Jump to content
Sign in to follow this  
Ismer

Jowisz - Guru, Brihaspati

Recommended Posts

Ismer

GURU - JOWISZ


Jowisz jest planetą szczęścia i powodzenia. Jest energią ekspansji i optymizmu, która przynosi korzyści każdej planecie i Domowi, z którymi jest związana.

Włada korzyścią, powodzeniem, obfitością i pieniędzmi.

Wiele także mówi nam o korzyściach wynikłych z zasług człowieka w poprzednich wcieleniach. A to dlatego, że życie Hindusa bazuje na teorii karmy i reinkarnacji. To znaczy, że cokolwiek pojawia się w życiu jako szczęście lub przypadkowa korzyść uważane jest za rezultat poprzednich wysiłków. A więc kondycja Jowisza (tak jak i 5. Dom) mogą być analizowane pod kątem uzyskania informacji o zasługach z poprzednich żywotów.

Kolejnym głównym atrybutem Jowisza jest władanie religią, filozofią i sprawami duchowymi. Jego wpływ skłania bardziej ku uznaniu tradycyjnych wyznań, wiary i obrządków niż ku ascetyzmowi, okultyzmowi i mistycyzmowi.

Należy jednak zauważyć, że w tym systemie, który nie zawiera planet Urana, Neptuna i Plutona, planety Jowisz i Saturn uważane są za zewnętrzne, które są zdolne nadawać człowiekowi wyższe jakości ewolucyjne. W tym kontekście warto odnotować, że jeśli Jowisz i Saturn tworzą wzajemny aspekt (koniunkcję lub opozycję) to obdarzają naturą wysoce duchową.

Pomiędzy astrologią hinduską i zachodnią nie ma większej różnicy w traktowaniu tego wielkiego benefika, oprócz tego, że Jowisz w systemie hinduskim jest naczelnym sygnifikatorem dzieci. Dlatego jeśli Jowisz jest wywyższony lub bardzo silny, osoba powinna cieszyć się dobrym kontaktem z dziećmi, a ich żywoty będą ogólnie mówiąc pomyślne. Jeśli planeta jest skaleczona, to będzie na odwrót lub dzieci będzie niewiele, albo w ogóle ich nie będzie. Oczywiście koniecznie należy rozpatrzyć również 5-ty Dom.

 

Jowisz jest satviczny (czysty), beneficzny i męski. Funkcjonuje najlepiej w Raku gdzie jest wywyższony, a najgorzej w Koziorożcu gdzie jest w upadku. Jowisz włada Strzelcem i Rybami i daje bardzo dobre efekty w każdym z tych znaków. Najlepiej położony jest w 4. Domu gdzie otrzymuje dik bala czyli siłę ukierunkowaną. Przyjaciółmi Jowisza są Słońce, Księżyc i Mars, zaś Merkury i Wenus są jego wrogami. Saturn jest neutralny.

Można nosić żółty topaz lub żółty szafir w celu wzmocnienia słabego lub skaleczonego Jowisza.

Inną, powszechnie używaną nazwą tej planety jest Brihaspati.

 

Jowisz
pieniądze, zamożność, powodzenie
szczęście, los, sposobności
religia, filozofia
dzieci
długie podróże
wiara, nabożeństwo, duchowość
mądrość, prawdomówność, moralność
dobroczynność, łaskawość, współczucie
obcokrajowcy, sprawy zagraniczne
medytacja
astrologia
prawo, kwestie prawne
wątroba, alergie, uda
optymizm
spekulacje, hazard
rozwiązanie problemu
czyjś guru lub nauczyciel religijny
zasługi z poprzednich wcieleń
czwartek
kierunek północno-wschodni
żółty szafir, żółty topaz
bankierzy, prawnicy, sędziowie, ministrowie, guru, przywódcy religijni

 

źródło: strona Himavanti

  • Cool 2
  • Super 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...