Jump to content

3. Descendent - dom VII


Ismer

Recommended Posts

  • Administrator

Descendent

O ile Ascendent pokazuje kierunek "ja", to descendent pokazuje przeciwny kierunek: "ty", czyli: bliski mi ktoś inny.

Z descendentem związane są nasze stosunki partnerskie, bliskie spotkania z kimś innym, z drugą osobą.

Dlatego na descendent i jego okolice patrzymy, gdy chcemy określić, jak dana osoba będzie zachowywać się w związkach miłosnych, w małżeństwie, a także w spółkach i w codziennym współdziałaniu z innymi.

Dodam jeszcze, że to, co się w horoskopie dzieje na naszym descendencie, określa nasz typ partnera, a więc ludzi, do których mamy skłonność, także w związkach małżeńskich i erotycznych.

Descendent określa nasz stosunek do ludzi, ale zarazem rodzaj ludzi, których przywołujemy do siebie i rodzaj związków z nimi.

 

Słońce

Wskazuje na dar dawania oparcia innym i skupiania ludzi wokół siebie; przy czym dzieje się to raczej w luźniejszej formie niż oficjalne, zasadnicze i oparte na personie działanie Słońca w medium coeli.

Ludzie ze Słońcem na descendencie stają się także ośrodkami skupienia pewnych towarzystw, gron przyjaciół, potrafią też takie towarzystwa animować, inspirować i wypromowywać do form zorganizowanych.

Słońce w tym miejscu zapowiada też partnera - albo partnerów, bo chodzi tu zarówno o małżeństwo, jak i o interesy - który daje oparcie i zaufanie. Albo wpływowych przyjaciół, mecenasów, sponsorów i takiegoż partnera osobistego.

 

Księżyc

Podobnie jak Księżyc we wszystkich swoich dominujących pozycjach, oznacza osobowość młodszego brata, a także empatię, wrażliwość i gotowość do wyrażania swoich uczuć, odczuć i przemyśleń w sposób zależny już od innych horoskopowych czynników, więc zarówno przez gadulstwo, jak i przez pisanie, korespondencję lub twórczość literacką lub inną.

Księżyc na descendencie jest, w pewnym sensie, na swoim miejscu: ludzie tacy dobrze wpasowują się w społeczny kontekst, są lubiani, mają wielu przyjaciół; przy czym wobec różnych osób eksponują nieco odmienną stronę swojej osobowości. Są przez wielu uważani za swoich. Robią wrażenie ciepłych, są ufni, są serdecznie usposobieni wobec innych - tak jakby dalszych znajomych darzyli względami, które zwykle zastrzeżone są dla rodziny.

 

Merkury

W tej pozycji planeta ta działa pozytywnie, choć nie tak spektakularnie, jak Jowisz lub Wenus.

Oznacza wielość znajomości, kontaktów i przyjaciół, ale raczej przeważają relacje zawodowe lub typu hobby lub zainteresowania; raczej wzajemna inspiracja i wspólnota intelektualna, niż związki emocjonalne.

Podobnie jak Jowisz i Wenus oznacza dar łatwego przenikania do środowisk.

Należałoby się przyjrzeć Merkuremu na descendencie również jako wskaźnikowi talentu do języków.

 

Wenus

Wenus na descendencie jest na swoim miejscu - można powiedzieć, że w stopniu jeszcze wyższym niż Księżyc. Oznacza dar naturalnego i pomyślnego bycia z innymi. Ludzie tacy nie tylko są otwarci na innych i towarzyscy, ale we współbyciu z innymi, w towarzystwie, dopiero realizują się, rozkwitają i są w pełni sobą i to bez skłonności do przesady i dominacji, która ce****e descendentalnych jowiszowców.

Wchodząc pomiędzy ludzi, wnikając w nowe środowiska czy nawiązując kontakty, działają jakby obowiązywała ich w tych dziedzinach ulgowa taryfa.

Mają u wszystkich kredyt zaufania - i już od innych horoskopowych wskaźników zależy, czy z tego kredytu zrobią dobry użytek.

Zarazem Wenus w tej, jak i w innych dominujących pozycjach, oznacza upodobanie do sztuki i piękna i związanych z tym działań.

 

Mars

Człowiek ma wdrukowany odruch negatywny wobec innych ludzi, otoczenia, partnera.

Stosunek do nich może wahać się od nawykowej wrogości (wariant ostry, ale rzadko spotykany) do nawyku krytykowania, oceniania, poprawiania, pouczania - a niekiedy wydrwiwania.

Inny wariant działania Marsa na descendencie polega na dziwnym szczęściu do ściągania na siebie czyjejś wrogości i do wchodzenia w relacje, w których krzywdzi się innych i jest się krzywdzonym, a przynajmniej "człowiek się naużera".

Ludzie z tak położonym Marsem skłonni są podejmować role (także zawodowe) tych, którzy kontrolują, krytykują, poprawiają innych, wytykają błędy i wlepiają mandaty.

Na szczęście są liczne remedia na tę pozycję Marsa!

 

Jowisz

Pozycja Jowisza, w której ta planeta może się znakomicie wykazać. Jowisz w tym miejscu oznacza, że jego właściciela wszyscy znają, że jest osobą popularną i lubianą, że ma dar łatwego wnikania we wszelkie środowiska. Jowisz na descendencie oznacza też wpływowych przyjaciół, wspólników lub małżonka.

Oznacza, że jowiszowy rozmach, inicjatywa i optymizm realizuje się na polu rozległych stosunków międzyludzkich. Oznacza także błyskotliwych organizatorów, charyzmatycznych działaczy, ludzi zdolnych innych skupić i zainspirować.

Bywa wskaźnikiem zamiłowania do podróży - ale podobnie działa także Jowisz dominujący w innych konfiguracjach.

Może być remedium na różne nieprzyjemności, zwłaszcza te pochodzące od Saturna lub Marsa.

 

Saturn

Jak zwykle Saturn: przyblokowuje - kontakty ze światem. Ludzie tacy są nieufni, nie dają do siebie innym dostępu, są nieprzystępni, chłodni w stosunkach, najeżeni lub przesadnie nieśmiali, co nie przeszkadza temu, że mogą się z tym sami męczyć i cierpieć z powodu samotności lub odrzucenia.

Zwykle mają ograniczony krąg bliskich osób; w najlepszym przypadku realizują się poprzez relacje w wysokim stopniu sformalizowane.

Saturn tak położony może też oznaczać partnera znacznie starszego lub młodszego, ogólnie: dużą różnicę wieku.

 

Uran

Oznacza nawet intensywne kontakty z ludźmi, ale idące z głowy, wynikające z zawodu lub przyjętej koncepcji, nie zaś z potrzeby serca.

Uraniczny kontakt jest nienaturalny, pretensjonalny i przez to niepokojący.

Zwykle oparty jest o schemat lub procedurę.

Uranicy descendentalni normalnych ludzi drażnią i powodują zaburzenia poznawcze: "co tu właściwie jest grane?"

 

Neptun

Oznacza dar współodczuwania z odmieńcami - tym terminem obejmiemy wszystkich ludzi i inne istoty odbiegające od wzorca typowego dla danego środowiska.

Mogą być więc nimi np. psychicznie chorzy, alkoholicy, dzieci z niedorozwojem, ludzie z dołów, także zwierzęta lub świat przyrody jako taki.

I odwrotnie: łączy się z tendencją do niedopasowania do świata ludzi normalnych, czyli tych, mówiąc symbolicznie, ubranych w garnitury i wysokie obcasy.

Tak położony Neptun, jak w innych dominujących pozycjach, oznaczać może zdolności medialne.

 

Pluton

Działa podobnie jak Saturn i Mars zarazem: ochładza stosunki z ludźmi, zamyka, ale i każe traktować ludzi wybitnie krytycznie.

Tak położony Pluton może oznaczać też plutonicznego partnera, czyli takiego, który na swojej drugiej połowie realizuje lub indukuje jakiś program wychowawczy lub transformujący.

Inne działanie Plutona, to wyszukiwanie rzadkich, elitarnych znajomości; formalny chłód dla wielu i gorące więzi z niewieloma ściśle wybranymi według pewnego klucza.

 

źródło: Wojciech Jóźwiak

  • Super 2
  • Thanks! 3
Link to post
Share on other sites
  • Ismer changed the title to 3. Descendent - dom VII

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...