Jump to content
Sign in to follow this  
Ismer

Kolor zielony

Recommended Posts

Ismer

Kolor zielony jest barwą powstałą poprzez połączenie żółtego i niebieskiego. Doszukując się znaczenia tego koloru, z pewnością należy zwrócić uwagę na jej łączność z porami roku. Oczywistym jest, że zieleń to dominujący kolor ciepłych pór roku: wiosny i lata. W związku z tym barwę tą można uznać za kolor życia, Ziemi, natury.
Zieleń to także symbol nadziei, harmonii, wolności i szczęścia. Co ciekawe, w średniowieczu barwa była uznawana za kolor śmierci i ludzie wręcz się jej obawiali. Jednak dziś nikt o tym już nie pamięta, a barwa wręcz przeciwnie - jest znakiem dobrego losu i wiemy już teraz dlaczego stoły bilardowe, maszyny w kasynach i dolary są koloru zielonego? Dodatkowo, zieleń jest barwą harmonii. Jako, że Ziemia i kosmos tworzą jedną całość, są uważane za symbol spokoju i stałości. Zielony to kolor dla osób, które poprzez nagromadzenie problemów, szybkie tempo życia i zbyt małą ilość wolnego czasu, czują się przytłoczone i potrzebują uporządkowania i odpoczynku.

 

Wpływ koloru zielonego
Biorąc pod uwagę psychologiczne znaczenie barwy zielonej, ma ona kojący wpływ na nasz układ nerwowy, a więc pośrednio na zachowanie się człowieka. Działa uspokajająco i pozwala się rozluźnić oraz oderwać od codziennych spraw. Dlatego też ludzie pracujący w budynkach szpitalnych często wybierają tę właśnie barwę na kolory ścian sal pacjentów. Dzięki temu umożliwiają chorym zmniejszyć stres, zrelaksować się i w drobnym stopniu złagodzić ból. Również szkoły, uczelnie i fabryki wykorzystują kojące działanie tego koloru, zmniejszając napięcie u osób w nich przebywających. Zielony bowiem kojarzy się z latem, ciepłem, lasem, łąką i miłymi chwilami, dzięki czemu przywołuje na myśl same pozytywne zdarzenia i wyzwala dobre emocje regulując siły witalne.
Stosując tą barwę podczas urządzania mieszkania, powinniśmy połączyć go z czerwonym, ponieważ będzie to świetne uwydatnienie obu kolorów, a dodatkowo unormuje ich wypływ na nasz organizm.
Osoby kochające zielony to wrażliwi optymiści kochający przyrodę i ludzi. Są świetnymi przyjaciółmi, zawsze chętnie pomagają. Oprócz tego mają mnóstwo zainteresowań i lubią zgłębiać wiedzę. Nieustannie dążą do wzbogacenia się o nowe doświadczenia i maksymalnego wykorzystania wszystkich swoich możliwości.

 

źródło: internet

  • Like 5

Share this post


Link to post
Share on other sites
Eufemia

Zielony to równowaga i nadzieja. Działa uspokajająco, kojąco, poprawia nastrój, łagodzi stresy, sprzyja osiągnięciu wewnętrznej harmonii i łagodzi objawy smutku i depresji.

Kojarzony jest przede wszystkim z przyrodą, ekologią i środowiskiem naturalnym. W kontekście psychologicznym to kolor świeżości, odnowy, odrodzenia, witalności, wigoru, energii, zdrowia, równowagi, także nadziei. Nie ma zbyt wielu negatywnych znaczeń, a pośród nich znajdują się głównie zazdrość, brak doświadczenia, przypadkowość.

W wielu kulturach uważany jest za kolor szczęśliwy.
W Stanach Zjednoczonych związany jest z dobrobytem i bogactwem, w Portugalii uznawany za kolor nadziei, w Japonii życia wiecznego, w Islamie zbawienia i raju po śmierci człowieka. Był to też ulubiony kolor Mahometa, dlatego też pojawia się na flagach krajów islamskich i na podłogach meczetów. W Azji niektóre odcienie zieleni utożsamiane są z chorobą. W Chinach to też kolor hańby, w Afryce Północnej korupcji.

Edited by Eufemia
  • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...