Jump to content

Panteon - Widar


Ismer

Recommended Posts

  • Administrator

WIDAR – Viðarr
Viðarr (Szerokowładny (?)), od vida-harja (daleko wojujący), być może od Viðhari (Bóg Wrzosowiska) lub Viðr (Las)

Nazywany jest również Milczącym Asem, „nieomal równie silny jak Thor”.
To syn Odyna i olbrzymki Grid (tej samej, która pomaga Thorowi podczas wyprawy do Geirroda ostrzegając go przed podstępnym charakterem olbrzyma oraz pożyczając mu swój „pas siły” , żelazne rękawice i laskę – przedmioty o magicznych właściwościach).
To Widara bogowie darzą największym zaufaniem we wszystkich niebezpieczeństwach – jak pisze Snorri. Powodów tego zaufania może być wiele – jego siła, waleczność, milczenie oraz znane przeznaczenie, gdyż to on pomści bogów i odbuduje nowy świat po Ragnaröku.

Tak jak bogowie tak również i ludzie mogą liczyć na pomoc Widara w razie nieszczęścia.


Obszar Asgardu należący do Widara zwany jest Widi (Leśny).
"Krzewem zarasta i wysoką trawą
Widi, kraj Widara;
Lecz syn waleczny kiedyś zsiądzie z konia
I pomści ojca."

Zarastanie tego fragmentu Asgardu świadczyć może o tym, że Widar tam nie przebywa lub nie interesuje się nim. W końcu określany jest jako waleczny a jeśli etymolodzy słusznie dowodzą, iż jego imię pochodzi od vida-harja, to zapewne bierze udział w bitwach i nie zajmuje się sprawami ziemi. Nie zsiada z konia, walczy daleko, bo nie nadszedł jeszcze czas zemsty.

Widar zajmuje znaczące miejsce w Asgardzie, o czym świadczy chociażby opis uczty u Aegira, na której pojawia się nieproszony Loki. Odyn każe synowi wstać, by Loki mógł zająć miejsce przy biesiadzie (miejsca wewnętrzne przy stole biesiadnym były najbardziej honorowe, a najgorsze te najbliżej drzwi wejściowych). Widar wstaje i podaje napój rodzicowi wilka, zgodnie z wolą ojca.

Według interpretacji niektórych badaczy wydarzeń opisanych w Lokasenna, Widar gotów jest zastąpić nieobecnego na uczcie Thora i wyrzucić Lokiego a Odyn zwraca się do niego z prośbą, by zostawił przybysza w spokoju.

 

Milczący syn Odyna bywa również określany jako wielki a w opisie Ragnaröku jego imię wymieniane jest przed mianem przyrodniego brata, oraz przed synami Thora. Stąd również można wyciągnąć wniosek, że będzie pełnił istotną rolę w odrodzonym świecie.

Dostępne nam źródła nie wyjaśniają, dlaczego Widar milczy. Niektórzy naukowcy przypuszczają, że może być to milczenie rytualne, które będzie trwać dopóki syn Odyna nie pomści ojca. Podobnie Wali - nie umyje rąk ani nie uczesze włosów, dopóki nie pozbawi życia zabójcy Baldra. W tym momencie pojawia się jednak pytanie, dlaczego milczenie rozpoczęło się już za życia ojca a nie dopiero po jego śmierci.

 

Według opisu z Eddy Starszej Milczący As w taki sposób pomści ojca:
"Przybywa wielki Widar, syn Sigfödra [Odyna],
By zabić zwierza, trupów pożercę;
Miecz wbija Fenrirowi, synowi Hvedrunga [Lokiego]
Wprost w serce, tak syn pomścił ojca."

 

Według Eddy Młodszej specyficznym atrybutem Widara jest potężny but, który powstał ze skrawków skóry, które ludzie obcinają przy piętach i paluchach, podczas wyrobu obuwia.

Z tej przyczyny istniał niegdyś zwyczaj nie niszczenia tylko wyrzucania dla Asów szewskich skrawków, ponieważ mają one w przyszłości pomóc bogom podczas decydującej bitwy na polach Vigridr. Dzięki tym butom Widar pokona podczas Ragnarök wilka Fenrira i dopełni zemsty. Nogą odzianą w swój niezwykły but, często określany przez poetów jako żelazny (iarsko), przydepnie dolną szczękę wilka, górną chwyci jedną ręką i rozedrze mu paszczę.

W niektórych miejscach w Szwecji boga „o wielkiej dłoni” nazywa się również „szewcem” – oba te określenia pasują do milczącego Widara.

Ze wspomnianych przez Snorriego wojowników biorących udział w Ragnarök po stronie bogów tylko Widar pozostanie przy życiu. W nowym świecie, razem z przyrodnim bratem Walim (synem Rind zrodzonym po to by pomścić śmierć Baldra) osiedli się na Idawöll („Jaśniejące Pole”, „Wiecznie Zielone Pole”) – polu, na którym Asowie wznieśli Asgard. Tam wzniosą wspólnie świątynię bogom.

"Widar i Wali wzniosą bogom świątynie
Gdy zgaśnie już ogień Surta;"

 Wyobrażenia Widara przedstawione są na kamiennym krzyżu z Gosforth (Northumbria) i Kirk Andreas (Wyspa Man) – jednak nie widać na nich specyficznego obuwia.

 

źródło:  Asatru - Widar

  • Like 1
  • Cool 2
  • Thanks! 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...