Jump to content

Kolor niebieski


Ismer
 Share

Recommended Posts

  • Administrator

Niebieski jest jedną z podstawowych barw i należy do kolorów zimnych. To, że kojarzy się nam z błękitem nieba, nie jest przypadkowe. Barwa nieba spowodowana jest tak zwanym efektem Rayleigha i jest spowodowana rozpraszaniem się cząsteczek światła w cząsteczkach atmosfery. Niebieski nasuwa nam na myśl również wodę, morze i otwartą przestrzeń. W Starożytnej Grecji kolor był atrybutem najwyższych Bóstw, a mianowicie Zeusa i Jupitera. W Iranie natomiast barwa ma zupełnie inne znaczenie i symbolizuje żałobę. Błękit to kolor pełen różnych znaczeń, podobnie jak czerwień. Oznacza między innymi uduchowienie, higienę, spokój, ład, wodę, świeżość, chłód, a z drugiej strony energiczność, dynamizm, inspirację i kreatywność.
Na świecie istnieje mnóstwo minerałów tej barwy, wśród których można wymienić: turkus, chalcedon, szafir, lazuryt, akwamaryn czy sodalit.
Niebieski (i jego odcienie np. granatowy, turkusowy, błękitny) jest w rankingu ulubionych kolorów wymieniany jako jedna z najbardziej lubianych barw.

 

Wpływ koloru niebieskiego
Z psychologicznego punktu widzenia, niebieski kojarzy się nam przede wszystkim z duchowością, spokojem i harmonią. Nasuwa na myśl cudowne, beztroskie i wakacyjne chwile, w których to leżeliśmy na zielonej trawie, obserwowaliśmy białe obłoki przesuwające się po błękitnym niebie i rozmawialiśmy o niczym, bez zbędnych myśli i emocji. Dlatego też kolor ma uspokajający wpływ i pozytywne działanie. Nie poleca się go jednak do malowania ścian pomieszczeń, ponieważ jest najzimniejszą z barw i mógłby powodować uczucie chłodu i trudności z aklimatyzowaniem się.

Osoba, która wybiera kolor niebieski jest spostrzegawcza, twórcza i pomysłowa. Potrafi bez większych problemów wyrażać to co czuje, kocha sztukę, muzykę i literaturę. W związku z tym w swoim otoczeniu niekiedy uchodzi za kujona czy myśliciela. Potrafi w szybki sposób się zorganizować i uwielbia wnosić swój wkład w różne projekty i inwestycje. Niebieski to również kolor przyjaźni. Symbolizuje duże umiłowanie czegoś oraz bywa wyznacznikiem przywiązania do tradycji.

 

źródło: internet

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

  • Ekspert

Niebieski to kolor spokoju, harmonii, zaufania, wierności, ale też nieskończoności i tęsknoty. Niektóre jego odcienie mogą działać przygnębiająco i depresyjnie na człowieka.

Niebieski przywołuje najczęściej skojarzenia z wodą, niebem, wolnością, a także zimnem i chłodem.
To także kolor utożsamiany z wiedzą, mądrością i profesjonalizmem. W aspekcie religijnym kojarzony z tematem nieba i boskości. Jego znaczenie kulturowe to przede wszystkim pokój i wolność. W Iranie utożsamiany jest z rajem, a w Meksyku jest kolorem żałobnym. Według Greków niebieski odstrasza złe duchy i chroni przed nieszczęściami.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...