Skocz do zawartości

Urban Tarot - współczesny Crowley


Arbogast

Rekomendowane odpowiedzi

  • Moderator

Natrafiłem na ciekawą i wyjątkową talię kart mianowicie: Urban Tarot

http://www.robinscottart.com/projects/the-urban-tarot/

Jest to o tyle interesująca pozycja, że:

ilustrowana jest współczesnymi obrazami

oparta jest na Crowleyu a ma ilustrowane AM

Mało jest talii z obrazami współczesnymi (78 drzwi - niektóre obrazy są tutaj dość współczesne, Gay Tarot, Pagan - tutaj mieszanka współczesnych i nieco starszych), a jeśli już to są oparte na Waitcie. Talii modernistycznych ze znaczeniami Crowleya praktycznie nie ma, nie kojarzę też byś się podjął ilustrowania AW w tej talii. Zatem mamy pozycję godną uwagi. Sama strona graficzna choć oryginalna nie przypadła mi do gustu, obrazy są jak z jakiejś gazety, za to ich interpretacja jest całkiem interesująca:

Rydwan - mamy samochód

Kapłan - to ksiądz

Cesarzowa - to Matka

Wieża - motyw 11 września

Świetnie zobrazowane AM (na ogół),

4 pucharów - przesyt - leża na kanapie i mają wszystkiego powyżej uszu

10 pucharów - tutaj bardziej ukłon w stronę LGBTQ+ niż odwzorowanie tego co Crowley chciał przekazać, no ale każdy autor przemyca coś swojego...

10 buław - ciekawie przedstawiony jako skazaniec

Dwór mieczy dość słabo zobrazowany

 

Dość oryginalnie przedszedł autor do kart dworskich... przyznam, że niektóre interpretacje mnie wręcz szokują... zobaczcie sami na obrazkach, bo są podpisane...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Nice

System nie do końca Crowlego, chyba że to bardzo wolna interpretacja autorska. Obrazki na AM coś tam mają wspólnego... 

Wieża uważam, że bardzo trafnie narysowana, chociaż to i bardzo smutne skojarzenie, no ale w sedno.

Bardzo ciekawa interpretacja Umiarkowania...

Mieczy są nieciekawe, to prawda, i tam akurat jest zauważalne podobieństwo do Crowlego, jakby autorowi skończyło się na mieczach natchnienie, i zdecydował przekopiować, odrobinę zmieniając :P

Tak osobiście do mnie talia nie przemawia - lubię klimaty mityczne i trochę bajkowe, ale pewnie są ludzie, którym czegoś takiego brakuje.

Co do talii z obrazami współczesnymi - jest jeszcze tarot seriali (nie pamiętam dokładnej nazwy), tam też są industrialne elementy i styl :) Ale to już dla wielbicieli tego rodzaju sztuki ;)

Dzięki, że robisz te wspaniałe recenzji :bukiet:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderator
3 godziny temu, Willow napisał:

System nie do końca Crowlego,

[...]

Dzięki, że robisz te wspaniałe recenzji :bukiet:

Willow tutaj miałem na myśli to, że AM mają znaczenia żywcem wzięta z Crowleya, postaram się jeszcze zrobić takie zestawienie i porównanie AM Crowleya i Waita, ale widać na Urban Tarot że obrazki są współczesną interpretacją nazw jakie nadał AM Crowley, co więcej one są tam expressis verbis napisane. Natomiast patrząc stricte na wizerunku to fakt, obrazki w duchu Waitowskim a nie Crowleya poza mieczami.

Ja szukam takich takich, które odchodzą od baśniowych wieków minionych i mają obrazki współczesne.

TV Series Tarot – (Tarot Seriali telewizyjnych)  wydany przez Lo Scarabeo - jak kupię zrobię recenzję, ale już widzę, że tam jest trochę mieszanka styli, co nie do końca mi odpowiada. Albo tematyka jest np. Wicca, albo baśniowa, albo pagan, albo modern, a mixów nie lubię :P

 

Wracając do Urban - tak Umiarkowanie prze cudny obrazek :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Nice

Arbogast, a masz rację, są napisy na AM, i rzeczywiście się zgadzają! :)

Ja w sensie Crowlego bardziej popatrzyłam na strukturę talii (w tym AW, i karty dworskie) i główne tematy/nazwy AW, i się odrobinę zdziwiłam po recenzji :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...