Skocz do zawartości

The Pictorial Key


Arbogast

Rekomendowane odpowiedzi

  • Moderator

Jedna z moich ulubionych talii i jedna z pierwszych, bardzo dobrze znana zapewne większości forumowiczów aczkolwiek chciałem ją tutaj opisać, ze względu na sentyment.

Talia została wydana kilkanaście lat temu, jest to jedna z pierwszych talii, gdzie użyto technik komputerowych, postaci na niej są jak żywe, osadzone w takiej baśniowej scenerii, piękne pejzaże, kolorowe stroje, bardzo dosłowne przedstawione sytuacje. W prawdzie jest to klon talii RW jednak jest nieco zmieniona, autor David Corsi wprowadził kilka istotnych zmian, które według mnie wyszły tej talii na dobre.

Pierwsza taka istotna różnica to karta Śmierć - nie ma na niej czarnej postaci na białym koniu, nie ma też postaci z kosą, za to jest czarna postać na tronie, które może nie tyle kosi wszystkich równo, nie przychodzi po nas jak na koniu, ale wzywa nas przed swe oblicze, karta silnie pokazuje nieuchronność, śmierć siedzi niewzruszona, a postaci próbują negocjować.

Druga to karta Słońca - mamy tutaj jakby połączenie tarota marsylskiego z tarotem waita - jest dwójka dzieci, jest postać na białym koniu.

Kolejna to 4 Denarów - postać - sknera - nie stoi twardo na ziemi, jest jakby oderwana trochę od rzeczywistości, negatyw tej karty został podkreślony, brak kontaktu z rzeczywistości przez kasę

Następna 10 Denarów - niby to samo ale w innej interpretacji, pokazana pokoleniowość, ale brak tutaj drzewa mówiącego o korzeniach

Wreszcie 4 Mieczy lepiej pokazującą odpoczynek, zmęczenie niż to co było u waita, bo tam de facto widać trupa

 

Zatem klon Waita, ale trochę poprawiony - wydany w przepiękny malowniczy sposób, w nowatorskiej jak na tamte czasy szacie graficznej.

 

6652b9b253a635f4med.jpg

7ce37dbe90422da6med.jpg

20518ee54ef4f320med.jpg

5c23b49e9bf5d5e0med.jpg

414847b1a01e9b5emed.jpg

  • Lubię to! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Talia jest super, też z nią pracuję, uważam, że obrazki symbolicznie bardzo dobrze odzwierciadlają znaczenia kart :) Bardzo podobają mi arkany wielkie, do Śmierci owszem nie mam narzekań, chyba że dla mojej wyobraźni jest mało dynamiczna, bo odczuwam Śmierć jak transformacje przede wszystkim - coś starego się kończy i odradza się na nowo, a w tej talii Śmierć jest czymś koniecznym, ostatecznym, dlatego i ma prawo panować i do siebie wzywać :)

Mag tu też nawiązuje do opanowania wszystkiego, profesjonalizmy, niż rozrzutności, ściemniania, czarowania :)

Koło fortuny jest pięknie pokazane jako kolo duchu, rozwoju + ma na sobie napis Tarot, czyli obrazek ten ma w pewnym sensie nawiązanie do Zakonu Złotego Brzasku :)

Z AM kielichy i monety są ujęte doskonale, 10 buław tu nawiązuje raczej do - jest mi ciężko, ale uniosę to na sobie, niż do przytłoczenia, 2 mieczy ma tylko jedną postać z zawiązanymi oczami i i krzyżuje miecze przed sobą - czyli dystans i niespostrzeganie czegoś, zamknięcie. No i ta nieszczęsna 3 mieczy, gdzie wszyscy rysują serce, ale jako że to są mieczy - rozum, musi się to odnosić do myśli, głowy :)

Ale ogólnie bardzo dobra w symbolice i przyjemna we współpracy talia, polecam :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...
W dniu 4.08.2019 o 16:02, Arbogast napisał:

Jedna z moich ulubionych talii i jedna z pierwszych, bardzo dobrze znana zapewne większości forumowiczów aczkolwiek chciałem ją tutaj opisać, ze względu na sentyment.

Tak, bardzo ładna i praktyczna talia. Trzymam ją w swojej kolekcji i nie używam aby jej nie zużyć :D   @Arbogast Czy twoim zdaniem oryginalna talia firmy LoScarabeo wykonana jest solidnie i starczy na długo ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderator
43 minuty temu, Piko napisał:

Tak, bardzo ładna i praktyczna talia. Trzymam ją w swojej kolekcji i nie używam aby jej nie zużyć :D   @Arbogast Czy twoim zdaniem oryginalna talia firmy LoScarabeo wykonana jest solidnie i starczy na długo ?

Uważam, że to bardzo karty. dobry papier, dobra jakoś wydruku, kolory. Mi bardzo długo służyły.

  • Lubię to! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...