Jump to content

11 sennych ciekawostek


Kremilek
 Share

Recommended Posts

Każda z nas w nocy chce spać spokojnie oraz się zregenerować. Niemniej jednak trudno jest znaleźć osobę, która nigdy nie doświadczyła dziwnych czy nieprzyjemnych wrażeń podczas snu. Zebraliśmy dzisiaj listę doświadczeń sennych, które doświadcza wiele osób oraz… które są nadal zagadką dla naukowców.

 

 1. Paraliż senny
Objawy: Osoba doświadczająca paraliżu sennego budzi się w nocy i nie może się ruszyć. Do tego występują przerażające halucynacje oraz uczucie czyjejś obecności w pokoju. W starożytności, ten stan wiązany by z odwiedzeniem osoby przez złe moce.
Dlaczego tak się dzieje: Kiedy zasypiamy, nasze ciało zostaje sparaliżowane abyśmy nie chodzili we śnie. Podczas sennego paraliżu, nasze mięśnie są nadal „wyłączone” jednak mózg jest wybudzony. Około 7% populacji doświadczyło kiedykolwiek sennego paraliżu (źródło). Najczęściej występuje u osób śpiących na plecach.

 

 2. Halucynacje hipnagogiczne
Objawy: Występują gdy osoba znajduje się na skraju snu, ale jeszcze nie śpi. Podczas tego procesu widzi dziwne obrazy przed oczami – najczęściej są to przerażające twarze i nieistniejące stworzenia.
Dlaczego tak się dzieje: Jest to jedna z kilku możliwych typów halucynacji, których doświadczają osoby chore psychicznie. Dzieci doświadczają ich częściej, dlatego często boją się iść spać. Takie halucynacje mogą być wywołane przez stres albo przez wybujałą wyobraźnie. Mogą też być doświadczane przez osoby pijane.

 

3. Mówienie przez sen
Objawy: Osoba ciepiąca na ten problem najczęściej jest tego nieświadoma. Ten stan nie jest niebezpieczny psychologicznie, chociaż osoba cierpiąca na niego może się bać wygadania swoich tajemnic.
Dlaczego tak się dzieje: Mężczyźni i dzieci są bardziej podatni na ten stan a powodem jest stres. Podświadomość takiej osoby chce się oprzeć temu na co się nie zgadza w rzeczywistości.

 

 4. Sen w śnie
Objawy: Osoba w tym stanie myśli że śpi, budzi się ale okazuje się że dziwne rzeczy nadal się dzieją. Okazuje się że śniło mu się że się budzi. Temat był poruszany w filmie pt. Incepcja. Wiele osób po obejrzeniu tego filmu przyznało, że doświadczyło tego fenomenu.
Dlaczego tak się dzieje: Ezoterycy wierzą że jeżeli masz taki sen to wskazuje on na Twoje predyspozycje do praktyk duchowych. Nauka nie potrafi tego wyjaśnić.

 

5. Lunatykowanie
Objawy: Ten stan jest zupełnym przeciwieństwem sennego paraliżu – świadomość osoby śpi, jednak paraliż mięśni nie wystąpił. Podczas snu ludzie mogą godzić, sprzątać a nawet opuścić dom co może często być bardzo niebezpieczne. Z reguły rano osoba cierpiąca na tą przypadłość nie jest niczego świadoma.
Dlaczego tak się dzieje: Przypadłość ta dotyczy 4,6-10,4% populacji oraz najczęściej dotyczy dzieci . Przyczyna oraz metody leczenia do dzisiaj są nieznane.

 

6. Syndrom eksplodującej głowy
Objawy: Osoba cierpiąca na ten stan budzi się z doświadczając głośnego wybuchu lub klaśnięcia. Czasami głos wydaje się ogłuszający. Mogą mu towarzyszyć narastające dźwięki lub migotanie świateł. Fenomen ten nie jest niebezpieczny ale osoby go doświadczające są przerażone ponieważ często myślą że mają one wylew.
Dlaczego tak się dzieje: Dzieje się tak, gdy z jakiegoś powodu nastąpił wzrost aktywności neuronalnej w obszarach mózgu odpowiedzialnych za przetwarzanie dźwięku (źródło). Czasami stan ten połączony jest z bezsennością lub jet-lagiem.

 

7. Bezdech senny
Objawy: Bezdech senny objawia się nagłym zatrzymaniem oddechu podczas snu. W rezultacie osoba budzi się. Jakość snu obniża się, mózg doświadcza braku tlenu a to staje się problemem by kontynuować sen. Ciśnienie tętnicze również ulega fluktuacji podczas ataku co może niekorzystnie wpływać na serce.
Dlaczego tak się dzieje: Podczas snu mięśnie gardła rozluźniają się co czasami prowadzi do blokady dróg oddechowych. Otyłość, palenie oraz wiek zwiększa ryzyko wystąpienia tego stanu.

 

8. Powtarzające się sny
Objawy: Prawdopodobnie wszyscy doświadczyli dziwnego powtarzającego się snu, który ma tą samą fabułę.
Dlaczego tak się dzieje: Psychologowie uważają, że nasz mózg używa takich snów aby zwrócić naszą uwagę na coś, czego nie zauważamy w naszym codziennym życiu. Te historie będą powracały dopóki sytuacja nie zostanie rozwiązana (źródło).

 

9. Spadanie na łóżko
Objawy: Osoba doświadczająca tego stanu czuje jakby została rzucona na łózka z wysoka. Często to jest przyczyną pobudki. Czasami przed tym śnimy o tym że latamy albo że się potykamy i/lub spadamy – raczej nieprzyjemne uczucie.
Dlaczego tak się dzieje: Zasypianie jest podobne do umierania – bicie serca oraz oddech spowalnia a nasze mięśnie się rozluźniają. Mózg w tej chwili „boi się” że nasze ciało zaczyna naprawdę umierać i sprawdza czy wszystkie funkcje życiowe są w porządku – dlatego wysyła nagłe impulsy do mięśni.

 

10. Doświadczenie wyjścia z ciała
Objawy: Jest to fenomen neuropsychologiczny podczas którego osoba będąca w pół śnie i w pół na jawie, widzi siebie śpiącego z perspektywy innego człowieka. Dla mistyków oraz okultystów ten stan potwierdza istnienie duszy.
Dlaczego tak się dzieje: Ten fenomen jest bardzo trudny do zbadania. Podczas gdy naukowcy wiedzą (raczej sądzą!) że iluzja wydostania się z ciała nie jest prawdziwa, to nie potrafią wyjaśnić jak działa i dlaczego powstaje. Nie jest też wiadome jak sobie z nią radzić. Są też osoby, które wiedzą jak celowo wejść w taki stan i robią to by zwiększyć granice swoich zdolności poznawczych.

 

11. Olśnienie podczas snu
Objawy: Czasami nie możemy znaleźć rozwiązania danego problemu przez długi czas co skutkuje ciągłym myśleniem o tym. I wtedy, podczas snu, nasz mózg daje nam wskazówkę. Najtrudniejszą rzeczą w tym przypadku jest zapamiętanie tego co podsunął nam nasz mózg.
Dmitri Mendelejew, rosyjski chemik, miał wręcz obsesję dotyczącą stworzenia układu okresowego pierwiastków – i nagle zobaczył go podczas snu.
Coś podobnego stało się chemikowi Augusowi Kekule gdy przyśniła mu się formuła benzenu.
Dlaczego tak się dzieje: Czasami nasza podświadomość zna odpowiedź pomimo tego że nie dotarła ona do naszej świadomości. Podczas snu, podświadomość jest bardziej aktywna i może dostarczyć nam wskazówki. Sen jest świetny – a czasami może przynieść dodatkowe korzyści.

 

źródło: https://nauka.rocks/11-doswiadczen-we-snie/   

 

  • Super 1
  • Thanks! 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...