety pełne majestatu i wdzięku. Są skryte, trochę nieśmiałe. Jak ich totem winorośl, potrzebują oparcia, by w pełni rozkwitnąć. Szczęśliwe małżeństwo albo interesujący zawód będą dla nich motorem działania.

 

PSYCHIKA: Unikają kontaktu ze światem z tłumem są trochę dzikie, jak ich totem - renifer. Mają arystokratyczne maniery i nie lubią ludowych rozrywek, zabaw, jarmarków.

 

WOLA: Robią wszystko, aby nie ujawnić swej woli. Ale ona istnieje i w odpowiednim czasie potrafią ją okazać.

 

POBUDLIWOŚĆ: Zbyt silna w stosunku do zdolności reakcji. Co dziwne, nadmierna pobudliwość przejawia się pozornym chłodem.

 

ZDOLNOŚĆ REAKCJI: Aby nie pokazać po sobie, że dana sytuacja wstrząsa nimi lub je wzrusza, wyhamowują reakcję do tego stopnia, że mogą się wydawać nieczułe i obojętne.

 

AKTYWNOŚĆ: Nie lubią się uczyć, robią to jedynie z obowiązku. W momencie wyboru zawodu otwierają się przed nimi dwie drogi: albo wybrać ognisko domowe: wówczas będą doskonałymi gospodyniami i idealnymi matkami, albo zrezygnować w większym czy mniejszym stopniu z życia rodzinnego i poświęcić się tak absorbującym zawodom, jak zawód adwokata, psychiatry, stewardesy itp.

 

INTUICJA: Posiadają dar przewidywania wielkich etapów w swym życiu.

 

INTELIGENCJA: Żywa, syntetyczna. Mają doskonałą pamięć, są średnio ciekawe.

 

UCZUCIOWOŚĆ: Gdy się do kogoś przywiązują, to na długo, albo nawet na zawsze. Dlatego wykazują wiele ostrożności i rezerwy przy wyborze. Nieraz przez długie lata czekają na księcia z bajki.

 

MORALNOŚĆ: Nie wygłaszają moralizatorskich mów, nie robią wyrzutów, ich zachowanie ce****e godność, wierność, poszanowanie przyjętych zobowiązań. Przywiązują dużą wagę do przyjaźni, zarówno z mężczyznami, jak i z kobietami. Ciężko przeżywają zdradę lub porzucenie, gdyż są wrażliwe na porażki, zwłaszcza uczuciowe.

 

ZDROWIE: Doskonałe. Nigdy się nie skarżą, są odporne na zmęczenie. Jedyne słabe punkty: układ wydzielania wewnętrznego i krew.

 

ZMYSŁOWOŚĆ: Są pełne rezerwy, co nie wyklucza porywów zmysłowych, gdy znajdą idealnego partnera.

 

DYNAMIZM: Trzeba wiele taktu i zarazem stanowczości, aby rozwinąć u tych dziewcząt dynamizm. Uważają, że wszelkie próby narzucenia komuś swego punktu widzenia albo swej osoby są chamstwem. Powinny uświadomić sobie własną wartość.

 

TOWARZYSKOŚĆ: Potrafią przezwyciężyć największe życiowe trudności. Rodzice powinni dbać, by miały jak najbliższy kontakt z życiem społeczeństwa.

 

PODSUMOWANIE: Trzeba dobrzeje poznać, by ich nie zranić, czy nie dotknąć. Nie lubią wyjaśniać zawiłości swego charakteru, pragną by książę z bajki zrozumiał je w pół słowa...

 

Źródło: Opis imienia Brygida, imię Brygida znaczenie imienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...