Jump to content

Czesława


Marcin

Recommended Posts

  • Administrator

Dyskusja na temat znaczenia imienia :

 

Imię słowiańskie. Można je dowolnie opisać, jako wyraz czci dla sławy, inaczej cześć osobie, która je nosi. Kobieta z tym imieniem jest dobrą żoną i matką, dba o dom rodzinny. Troszczy się także, by dobre imię jej dzieci było trwałe. Jest altruistką, pomaga innym. W życiu jest towarzyska, posiada łagodny charakter.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 years later...

Czesława – imię żeńskie pochodzenia staropolskiego, które pierwotnie występowało wyłącznie w formie Czasława. Imię to złożone jest z dwóch członów: Cza-, oznaczającego „oczekiwać, spodziewać się” i -sława. Oznaczało więc ono „tę, która oczekuje sławy”. Wedle inne hipotezy cząstka Cza- jest skróconą formą członu Czści– , a zatem imię Czesława byłoby wariantem imienia Czcisława (które jednak nigdzie nie było zanotowane).

 

Kobiety o imieniu Czesława są zazwyczaj naturami łagodnymi, spokojnymi, opanowanymi i rozsądnymi. Kierują się w życiu zdrowym rozsądkiem i mają praktyczne podejście do życia. Bardzo łagodne, o stabilnym, stałym charakterze, nie dają się wyprowadzić z równowagi ani sprowokować do kłótni. Zawsze Czesława będzie łagodziła napięcia, śmiechem i pogodnym usposobieniem rozładowywała konflikty, a w wypadku jakichkolwiek trosk i problemów będzie nadrabiała miną i nie da poznać po sobie, że coś ją trapi. Jest ona zazwyczaj osobą wyrozumiałą, która przebacza ludziom ich nietakty, złośliwości, wypowiedziane w gniewie słowa. Czesławy są zazwyczaj osobami towarzyskimi, życzliwymi dla innych i zawsze chętnymi do pomocy.

 

Czesława najlepiej czuje się w zaciszu domowym, w gronie rodziny i bliskich przyjaciół. Niezmiernie ważne jest dla niej ciepłe, bezpieczne i zgodne ognisko domowe, z którego czerpie siły, energię do życia i pogodny stosunek do świata. W środowisku domowym nie kryje się ze swoimi troskami i problemami, ale z domu czerpie siłę, by stawić czoło problemom, dotykającym ją na zewnątrz. Czesława jest zazwyczaj świetną panią domu, dobrą matką i wspaniałą małżonką. Potrafi stworzyć mężowi i dzieciom ciepłe i bezpieczne środowisko domowe. W życiu zawodowym jest pracowita i często bierze na siebie zbyt wiele obowiązków, którym nie jest w stanie sprostać.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...