Jump to content

Panteon - Idunn


Ismer

Recommended Posts

  • Administrator

O tej boginii niewiele wiadomo, niewiele jest wzmianek w starych tekstach. Więcej można znaleźć w postaci malowideł..

 

Idun, Iduna, Ithun, Idunna, Idunn (staronord. Iðunn)  żona Bragiego. Jej imię znaczy  "odnawiająca, odmładzająca, zawsze młoda". Nie znamy jej pochodzenia, rodzice Idunn nigdzie nie są wspominani, aczkolwiek w wierszu Hrafnagaldr Óðins  Iðunn określona jest jako jedno ze "starszych dzieci Ivaldiego"

 

Idunn opiekowała się złotymi jabłkami (właściwie była szafarką tych jabłek), które pozwalały zachować młodość każdemu, kto je spożył, lecz musiały być podane dobrowolnie.  Idun zaś podawała je tylko bogom na ucztach w Asgardzie. Dotkliwie odczuli oni stratę złotych jabłek, kiedy Idunn i jej owoce porwał olbrzym Thjazi. Bogowie szybko posiwieli i zaczęli się starzeć. Loki, będący pośrednim sprawcą porwania, zdołał uwolnić boginię.

 

Uosabiając pory roku pomiędzy marcem a wrześniem Idunn może być traktowana jako boginii wiosny, młodości i piękna - np. R. North komentuje, że "Iðunn prawdopodobnie należy rozumieć jako pewien aspekt Freyi."
Bywa też utożsamiana z aspektem płodności (owoce - jabłka, orzechy).

  • Like 2
  • Cool 1
  • Thanks! 2
Link to comment
Share on other sites

Guest SooYoung

Jednak się nie zgodzę ze zdaniem że Idunn to aspekt bogini Freyi, dlatego że bogowie są osobowi - Freya to Freya, a Idunn to zupełnie inna osoba. Jeśli zaś chodzi o aspekt płodności, to tutaj warto zwrócić się do bogini Frigg :) 

Natomiast Freya ma swoje podwórko którym zarządza - wojnę i miłość i nie ma w osobie Freyi tego delikatnego aspektu Idunn,

Wiem że teraz jest moda na wygładzanie wizerunków bogów i bogiń, np. widać jak bardzo wygładza się i umila postać bogini Morrigan, ponieważ Jej prawdziwa natura przeraża osoby, które w obecnym świecie chcą widzieć tylko miłość i tolerancję, stąd np, dopisywanie przez część środowisk druidzkich /głównie z USA/ do osoby Morrigan aspektu bogini broniącej praw gejów i lesbijek, co tak naprawdę ma się nijak do Jej natury - tu polecam poczytać źródła historyczne, a nie internetowe interpretacje pisane pod klikalność.  

To samo dzieje się w temacie Asatru - zaczęło się uspokajanie wizerunków bogiń, albo podkreślanie tylko ich miłosnego aspektu /często w kontekście kobiety poddanej, zależnej od mężczyzny/ bo ma być pięknie i spokojnie. O Freyi nie można powiedzieć, że będzie sielsko i spokojnie, co prawda to nie ta sama ostrość jak u bogini Morrigan, ale Freya też ma swój kruczy pazur. 

Bogini Freya nie zmienia swojego imienia i swojej natury czy wyglądu w zależności od tego jaka jest pora roku, a teoria o zmianie, transformacji bogiń w zależności od pory roku to domena Wicca i nie ma to związku z religią Asatru.

 

 

 

Edited by SooYoung
Link to comment
Share on other sites

  • Administrator

Woman, ja też mam takie zdanie, dla mnie to faktycznie delikatna bogini, lecz ów North nie stwierdza faktu, lecz mówi "prawdopodobnie", a poza tym nie skupiamy się na różnicach w interpretacji, lecz chcemy przybliżyć środowisko, z którego wyrosły mity i wierzenia, a w tym środowisku własnie pojawiły się runy.  Nie od dziś wiadomo, że bogowie odzwierciedlają mentalność tych ludów, które ich powołały do życia, a wraz z upływem czasu i mieszaniem się wpływów innych wierzeń powstawały po drodze różne hybrydy ;) 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...