Jump to content

Mikroplastik


Guest Ava55
 Share

Recommended Posts

Poniżej wklejam artykuł n/t obecności mikroplastiku w naszym środowisku - już nie tylko w rybach, jest także w soli z gór, wodzie butelkowanej w plastik  etc., etc.

Nad jego szkodliwością wciąż są prowadzone badania, ale z pewnością nie jest to naturalny budulec dla organizmu ludzkiego... Notka jest króciutka i oryginalnie pochodzi z innego opracowania

link do notki noizz - herbata w torebkach uwalnia mikroplastik podczas parzenia

 

"

Nośnikiem mikroplastiku jest polipropylen, który znajduje się w składzie większości herbat w torebkach. Stosuje się go, by je uszczelnić i nadać im kształt.

Przeciętny człowiek połyka rocznie aż 70 tys. cząsteczek mikroplastiku. Jak to możliwe? Niewidoczne gołym okiem drobinki można znaleźć m.in. w rybach morskich, które jemy, ale to nie wszystko. Według badań WHO, 90 proc. butelkowanych wód zawiera w sobie co najmniej kilkaset mikroskopijnych kawałków plastiku. Warto też pamiętać, że mikroplastik odpada z syntetycznych ubrań w czasie prania i trafia do wód gruntowych. Drobinki plastiku można także znaleźć w kosmetykach, m.in. w peelingach czy w pastach do zębów. Sporo tego, ale to wcale nie koniec.

Herbata w torebkach zawierająca polipropylen uwalnia mikroplastik

Badania kanadyjskich naukowców z McGill University w Montrealu opublikowane w periodyku Environmental Science & Technology pokazują, że mikroplastik i nanoplastik uwalnia się również podczas parzenia herbaty w torebkach. Wszystko przez polipropylen, który można znaleźć w składzie około 96 proc. torebek (ten związek chemiczny uszczelnia je i nadaje im kształt). Jak to sprawdzono? Badacze najpierw usunęli liście herbaty z czterech rodzajów torebek i dokładnie je umyli, a następnie zalali gorącą wodą. Później obejrzeli próbki pod mikroskopem elektronowym. Okazało się, że torebka na herbatę uwalnia podczas parzenia 1,6 miliarda cząsteczek mikroplastiku i 3,1 miliarda nanoplastiku. Na końcu naukowcy wystawili na ich działanie rozwielitki wielkie (Daphnia Magna), które często są wykorzystywane w badaniach jako organizmy modelowe. W wyniku eksperymentu u stawonogów zaobserwowano pewne nieprawidłowości anatomiczne i behawioralne. Kanadyjczycy z McGill University zaznaczają, że potrzebne są dodatkowe badania, by sprawdzić, czy taki mikroplastik może mieć negatywny wpływ na człowieka.

Według danych Comtrade herbaty w torebkach odpowiadają za około 89 proc. wartości sprzedaży tego napoju w Polsce."

 

 W tekście więcej linków (->kolor)

Edited by Ava55
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...