Skocz do zawartości

Talizmany związane z Polską


Mirao

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Czy orientuje się gdzie można znaleźć listę talizmanów związanych bezpośrednio z Polską?

Nie interesują mnie krzyżyki :)

Wszędzie gdzie nie szukam są jakieś egipski, skandynawskie, greckie itp.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poszukaj na stronach związanych ze słowiańszczyzną i pogańskimi wierzeniami na naszych terenach. Nasi przodkowie coś tam przecież nosili ;) 

 

  • Lubię to! 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wilczy krzyż :)

Jakoś tak do mnie przemawia wizualnie najbardziej.

Również jego cechy Thora i celtyckiego to jest chyba to czego szukam :)

Tylko nie wiele ma wspólnego z Polską :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderators

To zależy co uważasz za "polskość". Czasy przedchrześcijańskie to nie jest czysta słowiańszczyzna, jak nam się to wpaja na lekcjach historii i w narodowościowo ustawionych mediach. Na naszych ziemiach wprawdzie nie rozwijał się kult Thora, ale przez nasze ziemie przewalali się właściwie wszyscy, pozostawiając nam w spadku swoje geny :D a gdzieniegdzie i zwyczaje, obyczajowość. Nie ma czegoś takiego jak czystość rasowa. Polskość, Polska to dziedzictwo kulturowe i obyczajowe, patriotyzm (zdrowy) - jak wszędzie, ale jeśli ktoś, będąc Polakiem, czuje więź z inną kulturą, inną symboliką, to nie znaczy, że tym Polakiem być przestał. Ja interesuję się obyczajowością skandynawską, zainteresowany jestem runami, ale nie czuję się tożsamy z wikingami. Raczej sympatyzuję, wczuwam się, ale nie jestem Wikingiem ;) 

 

  • Lubię to! 2
  • W punkt 1
  • Super 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...
  • Moderators
W dniu 15.11.2019 o 21:23, Piko napisał:

Współcześnie to znak "Polski Walczącej"

ale to nie jest talizman.

Zresztą "polskość" to nie żadne znaki i gadżety, to jest, jak napisałem, dziedzictwo kulturowe i obyczajowe, charakterystyczne dla tego obszaru, który zamieszkują Polacy. Nie zawsze ta "polskość" jest polskością, dzisiaj jest ona tak opacznie rozumiana, że aż doszło do tego, co tak potępiamy u zachodnich sąsiadów: do nazizmu (bo to już nawet nie szowinizm,l nie "narodowość"). Na to się teraz pozwala, żeby hitlerowskie ideały zmartwychwstały w polskich umysłach!!! I to już nie jest polskość, nie jest moja Polska. Nasze wzorce to gościnność i tolerancja, po których śladu nie zostało. Nie będę wchodził na tematy polityczne, bo tu nie o to chodzi, ale gdzie ten duch wolności, gdzie ten duch walki, skoro godzimy się dosłownie na wszystko. Za byle ochłap, za 500+ na przykład. Ten naród właśnie daje przykład, że dał się złamać, że łatwo go kupić. Targowica górą, tylko w innym wymiarze. Howk!

  • Cool 1
  • Medal 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.03.2019 o 10:33, Mirao napisał:

Witam,

Czy orientuje się gdzie można znaleźć listę talizmanów związanych bezpośrednio z Polską?

Nie interesują mnie krzyżyki :)

Wszędzie gdzie nie szukam są jakieś egipski, skandynawskie, greckie itp.

 

Wszystkie które wymieniłeś pochodzą z czasów przed chrześcijańskich. W Polsce ogólnie przez dominację chrześcijaństwa i innych wyznań generalnie mało wiemy co działo się przed wprowadzeniem wszechobecnego chrześcijaństwa. Prawdopodobnie wszelkie dokumenty były niszczone lub zalegają spisane w łacinie w jakiś piwnicach klasztornych. Badania nad tym co było przed,  są dopiero na początku swej drogi,  są dopiero w powijakach, inspirowane miedzy innymi  przez Czesława Białczyńskiego.

Edytowane przez Piko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Takim talizmanem może być symbol Swadziebnik – Najpotężniejszy Rodzinny Amulet, symbolizujący połączenie dwóch Rodów. Zlanie się dwóch swastycznych systemów (ciała i Duszy, Ducha i Sumienia) w nowy Jednolity Życiowy System, gdzie Męski (Ognisty) początek łączy się z kobiecym (Wodnym).

spacer.png

 

Cała reszta symboli kojarzy się bardzo niekorzystnie, choć są i takie które mogą służyć za talizman:

źródło: https://wiaraprzyrodzona.wordpress.com/symbole-slowianskie/

(dostęp: 30.11.2019)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ekspert
8 godzin temu, Piko napisał:

Cała reszta symboli kojarzy się bardzo niekorzystnie

a dlaczego? czy chodzi o swastykopodobność?  - jeśli tak, to trzeba być sorki - cymbałem (mówię tu o autorach takich teorii) , aby w ten sposób traktować tak potężny symbol Słońca i ożywiającego, zwycięskiego ruchu. Nie przypadkiem Hitler wykorzystał ten starożytny symbol do swoich celów, choć uruchomił go w odwrotną stronę. Widać się przeezoteryzował :D 

Sam "swadziebnik" nie jest niczym innym - to także swastyki, dwie ;p 

  • Lubię to! 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Makrela napisał:

potężny symbol Słońca ...

@Makrela to, to wiem.

 

Nie przypadkiem Hitler wykorzystał ten starożytny symbol do swoich celów, choć uruchomił go w odwrotną stronę.

Właśnie dlatego kojarzy się niekorzystnie, szczególnie żydom... (I częściowo niemcom...)

 

"Sam "swadziebnik" nie jest niczym innym - to także swastyki, dwie"...

 

to chyba każdy widzi...

Edytowane przez Piko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ekspert

Ale de facto co nas to obchodzi, że komuś kojarzy się to niekorzystnie? W tym temacie chodzi o symbole związane z Polską, a jeśli figury swastykopodobne były na ziemiach Słowian w użyciu powiedzmy, dwa tysiące lat temu, to czemu "swadziebnik" ma być "dobrym symbolem" mimo tych swastyk a inne, zawierające je, już nie? 

A w ogóle mam wątpliwości co do tego symbolu, ale nie jestem ekspertem w temacie, więc polemizować na temat jego "polskości" nie będę, tym bardziej, że sięganie do tak dawnych czasów, kiedy właściwie "Polski" jako państwa nie było nie ma sensu. Bardziej właśnie pasuje tu "symbole Słowian".

  • Lubię to! 1
  • W punkt 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Piko napisał:

Właśnie dlatego kojarzy się niekorzystnie, szczególnie żydom... (I częściowo niemcom...)

przepraszam, ze trochę nie na temat wtrącę ale bardzo mi to przeszkadza -  piszmy "Żydom", "Niemcom" 

- nazwy narodowości piszemy wielką literą, tak jak nazwy państw 

Edytowane przez Ava55
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...